موضوعات
زنجان

سرمایه گذاران دربرابر دیوان‌سالاری‌های تودرتو

نویسنده: سیده فاطمه موسوی/ زنجان-خبرنگار همشهری
بررسی عملکرد 4 ساله دوره چهارم شورای شهر، تاسیس سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری و برون‌سپاری خدمات از موضوعاتی بود که در جلسه شورای شهر به آن پرداخته شد...
1396/03/28
بررسی عملکرد 4 ساله دوره چهارم شورای شهر، تاسیس سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری و برون‌سپاری خدمات از موضوعاتی بود که در جلسه شورای شهر به آن پرداخته شد.

پایان یافتن پروژه‌های شاخص
در ابتدا رئیس کمیسیون عمران شورای شهر با بیان این‌که در بازدید کمیسیون عمران از پروژه‌های شاخص شهر با اتمام برخی پروژه‌ها روبه‌رو شده‌اند، گفت: به دلیل اتمام برخی پروژه‌ها همانند پروژه ورودی شهر آرا از شهردار تشکر می‌کنیم اما برخی از پروژه‌ها نیز به دلیل کمبود اعتبارات مالی به کندی پیش می‌روند که در جلسه کمیسیون عمران، پیمانکار دلیل کندی پروژه را طلب از شهرداری عنوان کرد. «رزاق محمدی» با بیان این مطلب که در دوره چهارم شورا بارها از شهردار برای توسعه شهر حمایت شده است، افزود: متاسفانه در این دوره از شورا زمانی که باید برای اجرای طرح‌ها و به تبع توسعه و آبادانی شهر از شهردار حمایت می‌کردیم، انتقاد ‌کردیم و در زمان انتقاد نیز ساکت ‌ماندیم.
وی با اشاره به این‌که در شهرداری هر مسئولی برای خود فلسفه جداگانه داشت و بی‌اعتنا به مسئول بالا‌دستی هر اقدامی که خود صلاح می‌دانست انجام می‌داد، افزود: این اقدامات سبب رنجش مردم، فراری دادن پیمانکاران، سرمایه‌گذاران و ضعیف کردن مشارکت‌ها در توسعه و آبادانی مدیریت شهری شده است. متاسفانه در این دوره از شورا اعضا از یکدیگر پشتیانی نمی‌کردند و در برخی از موارد نیز به رای اکثریت آرا ارزش نمی‌دادند. در مدت 4سال گذشته تنها لایحه‌هایی که به شورا ارسال می‌شد لایحه هزینه‌ای بود و ما نیز شاهد هیچ لایحه درآمد‌زایی نبودیم. در صورتی هم که عضوی پیشنهاد و طرحی داشت به آن اهمیت داده نمی‌شد.

بروکراسی اداری
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر زنجان با این سخن که در شورای چهارم شاهد گیر افتادن یکی از سرمایه گذاران در بروکراسی اداری بوده است، ادامه داد: در این دوره به راحتی سرمایه‌گذار فراری داده شد و دخالت‌های نابه جای برخی از دستگاه‌ها باعث پیشرفت نکردن شهر شد. متأسفانه ما به بلوغ شورا باوری نرسیده‌ایم و دلیل بیشتر این گرفتاری‌ها نیز ناشی از فقر فرهنگی است.
محمدی با انتقاد به این‌که بسیاری از کارگران زحمتکش شهرداری با مشکلات زیادی حقوق ثابت خود را دریافت می‌کنند، گفت: این در حالی است که برخی در شهرداری بدون زحمت و انجام دادن کاری از حقوق و مزایای خوبی برخوردار هستند.
در ادامه جلسه بحث تاسیس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری زنجان مطرح شد که برخی از اعضا این را با تاسیس باشگاه فرهنگی و ورزشی شهرداری به اشتباه گرفتند. در نهایت شهردار در پاسخ به اعضا گفت: شهرداری مجوز تاسیس باشگاه فرهنگی و ورزشی را پیش از این از سوی اداره ورزش و جوانان دریافت کرده و این باشگاه دارای اساسنامه بوده که تاکنون نیز در 3 نوبت تمدید شده است. در حال حاضر مسئله پیش رو تاسیس سازمان فرهنگی و ورزشی است. در این خصوص شهرداری مصوبه تاسیس سازمان فرهنگی و ورزشی را از شورای اسلامی شهر زنجان اخذ و به وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ارسال کرده است. در حال حاضر مجوز این سازمان به شهرداری زنجان ارسال شده و در حال تدارک برای ایجاد این سازمان هستیم.

