موضوعات
زنجان

افزایش تولید انار در طارم

نویسنده:
مدیر جهاد کشاورزی طارم گفت: برداشت 14 هزار و 240 تن انار از باغ‌های بارده این شهرستان آغاز شده که این میزان برداشت نسبت به سال گذشته افزایش 90 تنی دارد...
1396/07/19
مدیر جهاد کشاورزی طارم گفت: برداشت 14 هزار و 240 تن انار از باغ‌های بارده این شهرستان آغاز شده که این میزان برداشت نسبت به سال گذشته افزایش 90 تنی دارد.
به گزارش ایرنا«مجتبی اسکندری» افزود: طارم حدود هزار و 746 هکتار باغ انار دارد که از این میزان یک هزار و 481 هکتار بارده است.
وی اظهارکرد: باغ‌های انار این شهرستان سال 94 هزار و 716 هکتار بود که این میزان در سال زراعی گذشته 15 هکتار افزایش یافت.
مدیر جهاد کشاورزی طارم گفت: در سال گذشته هزار و 150 تن انار از باغ‌های بارده این شهرستان برداشت شد که نسبت به سال 94 حدود 2 هزار و 140 تن کاهش محصول داشت.
به گفته اسکندری انار بعد از زیتون به لحاظ سطح زیر کشت و اهمیت اقتصادی رتبه دوم را در بین محصولات باغی طارم دارد.
وی عنوان کرد: عملیات برداشت انار سالانه از اواخر شهریور در ارقام زودرس آغاز می‌شود و تا اواسط آبان ادامه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی طارم گفت: از مجموع سطح زیر کشت باغ‌های بارده طارم بیش از 14 هزار و 240 تن محصول برداشت می‌شود که از این میزان 10 هزار و 240 تن برای تازه خوری و 4 هزار تن دیگر برای تهیه رب انار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اسکندری اظهارکرد: سال گذشته 16 هزار و 290 تن انار از باغ‌های بارده این شهرستان برداشت شده بود که امسال به دلیل خسارت‌های آفتاب سوختگی و ترکیدگی بیش از 2 هزار تن کاهش در برداشت وجود دارد.
به گفته وی بیش از 3 هزار خانوار بهره بردار انار و بیش از 19 هزار نفر روز نیز در برداشت این محصول مشغول و از این راه درآمد کسب می‌کنند.
مدیر جهاد کشاورزی طارم گفت: پیش بینی می‌شود درآمد حاصل از برداشت انار به 206 میلیارد ریال برسد.
اسکندری، ملس شیرین، ملس، ترش، پوست سیاه، شاه بار، میخوش، دوستی، زاغ، پوست کدویی، ترش جنگلی و ترش محلی را از ارقام انار در طارم برشمرد.
وی ادامه داد: بازار مصرف انار تولیدی این شهرستان علاوه بر تامین نیاز طارم و زنجان به دیگر استان‌های کشور ارسال می‌شود.

نمایشگاه الکامپ در زنجان
رئیس نظام صنفی رایانه‌ای استان گفت: پنجمین نمایشگاه تخصصی الکامپ ۱۸ تا ۲۱ مهرماه در زنجان برپاست. به گزارش تسنیم«مجید ناصحی مقدم» اظهار کرد: پنجمین دوره نمایشگاه تخصصی الکامپ با حضور 35 شرکت خصوصی، برخی از دستگاه‌های دولتی و همچنین پارک‌های علم و فناوری از 18 تا 21 مهرماه در زنجان برگزار می‌شود.
وی با اشاره به این‌که 70 درصد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه الکامپ بومی هستند، اظهارکرد: توانمندی‌های استان در این نمایشگاه معرفی می‌شود و چهره آی.تی استان در بخش خصوصی و دولتی به نمایش گذاشته می‌شود. رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان عنوان کرد: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از سال 83 با هدف سازماندهی، جهت‌دهی، حمایت و نظارت بر بخش خصوصی در کشور ایجاد شد و از سال 89 نیز فعالیت خود را در استان آغاز کرد.
«شهرام طهماسبی» برگزاری نمایشگاه الکامپ را آغاز خوب و اصولی برای ارائه خدمات الکترونیکی خواند و گفت: توانمندی‌های بخش خوصی و دولتی در این نمایشگاه به تصویر کشیده می‌شود.
وی ناکارآمدی نظام‌های سنتی در ارائه خدمات به مردم و معطل ماندن مردم در پشت درهای بسته را از دلایل اصلی شکل‌گیری دولت الکترونیک عنوان کرد و افزود: دولت الکترونیک مبنای خدمات‌رسانی به مردم است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با اشاره به این‌که استقرار دولت الکترونیک یکی از محورهای 6 ‌گانه دولت است، بیان کرد: افزایش دسترسی خدمات دولتی، مدیریت ارتباط بین دستگاهی، امنیت شبکه، سرعت خدمات‌رسانی، آموزش و نحوه ارائه خدمات در این سیستم حائز اهمیت است.
این مسئول عدم به روزرسانی به موقع سیستم‌ها، نبود مدیریت یکپارچه و نبود برنامه مدون استاندارد برای ارائه خدمات را از مهم ترین چالش‌ها در استقرار و تداوم دولت الکترونیک برشمرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code