موضوعات
زنجان

دلسوزی مردم و افزایش متکدیان

نویسنده:
دلسوزی مردم زنجان بسیار زبانزد است، به طوری که این شهر را به بهشتی برای متکدیان تبدیل کرده است...
1396/09/12
دلسوزی مردم زنجان بسیار زبانزد است، به طوری که این شهر را به بهشتی برای متکدیان تبدیل کرده است.
به گزارش ایرنا، وجود 404 متکدی که 70 درصد آنان غیربومی هستند، فقط یک مطلب را تایید می‌کند: «دست‌های گشاده زنجانی‌ها برای کمک به متکدی‌ها».
زمانی زنجان فقط 80 متکدی داشت: 60 نفر غیربومی و 20 نفر بومی. اما این روزها 404 متکدی شامل 233 مرد و 171 زن در خیابان‌های شهر تردد می‌کنند. این آماری است که معاون خدمات شهری شهردار زنجان اعلام کرده است.
تکدی‌گری در هر جامعه ای منفور است. به دست آوردن مال از راه جلب ترحم مردم پدیده ای است که معضلات دیگری را به دنبال دارد.
معاون خدمات شهری شهردار زنجان اعلام کرد: ده‌ها بار این افراد را جمع کرده‌ و به اردوگاه برده‌ایم. اما به علت نبود متولی بعدی، هر بار این افراد به بهانه‌ها و از راه‌های مختلف وارد شهر شده‌اند و بساط گدایی به راه انداخته‌اند.
به گفته «غلامحسن احمدی» بیش از 70 درصد این متکدیان غیربومی هستند. این افراد هر‌از‌گاهی که با اقدام ماموران برای جمع‌آوری مواجه شده‌اند با سلاح سرد آنان را تهدید کرده اند.
احمدی افزود: نزدیک به 70 درصد متکدیان ساکن شهر و 30 درصد هم ساکن روستاهای شهرستان‌های اطراف هستند.

بدعادت کردن متکدی‌ها
مدیرکل اجتماعی استانداری زنجان هم گفت: مردم فکر می‌کنند پرداخت پول به متکدی فضیلت است، در حالی که این کار فقط برای متکدیان جذابیت ایجاد می‌کند.
«مسیح الله سلطانی» به نبود متکدی در برخی استان‌ها اشاره کرد و افزود: مردم بدانند که پرداخت وجه به متکدی نیکوکاری نیست. نیکوکاری چارچوب خاص خود را دارد.
سلطانی اضافه کرد: اغلب این متکدیان فرصت طلب هستند و از محبت مردم سوءاستفاده می‌کنند. به همین دلیل هم غیربومی‌‌ها برای تکدی‌گری به این شهر هجوم می‌آورند.

هویت نامشخص متکدیان
مدیرکل کمیته امداد استان اما در این زمینه گفت: کسانی که به عنوان متکدی در شهر پراکنده‌اند، هویت مشخصی ندارند و استحقاق آنان در دریافت کمک مشخص نیست .
«هدایت الله صفری» اظهار کرد: پس از آنکه شهرداری این متکدیان را جمع آوری کرد، بهزیستی باید به ساماندهی آنان بپردازد. اگر مستحق و معلول هستند تحت پوشش قرار دهد، اما اگر نیازمند واقعی محسوب می‌شوند به کمیته امداد معرفی کند.
صفری نکته مهم را عاطفه و احساس مردم در کمک به همنوعان خود خواند و گفت: مردم باید حس نیت را در کمک به نیازمندان واقعی، نهادهای خیریه و صندوق‌های صدقات پیاده کنند تا کمک آنان به دست نیازمندان حقیقی برسد.
معاون خدمات شهری شهرداری زنجان در همین مورد اعلام کرد: غیربومی‌ها پس از جمع آوری به شهر خود اعزام و متکدیان بومی که افراد ثابت و شناخته‌شده ای هستند، جمع آوری و بار دیگر رها می‌شوند.
خیرخواهی و نیکوکاری زنجانی‌ها در حمایت از بیماران و کمک به انجمن‌های خیریه و امدادرسانی به آسیب دیدگان بارها ثابت شده است، اما این روزها این حس نوع‌دوستی به محملی برای سودجویی تکدی‌گران تبدیل شده است.
افزایش روزافزون متکدیان و آمار 404 نفری آنان تاییدی بر لزوم تغییر رویه شهروندان زنجانی است؛ تغییر رویه ای که باید منتهی به عدم دستگیری زنجانی‌‌ها از هر نوع متکدی به ویژه غیربومی‌ها شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code