موضوعات
زنجان

گزارش

«استارت‌آپ ویکند» راهی برای عملی کردن ایده‌های خلاقانه

نویسنده: پریسا حیدری / زنجان-خبرنگار همشهری
امروزه با رشد تکنولوژی‌های نوین و گسترش دسترسی به شبکه جهانی اینترنت، انقلابی در حوزه کارآفرینی و ظهور کسب و کارهای نوپا در حال شکل‌گیری است...
1394/08/19
امروزه با رشد تکنولوژی‌های نوین و گسترش دسترسی به شبکه جهانی اینترنت، انقلابی در حوزه کارآفرینی و ظهور کسب و کارهای نوپا در حال شکل‌گیری است. بنگاه‌های اقتصادی کوچک با سرمایه‌ای اندک حول محور تکنولوژی‌ها بنا می‌شوند و با رسانه‌ای شدن کم کم در بازار بورس جولان می‌دهند.
 بر این اساس کانون کارآفرینی ایران با هدف ایجاد بستر مناسب برای رشد و ظهور استارت‌آپ‌ها در کشور اقدام به برگزاری «رویدادهای استارت‌آپ ویکند» کرده است. در این راستا از روز23 تا 29 آبان که هفته جهانی کارآفرینی نام گرفته است. قرار است، دومین استارت‌آپ ویک و« استارت‌آپ ویکند» با حضور کارشناسان و اساتید این حوزه از داخل و خارج کشور به میزبانی شهر زنجان برگزار شود.  همین بهانه ای شد تا با «امیر رضا محمدی» دبیر اجرایی دومین استارت‌آپ ویکند در شهر زنجان درباره جزئیات این طرح و نحوه برگزاری گفت و گو داشته باشیم.
 • استارت‌آپ ویکند را به زبان ساده به مخاطبان معرفی کنید؟
استارت‌آپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در۳ روز متوالی(در انتهای هفته) برگزار می‌شود. در این برنامه شرکت کنندگان که شامل برنامه‌نویسان، مدیران تجاری، علاقمندان استارت‌آپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک با انگیزه هستند گرد هم می‌آیند تا طی۵۴ ساعت ایده‌هایشان را مطرح کنند. در این خصوص گروه‌‌های مختلف علمی تشکیل و هر گروه ایده‌ای را اجرا می‌کند. در واقع استارت‌آپ پیدا کردن سریع مدل کسب و کار در کمترین زمان است. استارت‌آپ‌ها معمولا حول ایده‌های نوآورانه و خلاقانه بنا می‌شوند.
 • آیا این برنامه می‌تواند، راهی برای رسیدن به کارآفرینی با استفاده از مشاوره‌ و راهنمایی‌های افراد صاحب‌نظر فراهم کند؟
سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها یکی از کسب و کار‌های جدید این روزهاست. استارت‌آپ ویکند جایی برای یافتن شرکای مشتاق، بررسی ایده‌ها و تجربه یک محیط بدون ریسک و برای بسیاری هم اولین گام در مسیر بلند کارآفرینی است. جالب اینکه75 درصد شرکت‌کنندگان ارتباطات خود را یک سال بعد از مراسم، حداقل با یک نفر جدید حفظ می‌کند.
 • آیا این طرح می‌تواند، در معرفی و شناسایی شرکت‌ها تاثیرگذار باشد؟
شرکت‌‌های نوپا که با یک ایده ساده و اولیه کار خود را آغاز می‌کنند و به سرعت زمینه رشد برای آنها فراهم می‌شود با عنوان استارت‌آپ شناخته می‌شوند. شرکت‌هایی تشکیل شده‌اند که به دنبال شناسایی استارت‌آپ‌‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند. در ‌تعریف‌های دقیق تر تأکید می‌شود که وب سایت یا یک آپ موبایل، لزوما یک استارت‌آپ نیست، بلکه استارت‌آپ یک سازمان موقت است که با هدف پیدا کردن یک مدل کسب و کار به وجود آمده است. منظور از سازمان مجموعه‌ای از افراد، ابزارها و روابط بین آنهاست. این سازمان حتی می‌تواند در زیرزمین یک خانه شکل بگیرد.
 • آیا هر استارت‌آپی باید در حوزه رایانه و اینترنت فعالیت داشته باشد؟
ضرورتی در این رابطه وجود ندارد و از آنجا که هزینه سخت‌افزار،‌ نرم‌افزار و زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی کسب و کار در این حوزه در حال کاهش است، می‌توان با کمترین سرمایه، کار را آغاز کرد و نباید فراموش شود که هر وب‌ سایت یا آپ موبایل، لزوما نمی‌تواند با تعریف استارت‌آپ همخوانی داشته باشد. در این میان بیزینس(بازاریابی) پشت وب‌سایت مهم است یعنی در پس یک بیزینس، مدل تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر با هدف رشد سریع در تعریف استارت‌آپ باید انجام شود.
 • به عنوان یک دانش آموخته رشته آی– تی بگویید؛ ایده برگزاری این برنامه از کجا شکل گرفت؟
در دوره تحصیل دانشجویانی را می‌دیدم که فکر و ایده‌های نو داشتند و متأسفانه نمی‌توانستند توانایی‌ها و استعداد خود را بروز دهند. برای همین با جست‌وجو در دنیای مجازی و پرسش از سایر دوستان و اساتید از برگزاری استارت‌آپ‌ها در سطح جهانی مطلع شدم و بعد از ارتباط با این مجموعه و ارسال گزارش عملکرد، زمینه برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها در زنجان فراهم شد.
