موضوعات
زنجان

درهای بسته بازار کار به روی فارغ‌التحصیلان

نویسنده:
مشکل اشتغال در همه جوامع به طور طبیعی ریشه در یک موضوع دارد؛ با کاهش وسیع سرمایه گذاری و رشد اقتصادی بسیار پایین، اقتصاد های بزرگ دنیا مانند چین و هند که با صدها میلیون جویای کار روبه رو هستند مسئله بزرگ بیکاری را فقط با رشد مداوم اقتصادی و سرمایه‌گذاری گسترده حل کرده اند...
1396/07/19
مشکل اشتغال در همه جوامع به طور طبیعی ریشه در یک موضوع دارد؛ با کاهش وسیع سرمایه گذاری و رشد اقتصادی بسیار پایین، اقتصاد های بزرگ دنیا مانند چین و هند که با صدها میلیون جویای کار روبه رو هستند مسئله بزرگ بیکاری را فقط با رشد مداوم اقتصادی و سرمایه‌گذاری گسترده حل کرده اند.

فارغ‌التحصیلان بیکار
به گزارش ایرنا، بنا به آمار منتشرشده از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، سالانه به طور متوسط بیش از 16هزار نفر وارد دانشگاه‌‌های این استان می‌شوند، در حالی که متوسط فارغ‌التحصیلان استان به بیش از 13 هزار نفر می‌رسد.
ورود 13 هزار فارغ التحصیل در کنار افرادی که از قبل به عنوان نیروی بیکار در جامعه وجود داشتند، زمینه افزایش روزافزون تعداد بیکاران را فراهم می‌کند.

میزان بیکاری
میزان بیکاری استان در سال 95 به 9/7درصد رسید و نرخ مشارکت اقتصادی نیز 40/8درصد ثبت شد. این جمله‌ای است که معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد.
«حسین امیدمقدم» اضافه کرد: میزان بیکاری کشور در همین سال به 12/4 و میزان مشارکت اقتصادی ملی به 39/4 درصد رسید.
وی همچنین گفت که بیش از یک‌سوم بیکاران این استان را -بر اساس طرح آمارگیری از نیروی کار در سال 95- دارندگان تحصیلات دانشگاهی تشکیل می‌دهند.
امیدمقدم تعداد بیکاران کنونی این استان را 34 هزار نفر و جمعیت فعال این استان را 358 هزار و 146 نفر، معادل نرخ مشارکت اقتصادی اعلام کرد.
اما مسئله بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به این موضوع ختم نمی‌شود و فارغ التحصیلان مباحث دیگری را در حوزه بازار کار مطرح می‌کنند.

دیدگاه فارغ‌التحصیلان
«عاطفه امانلو» که فارغ التحصیل علوم سیاسی است و به‌عنوان فروشنده فعالیت دارد، افزود: وقتی وارد دانشگاه شدم، فکر می‌کردم بازار آماده جذب نیروهایی همچون من در حوزه‌های تخصصی است، اما در حقیقت این گونه نبود.
وی اظهار کرد: تنها جایی که امکان جذب فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم سیاسی و در مجموع اغلب رشته‌های علوم انسانی را داشت و دارد، دولت است. اما مگر دولت تا چه میزان می‌تواند نیروی کار جذب کند؟
«سهیلا آقاجانلو» هم که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ریاضی است، گفت: کسی که می‌خواهد وارد بازار کار شود، نباید چشم امید به مدرک دانشگاهی داشته باشد. هم اکنون اغلب همکلاس‌های من در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیکار هستند.
وی تاکید کرد: زمانی که دانشگاه بدون توجه به نیاز بازار کار و به صِرف پر کردن صندلی‌های دانشگاه یا دریافت شهریه اقدام به جذب دانشجو می‌کند، نباید انتظار ورود تمام فارغ التحصیلان به بازار کار را داشت.
«حسین بیات» فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد شیمی که ویزیتور یک شرکت بیمه است، اظهار کرد: نه آنکه کاری نباشد، اما متناسب با رشته‌ای که تحصیل کرده ایم، نیست. من فارغ‌التحصیل رشته‌ای هستم که بازار آن اشباع شده است. بسیاری از هم‌رشته‌ای‌های من در زمینه‌های غیرمرتبط با تحصیلات خود مشغول به کار شده اند.
جامعه مگر به چند مدیر نیاز دارد، یا دولت تا چه میزان می‌تواند نیروی کار جذب کند؟ این را بیات گفت و ادامه داد: مسئولان دانشگاهی و اشتغال‌زایی اگر برنامه‌های هماهنگ و بلندمدت داشته باشند، می‌توانند متناسب با نیاز بازار اقدام به جذب دانشجو و تربیت نیروی کار کنند.

آماده‌سازی نیروی کار
دولت طرح کارورزی را با هدف آماده سازی نیروی کار مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی در دست اجرا قرار داده است. این را معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت و افزود: در این طرح فارغ التحصیلان دانشگاهی به بنگاه‌های اقتصادی متقاضی معرفی می‌شوند و می‌توانند از تسهیلات پیش‌بینی‌شده دولت بهره مند شوند.
آبی پور اضافه کرد: در مدت 6 تا 9 ماهی که فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان کارورز در بنگاه اقتصادی مشغول به کار هستند، مشمول بیمه اجباری نیستند و کارفرما فقط ملزم به تامین و پرداخت بیمه حوادث آنهاست.
وی عنوان کرد: در صورتی که پس از اتمام مدت کارورزی، بنگاه اقتصادی فرد مورد نیاز را به عنوان نیروی کار جذب کند، به مدت 2 سال از پرداخت بیمه اجباری معاف است و دولت این حق بیمه را پرداخت می‌کند.
آبی پور تاکید کرد: این مدت زمان برای آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی که برای جذب نیروی کار در طرح کارورز از میان جامعه تحت پوشش نهادهای حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد اقدام کنند به 5 سال معافیت از پرداخت بیمه اجباری می‌رسد.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره‌ کل تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی استان اما با این موضوع موافق نیست و اعلام می‌کند که همه فارغ‌التحصیلان و حتی تمام دانشجویان نیروی بیکار نیستند و بسیاری از آنها با وجود شغل وارد بازار کار شده اند.
«محمدرضا آبی‌پور» معتقد است: یکی از مشکلاتی که دانش‌آموختگان دانشگاهی و جوانان جویای کار دارند، کسب نکردن مهارت‌های فنی و عملی مرتبط با رشته تحصیلی، با توجه به بازار کار است و هدف طرح کارورزی رفع این مشکل است.

   طرح کارورزی
طرح کارورزی از ابتدای تیر امسال در دست اجرا قرار گرفته است. این طرح نخستین پیشنهادی است که دولت‌مردان به منظور ساماندهی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و ورود به بازار کار، بدون ملاک قرار دادن رشته تحصیلی آنان، مد نظر قرار داده اند. هم اکنون زنجان با احتساب فارغ‌التحصیل دانشگاهی بودن یک‌سوم بیکاران 34هزار نفری خود، بیش از 11 هزار و 500 نفر بیکار تحصیل‌کرده دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code