موضوعات
زنجان

از ورود قطار گردشگری به مقصد جشنواره آش تا بیمه غرفه‌داران

نویسنده:
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: در طول جشنواره آش امسال، هر روز یک قطار با ظرفیت 320 نفر و با تخفیفات ویژه، برای انتقال گردشگران و علاقه‌مندان تهرانی به زنجان در نظر گرفته شده است...
1396/06/05
 مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: در طول جشنواره آش امسال، هر روز یک قطار با ظرفیت 320 نفر و با تخفیفات ویژه، برای انتقال گردشگران و علاقه‌مندان تهرانی به زنجان در نظر گرفته شده است.
به گزارش ایسنا« یحیی رحمتی» با تأکید بر این‌که زنجان باید از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود، اظهار کرد: از آنجایی که گردشگری از محل مازاد درآمد صورت می‌گیرد، زمینه را برای توزیع عادلانه ثروت فراهم می‌کند و مقاصدی که جذب کننده توریست هستند رونق خاصی می‌یابند. در چنین کشاکش و رقابتی باید از توانایی برقراری تعادل و تناسب بین ورودی‌ها و خروجی‌ها به استان بهره‌مند باشیم.
این مسئول ادامه داد: در یازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی، روزانه 9هزار خودرو به پارکینگ محل برگزاری جشنواره وارد می‌شدند و تقریبا 2 برابر این تعداد هم بیرون از مجموعه پارک می‌کردند. در حالی که پلاک 27 درصد از خوردوهای ورودی به پارکینگ جشنواره متعلق به خارج از استان بود.
وی با اشاره به تعریف 150 تور گردشگری به مقصد زنجان در طول جشنواره آش امسال، افزود: محتوای اصلی جشنواره مانند سال‌های گذشته است و مسابقه برای پخت و فروش آش محلی استان‌های مختلف برگزار می‌شود. امسال 31 استان به اضافه منطقه آزاد قشم در جشنواره حضور دارند که علاوه بر پخت آش و عرضه صنایع‌دستی استان‌ها، شاهد برپایی نمایشگاه سنگ‌های قیمتی و زیورآلات خواهیم بود.
رحمتی همچنین با تأکید بر اجرای روزانه موسیقی محلی و حضور پررنگ تشکل‌های غیردولتی در دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی، اضافه کرد: امسال با 38 غرفه و 7 سیاه‌چادر از پتانسیل استان‌های عشایرنشین برخوردار خواهیم شد و مقرر است که در راستای آسایش بازدیدکنندگان، یک خیابان سرو آش نیز به خیابان پخت و فروش اضافه شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با بیان این‌که شرکت‌کنندگان زنجانی از بین 170 گروه منتخب شده‌اند، افزود: در مجموع 25 گروه زنجانی در جشنواره آش امسال حضور دارند که 15 گروه در گاوازنگ و 10 گروه نیز در محل کارخانه کبریت به پخت آش مشغول خواهند شد. علاوه بر این  امسال 8 ورک‌شاپ با مضمون صنایع‌دستی خواهیم داشت و صنعتگران علاقه‌مند می‌توانند در کارگاه آموزش بازاریابی و فروش صنایع‌دستی شرکت کنند.
وی با اشاره به برپایی 20 غرفه برای عرضه و فروش سنگ‌های قیمتی و 125 غرفه برای عرضه و فروش صنایع‌دستی، عنوان کرد: در جشنواره آش امسال شاهد افزایش 11 درصدی حضور استان‌ها برای فروش صنایع‌دستی هستیم. علاوه بر این 7 سیاه‌چادر برای ارائه پوشش و موسیقی عشایری برپا خواهد شد و مقرر است که گروه‌های هنری مختلف از استان‌های متعدد، هر شب در مجموعه گاوازنگ مراسم ویژه برگزار کنند.
رحمتی با بیان این‌که داوری جشنواره روزهای 11 و 12 شهریور با حضور داوران بین‌المللی صورت می‌گیرد، بیان کرد: امسال از پتانسیل هنرمندان شهر زنجان برای هویت‌بخشی به جشنواره ملی آش ایرانی برخوردار خواهیم شد.
دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی 8 تا 12 شهریورماه امسال و در مجموعه تفریحی گاوازنگ زنجان برگزار می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code