موضوعات
زنجان

اجرای طرح تکاپو؛ کاهش 17 درصدی بیکاران زنجان

نویسنده:
معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: با اجرای طرح تکاپو در مرحله فعلی، نزدیک 17 درصد از جمعیت بیکار این استان صاحب شغل می‌شوند...
1396/03/29
معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: با اجرای طرح تکاپو در مرحله فعلی، نزدیک 17 درصد از جمعیت بیکار این استان صاحب شغل می‌شوند.
به گزارش ایرنا«محمدرضا آبی پور» افزود: اجرای طرح تکاپو از سال 94 در 6 استان به صورت آزمایشی آغاز و پس از رفع ایرادات در استان‌های 6 گانه، در سال 95 اجرای آن در سایر استان‌ها هم آغاز شد.
وی عنوان کرد: اگرچه زنجان جزو  استان‌های آزمایشی نبوده، اما از اواسط سال گذشته اجرای طرح در استان آغاز و مطالعات اولیه آن از طریق کارشناسان استانی و نیز کارگزار طرح انجام شده است.
آبی پور اظهار کرد: کلیات طرح تکاپو در جلسه‌های متعدد به مدیران و کارشناسان دستگاه‌های تخصصی منتقل شده و تاکنون پیشرفت آن مطلوب است.
معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: رویکرد اصلی طرح که برای استان‌ها و مناطق مختلف به صورت مجزا تهیه و اجرا می‌شود، استفاده از ظرفیت رشته‌ها و مشاغل با قابلیت اشتغال بالا و واجد مزیت‌های اقتصادی منطقه‌ای است.
وی عنوان کرد: طرح تکاپو جنبه‌‌های مختلف دارد که بخش مهمی از آن شناسایی دقیق و هدفمند رشته شغل‌های پراشتغال است.
این کار از سال گذشته در زنجان آغاز شده و مرحله نهایی آن که اجرای میدانی است در ماه‌های آتی محقق خواهد شد.
آبی پور ادامه داد: از بین استان‌هایی که در سال 95 و با ابلاغ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به اجرای طرح کرده‌اند، زنجان جزو استان‌های فعال است و اجرای طرح در آن بر اساس زمانبندی ابلاغی به کارگزار پیش می‌رود.
معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: بر همین اساس تاخیری در اجرای طرح وجود نداشته و در عمل تمام اقدامات بر اساس زمانبندی پیش می‌روند.
وی اضافه کرد: با توجه به استقبال مناسبی که از طرح به عمل آمده و دستگاه‌های اجرایی آمادگی لازم برای همکاری را اعلام کرده اند، تجربه موفقی در اجرای این طرح در استان زنجان کسب خواهد شد.
آبی‌پور افزود: با تحقق اهداف کمی طرح تکاپو، می‌توان در استان شاهد اشتغال 6 هزار نفری گروه‌های هدف بود.
معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: هم اکنون اجرای طرح با مشکلی مواجه نیست و پیشرفت مطلوبی دارد.
وی تأکید کرد: طرح تکاپو بر بستر مشارکت و محوریت بخش خصوصی تعریف و تدوین شده و نقش دولت فقط در تسهیل گری و مداخله محدود تعریف شده است.
آبی پور افزود: غیر از اقدامات اولیه که شامل شناسایی رشته‌های پر اشتغال است که آن هم با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود، تمامی گام‌های طرح به دست بخش خصوصی صورت می‌پذیرد.
به گفته وی مشارکت بخش خصوصی در قالب فعالان خرد، اصلی و میانی خواهد بود.
طرح تکاپو یا طرح توسعه رشته‌های پراشتغال منطقه‌ای با استفاده از تجارت بین المللی در دولت تهیه و تدوین شده است و مصوبه شورای عالی اشتغال کشور و یکی از برنامه‌های اصلی و محوری توسعه اشتغال در کشور محسوب می‌شود.
هدف اصلی از اجرای این طرح توسعه اشتغال پایدار از طریق بهسازی دینامیک اشتغال در سطح مناطق و توسعه رشته‌های کسب و کارهای منتخب و اولویت دار در سطح ملی و استان هاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code