سازمان فرهنگی و ورزشی
«حبیب الله یگانه» با بیان این‌که عملکرد سازمان فرهنگی و ورزشی منافاتی با باشگاه فرهنگی و ورزشی ندارد، توضیح داد: فعالیت سازمان از فعالیت باشگاه فرهنگی و ورزشی جدا است، چرا که در سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری همچون سازمان‌های دیگر آیین نامه مالی و معاملاتی مجزایی نخواهیم داشت و سازمان‌ها مکلف به رعایت آیین نامه‌های شهرداری هستند. در این راستا نیز تیم داری، باشگاه داری و حمایت از باشگاه‌ها بر اساس آیین‌نامه شهرداری‌ها مقدور نخواهد بود.
بنابراین اعضا با تفکیک این 2 موضوع تصمیماتی راجع به ورزش می‌گیرند.
وی با اشاره به این‌که سازمان فرهنگی و ورزشی باید دارای هیات مدیره باشد، ادامه داد: در تاسیس سازمان فرهنگی و ورزشی، شهردار به عنوان رئیس هیات مدیره و رئیس سازمان فرهنگی و ورزشی به عنوان عضو هیات مدیره و یک نفر نیز با انتخاب شهردار به عنوان عضو دیگر هیات مدیره انتخاب می‌شوند. در واقع اختیارات این سازمان با شهردار است.
در پایان صحبت‌های شهردار تنها 3 نفر از اعضا به تاسیس این سازمان رای دادند که با توجه به کمبود آرای موافق این طرح مصوب نشد.

مخالفت با برون سپاری
عضو شورای شهر زنجان با گلایه از این‌که کارگری 10 سال در شهرداری کار کرده و به جای این‌که تبدیل وضعیت شود به بخش خصوصی واگذار می‌شود، گفت: برخی شهرداری‌ها در حال تبدیل وضعیت برای کارگران اینچنینی هستند اما در حال واگذاری این افراد زحمتکش که به امید تبدیل وضعیت به کار خود مشغول بودند، هستیم.
«اسماعیل دویران» اظهار کرد: شهرداری هنگام واگذاری کارگران فضای سبز به بخش خصوصی بیان کرده بود که با واگذاری این افراد در هزینه‌های شهرداری صرفه جویی می‌شود اما با گذشت زمان مشخص شد همان مبلغ 2 میلیارد تومانی که قبلا برای کارگران هزینه می‌شد به بخش خصوصی داده می‌شود و این اقدام هیچ‌گونه صرفه جویی برای شهرداری نداشت. وی با این سخن که اعضای شورا نیز با در نظر گرفتن برخی شرایط با برون سپاری موافق هستند، گفت: مقرر بود برون سپاری خدمات شهری برخی از نقاط شهر که شهرداری قادر به انجام آن نیست به بخش خصوصی واگذار شود نه این‌که کارگرانی که به مدت 15 سال درمنطقه مشغول بودند به بخش خصوصی منتقل شوند. با وجود این‌که شهرداری تأکید دارد خدمات را به بخش خصوصی منتقل کرده اما پیمانکار از این مسئله گلایه دارد که تعدادی از نیروها را شهرداری به آنها تحمیل کرده است.

   برون سپاری یک اصل است
شهردار زنجان در مورد برون سپاری توضیح داد: آگهی واگذاری با رعایت شرایط آیین نامه مالی و معاملاتی با تهیه اسناد به مرحله فراخوان گذاشته شده و آگهی داده شده است. تمامی شرکت‌های خدماتی که در کل کشور بودند می‌توانستند در این آگهی شرکت کنند. این‌که هزینه کار بالا یا پایین شود مهم نیست، موضوع مهم این است که تمامی تشریفات قانونی در این کار رعایت شده و طبق تایید اداره بازرسی استان، مراحل طی و قیمت پایه نیز مشخص شده است.
یگانه در خصوص تبدیل وضعیت کارگران گفت: در هیچ جایی از هزار و 150 شهری که در ایران داریم یک نمونه وجود ندارد که کارگران تبدیل وضعیت شده باشند. چرا که در حوزه خدمات شهری یک قرار داد رسمی برای کارگران وجود دارد که این قرارداد فصلی یا سالیانه است.
وی با بیان این‌که در هیچ شهری پستی به نام پست کارگری نداریم، ادامه داد: اصل برون سپاری است و هم اکنون که با این لایحه‌ها مخالفت می‌کنیم فرصتی برای اضافه شدن نیروها با نام نیروی شهری در سیستم ایجاد می‌کنیم که وزارت کشور با این روند مخالفت است. با توجه به این‌که هم اکنون بر برون سپاری تأکید می‌شود، باید در خصوص نیروهای شهرداری زنجان نیز برون سپاری انجام شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code