موضوعات
زنجان

جبران ضرر هندوانه به شرط کاشت پسته

نویسنده: ترنم شکوهی/ زنجان-خبرنگار همشهری
کاشت پسته به جای برخی از محصولات کشاورزی مدتی است که در زنجان قوت گرفته است...
1396/05/21
کاشت پسته به جای برخی از محصولات کشاورزی مدتی است که در زنجان قوت گرفته است. نهال این محصول بعد از 2 تا 3 سال کاشت شروع به باردهی می‌کند و باتوجه به این‌که صرفه اقتصادی آن نیز بالا است باعث رضایت کشاورز می‌شود. در نتیجه در برخی از نقاط استان از جمله رجعین که هندوانه کاشت و برداشت می‌شد و بازار ناپایدار آن گاه موجب نارضایتی و وضعیت بد کشاوزان می‌شد، پسته محصولی جایگزین و مناسب به شمار می‌رود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان کاشت پسته را توسط برخی از کشاورزان که هندوانه کشت و برداشت می‌کردند، جایگزین قطعی هندوانه نمی‌داند و می‌گوید: در واقع برای اجرای الگوی صحیح کشت و همچنین مقابله با مشکلاتی که هندوانه‌کاران سال‌ها با آن درگیر بودند کاشت پسته مطرح شده است.
«اکبر کرامتی» درباره مشکلات هندوانه‌کاران می‌افزاید: عمده ترین مشکل هندوانه کاران نبود بازار فروش مناسب بود. یعنی کشاورز با کاشت هندوانه در بازار فروش به درهای بسته برخورد می‌کرد و این باعث می‌شد اغلب کشاورزان دچار ضرر و زیان بسیاری شوند و زحماتشان به نوعی نتیجه نداشته باشد.
وی با اشاره به این‌که پسته یکی از محصولات جایگزین محسوب می‌شود، بیان می‌کند: برای مثال در مناطقی همچون رجعین و زنجان‌رود با توجه به شرایط اقلیمی پسته محصول مناسب جایگزین برای هندوانه در نظر گرفته شد. در نتیجه این 2 منطقه توسط مرکز تحقیقات استان بررسی شده و با مشخص کردن سطحی معین برای کشت پسته مسیر برای کشاورزان معلوم شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان ادامه می‌دهد: هرچند برای تشویق کشاورزان و کاشت پسته به عنوان محصولی جایگزین برای هندوانه قرار بود یارانه‌ای نیز تعلق گیرد اما این یارانه صرفا برای تهیه نهال در نظر گرفته شد. با این حال کاشت پسته آغاز شد و با توجه به روند روبه‌رشد در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

میزان مصرف آب در کشت پسته
کرامتی در ادامه مصرف آب در کشت پسته را به مراتب بیشتر از هندوانه می‌داند و اضافه می‌کند: این‌که متصور باشیم هندوانه پرآب‌بر است اشتباهی بیش نیست. پسته به مراتب از هندوانه در مصرف آب پیشی می‌گیرد اما از آنجایی که صرفه اقتصادی آن قابل توجه بوده و نوسانات بازار هندوانه را ندارد به راحتی می‌توان آن را مدیریت کرد. به عنوان مثال حتی اگر قیمت فروش محصول مورد دلخواه کشاورز نباشد وی می‌تواند محصول خود را انبار کند. پس کاشت آن نتیجه مثبتی دارد.

زمان کاشت
کرامتی با اشاره به این‌که در استان مناطقی وجود دارند که در آنها کشت پسته و دیگر محصولات جایگزین استعدادی منحصر به فرد محسوب می‌شود و در نتیجه باید از استعدادهایمان بهره ببریم، می‌گوید: کشاورزان نهال این محصول را در فروردین ماه می‌کارند و در صورت پیوند پس از 2 سال نهال به بار می‌نشیند. اگر نهال‌ها پیوند نشود پس از 3 سال می‌توان پسته برداشت کرد. برداشت این محصول به صورت سالانه انجام می‌شود. از آنجایی که نهال پسته عمدتا در باغ‌های مدرن کاشته می‌شود ساعات مشخصی برای آبیاری از طریق سیستم‌های پیشرفته دارد. با این حال نهال آب کمتری مصرف کرده و به تدریج با رشد گیاه مصرف آب نیز بیشتر می‌شود.
برخی از نهال‌های پسته مورد نیاز کشاورزان از استان و همچنین از مراکز تولید نهال در سایر استان‌ها همچون قزوین تامین می‌شود. معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان با بیان این جمله درباره پیوند می‌گوید: گاهی پیوند نیز از سایر استان‌ها تهیه و وارد استان می‌شود. در این میان هر چند این محصول آفات خاصی دارد اما در استان تاکنون مشکلی نبوده است.
کرامتی با اشاره به این‌که سال‌هاست پسته در شهرستان‌هایی همچون ماهنشان برداشت می‌شود که جنبه تولید اقتصادی  محصول دارد، می‌افزاید: از این‌رو درآمد کشاورزان این محصول قابل قبول به نظر می‌رسد.

قیمت تقریبی
کرامتی درباره قیمت پسته می‌گوید: طبق آخرین آمارها پسته خام حداقل هر کیلو 35 هزار تومان و پسته خشک آجیلی نیز بیش از 45 هزار تومان به فروش می‌رود.
دشت رجعین مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز درباره کاشت محصول پسته در دشت رجعین که منطقه‌ای مناسب برای کشت پسته شناخته شده است، می‌گوید: دشت رجعین از جمله مناطقی است که براساس مطالعات مرکز تحقیقات می‌توان به توسعه پسته کاری به جای محصولات دیگری همچون هندوانه در آن پرداخت، به طوری که امسال بیش از 8 هکتار پسته‌کاری در این منطقه انجام گرفته است.
«بهنام اوجاقلو» اظهار می‌کند: پسته از جمله گیاهانی است که علاوه بر مقاومت بالا در برابر خشکی، به لحاظ اقتصادی نیز برای بهره برداران بسیار سودآور است. پس این محصول در جایگزینی با سایر محصولات از جمله آنهایی که به آب بسیاری نیاز دارند در استان مورد توجه قرار گرفته است.
وی می‌گوید: از آنجایی که طرح توسعه پسته در استان کاملا مطالعه شده است توسعه این طرح با اطمینان از اقتصادی بودن آن باید در یک منطقه دنبال شود. وی ادامه می‌دهد: اما فعلا تا زمانی که مطالعات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تکمیل نشده، پسته کاری در تمام مناطق استان توصیه نمی‌شود.

   درجه شوری بالای آب
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان امکان استفاده از آب‌های بی‌کیفیت یا به عبارتی آب‌هایی با درجه شوری بالا را از دیگر مزایای کشت پسته می‌داند و عنوان می‌کند: استفاده از آب‌هایی با EC بالا باعث کاهش عملکرد محسوس سایر محصولات می‌شود. در حالی که پسته نسبت به آب‌های شور مقاوم است.
«بهنام اوجاقلو» ادامه می‌دهد: باید در نظر داشته باشیم جایگزینی کشت محصولات با نیاز آب پایین و صرفه اقتصادی بالا با محصولات پرآب‌بر یا محصولاتی که صرفه اقتصادی مناسبی ندارند از سیاست‌ها و برنامه‌های مهمی است که در راستای مدیریت مصرف آب و همچنین فراهم شدن بازار فروش مطلوب در بخش کشاورزی استان دنبال می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code