موضوعات
زنجان

بازیافت زباله‌های زنجان با سرمایه گذاری شرکت انگلیسی

نویسنده:
مدیرکل دفتر جذب سرمایه‌گذاری خارجی استانداری زنجان گفت: شرکت انگلیسی «گلوبال‌ گرین انرژی» با فناوری آلمانی برای بازیافت زباله‌های شهر زنجان آغاز به کار کرده است...
1396/07/19
مدیرکل دفتر جذب سرمایه‌گذاری خارجی استانداری زنجان گفت: شرکت انگلیسی «گلوبال‌ گرین انرژی» با فناوری آلمانی برای بازیافت زباله‌های شهر زنجان آغاز به کار کرده است.
به گزارش ایرنا «مسعود اطاعتی» افزود: میزان سرمایه گذاری پیش‌بینی‌شده این شرکت برای راه اندازی کارخانه بازیافت زباله در زنجان به 115 میلیون دلار می‌رسد.
وی افزود: این شرکت قصد دارد با استفاده از زباله‌های زنجان، 17 مگاوات برق و آب قابل مصرف در بخش‌های مختلف تولید کند.
اطاعتی اظهار کرد: این کارخانه بازیافت زباله علاوه بر پسماندهای شهر زنجان می‌تواند پسماندهای سایر شهرهای هم‌جوار این استان را هم بازیافت کند.
مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری خارجی استانداری زنجان نوع قرارداد این شرکت را BOT  اعلام کرد و گفت: پس از 15 سال شرکت گلوبال گرین انرژی باید کارخانه را تحویل شهرداری زنجان دهد.
وی عنوان کرد: بناست پس از فرصت 6ماه مطالعاتی، عملیات اجرایی این کارخانه آغاز شود و در 30 ماه به بهره‌برداری برسد.
اطاعتی ادامه داد: این فناوری نیاز به تفکیک زباله از مبدا ندارد و همه نوع پسماند را می‌تواند بازیافت و از آن برق، بخار و آب قابل مصرف تولید کند.
مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری خارجی استانداری زنجان با بیان اینکه 15 هکتار زمین در حاشیه شهر برای احداث این کارخانه پیش‌بینی شده است، گفت: این نیروگاه به علت برخورداری از فناوری بالا، آلایندگی خاصی ندارد و برای تامین منافع محیط زیست راه‌اندازی می‌شود.
وی گفت: در قرارداد میان زنجان و این شرکت انگلیسی بر موضوع آموزش تکنولوژی به مهندسان داخلی تاکید شده است.
روزانه در زنجان بیش از 300 تن زباله تولید و به منطقه مهرآباد منتقل و در آنجا دفن می‌شود.

تولید گاز 2 COدر کارخانه تولید برق از زباله صفر است
مدیرعامل شرکت «گلوبال گرین انرژی» با اشاره به استفاده از تجهیزات پیشرفته برای کاهش آلودگی هوا در کارخانه تولید برق از زباله گفت: نیروهای بومی استان در کارخانه تولید برق به ‌کار گرفته می‌شوند.
«دین پرِرادویچ» اظهار کرد: شرکت «گلوبال گرین انرژی» در کشور انگلستان فعالیت می‌کند و بخش اصلی آن در لندن مستقر است.
وی با اشاره به اینکه تولید برق از زباله با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در سطوح کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته است عنوان کرد: 30 سال است که بسیاری از شرکت‌ها و محققان در تلاش برای تولید انرژی از ضایعات هستند.
مدیرعامل شرکت گلوبال گرین انرژی انگلستان کاهش آلودگی، بازدهی، قیمت و تجهیزات را از مهم‌ترین مشکلات برای تولید انرژی از ضایعات عنوان کرد و افزود: این شرکت در 5 سال گذشته با استفاده از کمک کارشناسان توانسته مشکلات و موانع این بخش را برطرف کند.
وی با اشاره به اینکه این شرکت با آزمایش مداوم تجهیزات در حال ارتقای بازدهی است بیان کرد: با استفاده از مبدل‌ها مشکل آلودگی هوا برای فعالیت این کارخانه برطرف شده است و به طور شبانه‌روزی در 7 روز هفته قابلیت فعالیت دارد.
پررادویچ با اشاره به اینکه در این کارخانه از اکسیژن استفاده نمی‌شود بیان کرد: هیچ ماده‌ای در این کارخانه نمی‌سوزد و گاز دی‌اکسیدکربن نیز تولید نمی‎شود. از نظر ارگانیگ به تولید گاز طبیعی و مصنوعی می‌پردازد که در واقع این گاز خالص، الکتریسیته تولید می‌کند.
وی بر ارتقای کیفیت گاز برای تولید الکتریسیته تأکید کرد و افزود: باید بخش‌هایی از کارخانه برای خنک کردن و جداسازی گازها تفکیک شوند.
مدیرعامل شرکت گلوبال گرین انرژی استخدام نیروهای بومی در زنجان را یکی از اولویت‌های شرکت برشمرد و گفت: 60 نفر در این کارخانه مشغول به کار می‌شوند و می‌توانیم این فعالیت را در 5 مکان دیگر ایجاد کنیم.
وی با اشاره به 3 روش برای ایجاد محیطی پاک‌تر در جامعه اضافه کرد: باید قیمت پروژه را -با حفظ بازدهی و کیفیت بالا- پایین بیاوریم، میزان ضایعات برای تولید بیشتر شود و راه حلی برای افزایش قیمت الکتریسیته بیابیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code