موضوعات
یزد

45 هزار بیکار تحصیلکرده استان

نویسنده:
تعداد بیکاران دارای تحصیلات عالی در کشور بر اساس آمار، حدود 2 میلیون و 110 هزار نفر و تعداد بیکاران دارای تحصیلات عالی در استان حدود 45 هزار و 600 نفر است...
1396/09/01
تعداد بیکاران دارای تحصیلات عالی در کشور بر اساس آمار، حدود 2 میلیون و 110 هزار نفر و تعداد بیکاران دارای تحصیلات عالی در استان حدود 45 هزار و 600 نفر است.
این مطلب را رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان، بیان کرد و با اشاره به افزایش 7 درصدی نرخ بیکاری زنان در سال 95 نسبت به سال 92، بر لزوم ایجاد فرصت‌های شغلی برای بانوان تاکید کرد.
به گزارش مهر، «حمیدرضا نصیری‌زاده» با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در سال ۹۲ در استان در مردان ۴/۴ و در بین زنان20/7 درصد بود، تصریح کرد: بر اساس آمار حاصل از سرشماری سال 95، نرخ بیکاری در مردان استان ۹ درصد و در زنان ۲۷ درصد است.
وی ادامه داد: از این تعداد، حدود 25 هزار نفر از مردان و حدود 20 هزار نفر از زنان هستند.
عضو هیات‌علمی دانشگاه یزد با تاکید بر اینکه یکی از دلایل افزایش نرخ بیکاری، افزایش تعداد زنان بیکار است، عنوان کرد: علاوه‌بر لزوم ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای بانوان نظیر مشاغل خانگی و دانش‌بنیان، باید در فرهنگ عمومی نیز در رابطه با ضرورت شاغل بودن زنان دارای مدرک تحصیلی تغییر ایجاد کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با اشاره به اجرای طرح اشتغال روستاییان، عنوان کرد: اعتبارات لازم این طرح دیده‌شده، اما نباید صرفا به ارائه تسهیلات اقدام کنیم، بلکه باید برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد اشتغال پایدار و مناسب در روستاها صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه تجربه اعطای تسهیلات از گذشته در کشور وجود دارد، بیان کرد: در بسیاری از روستاها، بر‌اساس طرح ایجاد اشتغال که قبلا ابلاغ‌شده بود، شرکت‌های مشارکتی تاسیس شد، اما هیچ‌گونه اعتباری برای آن‌ها پرداخت نشد.

ایجاد مانع برای کارآفرین، ممنوع
استاندار و رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان نیز در این نشست با تاکید بر حمایت همه‌جانبه برای رونق تولید، گفت: ایجاد مانع برای کارآفرینان ممنوع است.
«محمود زمانی‌قمی» با بیان اینکه همه باید برای رونق تولید تلاش کنند، اظهار کرد: روشن است که وقتی نمایندگان بانک‌ها در جلسات بررسی و پایشی که انجام می‌شود، حضور دارند دیگر لزومی ندارد کسی بخواهد در جلسه اصلی کارگروه مخالفتی کند و طرحی رد شود. وی با اشاره به سرعت گرفتن روند کار از‌سوی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات، ادامه داد: گزارشی که از سوی بانک‌ها ارائه شد، نشان می‌دهد کار سرعت گرفته و بانک‌ها با اراده بهتری وارد کار شدند.
استاندار یزد با بیان اینکه متوجه معذورات و شرایط بانک‌ها نیز هستیم و می‌دانیم همه دچار شرایط سخت هستیم، اضافه کرد: قرار بر این است که منحنی بانک‌ها و اقتصاد را طوری ادامه بدهیم که نقطه پایان آن رونق تولید باشد و در تولید و اشتغال استان شاهد رونق باشیم. وی با تاکید بر اینکه رونق در همه حوزه‌ها از صنعت و معدن و کشاورزی گرفته تا بخش خدمات باید باشد، اظهار کرد: میراث فرهنگی که دنیایی از اشتغال را برای استان دارد، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی با اشاره به برخی مانع‌تراشی‌ها از سوی دستگاه‌ها عنوان کرد: کارگروه برای رفع موانع تولید و نه ایجاد مانع است؛ بنابراین دستگاه‌ها باید مراقب باشند که وقتی این جلسه شکل گرفت، مانع را در راستای کار حذف کنند.

افت هشت‌پله‌ای در پرداخت تسهیلات رونق تولید
همچنین در این نشست، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از افت هشت پله‌ای یزد در زمینه پرداخت تسهیلات رونق تولید نسبت به سال گذشته، خبر داد.
«محمدرضا علمدار یزدی» افزود: یزد در زمینه پرداخت تسهیلات رونق تولید، در جایگاه شانزدهم قرارگرفته که نسبت به سال گذشته که هشتم بود، هشت پله افت کرده است. وی با اشاره به رشد 43 و 2 دهم‌درصدی تعداد پرداخت تسهیلات از زمان انتصاب استاندار جدید یزد، گفت: در این مدت از لحاظ مبلغ هم 51 درصد رشد داشتیم که رشد خوبی به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که رشد پرداخت استان یزد به بیش از 50 درصد رسیده است. وی با اشاره به اینکه تعداد مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان 2919 مورد است، اظهار کرد: حدود 83 درصد از این تعداد مصوبات مربوط به مصوبات بانکی، 7 درصد مربوط به مصوبات تامین اجتماعی، 4 درصد مربوط به مصوبات مالیاتی، یک درصد مربوط به مصوبات گاز، یک درصد مربوط به مصوبات برق و 4 درصد مربوط به سایر مصوبات است.
این مقام‌مسئول تعداد پرونده‌های مطرح‌شده در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در سال جاری را 2762 فقره عنوان و تصریح کرد: 490 واحد مربوط به صنایع نساجی، 458 واحد مربوط به صنایع شیمیایی و سلولزی، 473 واحد مربوط به صنایع معدنی، 440 واحد مربوط به صنایع فلزی و برق، 166 واحد مربوط به صنایع غذایی و دارویی و 735 واحد مربوط به سایر پرونده‌هاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code