 • نتیجه برگزاری این قبیل دوره‌ها در مناسبت هفته جهانی کارآفرینی چه خروجی‌ای برای زنجان خواهد داشت؟
در سراسر دنیا جلسات و دورهمی‌های آموزشی یا همان رویداد کارگاهی برگزار می‌شود تا از بطن این نشست‌ها ایده‌های نو استخراج شود. این جلسات به طور منظم و عموما آخر هفته‌‌ها برگزار می‌شود و به همین دلیل به استارت‌آپ ویکند مشهور شده است. در زنجان هم سال پیش یک دوره استارت‌آپ ویکند برگزار شد. در این برنامه شرکت‌کنندگان پرانگیزه مثل برنامه‌نویسان،‌ مدیران تجاری، عاشقان استارت‌آپ، بازاریاب‌های حرفه ای و طرحان گرافیک دور هم جمع می‌شوند تا تجربیات خود را برای پیشبرد طرح عملی کنند.
 • برای روشن شدن موضوع جزئیات روند شکل گیری و پردازش ایده‌های برتر در استارت‌آپ را توضیح دهید؟
در این جلسات ایده‌ها پردازش می‌شوند تا شاید با یافتن راه‌های توسعه و رشد به موفقیت برسند. از آنجا که بسیاری از ایده‌ها برای پردازش و انجام نیاز به متخصصان حوزه‌های مختلف دارند،‌ در این گردهمایی‌ها، ایده به مشورت گذاشته می‌شود و افراد متخصص در رشته‌‌های مرتبط، نظرشان را مطرح می‌کنند. سپس ایده‌های برتر انتخاب می‌شوند،‌ گروه‌هایی تشکیل می‌شود و روی عملی کردن آن ایده کار می‌کنند. در نهایت در ساعات پایانی، ایده‌هایی که روی آن کار شده را بیان می‌کنند و اگر یک دمو از آن آماده شده باشد، نمایش داده می‌شود. در این محفل داوران ایده‌های برتر را انتخاب می‌کنند و سرمایه گذاران نیز با توجه به ظرفیت ایده‌ها برای کسب بازار،‌ روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. ابتدا ایده‌ها مطرح می‌شوند و پس از آن صاحبان ایده‌های انتخاب شده شروع به تشکیل تیم و جذب تخصص‌های مورد نیاز برای پیشبرد ایده می‌کنند. در روز دوم گروه‌ها با امکاناتی که در اختیار دارند، شروع به اجرای ایده خود می‌کنند. در این گروه‌‌ها افرادی که صاحب تجربه ایجاد استارت‌آپ هستند، برای اجرایی کردن ایده‌ها راهنمایی می‌کنند. در روز سوم نیز گروه‌ها دور هم جمع می‌شوند و بعد از تلاش برای تولید اولین نمونه از محصول، آن را ارائه می‌دهند. توجیه اقتصادی طرح و سایر جزئیات ایده و محصول مطرح می‌شود و در نهایت3 تیم برتر با رأی داوران انتخاب می‌شوند.
 • چه فوایدی دارد؟
دور هم جمع شدن دانش‌آموزان مقاطع دبیرستان و حتی راهنمایی در کنار دانشجویان و کارشناسان این حوزه می‌تواند، در تبدیل ایده‌ها به کسب و کارهای نوپا موثر باشد. به اعتقادم حضور کارمندان ادارات و فارغ‌التحصیلان سال‌های گذشته می‌تواند، فرصتی مناسبی برای به روز کردن اطلاعات آنها باشد تا مسیر حرکت دنیای کنونی به سمت کسب و کارهای مدرن آشنا شوند.
 • این برنامه با همکاری چه ارگان‌هایی برگزار می‌شود؟
سال گذشته همکاری ارگان‌های دولتی در برگزاری این برنامه کمتر شد که امسال در سالن اجتماعات اشراق اداره کل فنی و حرفه ای استان در کنار بخش خصوصی همچون اتاق بازرگانی استان، گروه صنعتی ایران ترانسفو، مدیریت صنایع نوین تأمین، ادارات کل ارتباطات فناوری اطلاعات ، تعاون کار و رفاه اجتماعی، ورزش و جوانان، فنی و حرفه‌ای استان و حتی شهرداری زنجان نیز ورود پیدا کرد.
 • ارزیابی شما به عنوان فعال حوزه آی‌-تی از وضعیت زنجان را در این زمینه چیست؟
خوشبختانه به دلیل خروجی مطلوب دانشگاه‌های استان در تربیت کارشناسان این حوزه، امروزه شاهد حجم بالایی از جوانان مستعد هستیم که دنبال ایده‌ها و فکر نو هستند و به اعتقادم در صورت بها دادن مسئولان استانی به نیروهای بومی می‌توانند، توانایی و استعداد خود را بیش از گذشته بروز دهند.
 • استقبال علاقه  مندان به استارت‌آپ را امسال نسبت به سال گذشته چطور ارزیابی می‌کنید؟
خوشبختانه برگزاری سال قبل استارت‌آپ موجب شد تا مفاهیم و ایده‌های نو در حوزه کسب و کارها مطرح شود که هر کدام به نوعی زمینه را برای ترغیب افراد علاقمند بیشتر کرد. تاکنون نیز100 نفر برای حضور ثبت نام کرده‌اند؛ در حالی که سال قبل تعداد شرکت‌کنندگان60 نفر بود. حضور افراد فعال در این حوزه از دبی، هلند و بلژیک می‌تواند در بالا بردن کیفیت این دوره و افزودن تجربیات شرکت کنندگان موثر باشد.
3.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code