موضوعات
یزد

یزد رکورددار صادرات بلدرچین در کشور

نویسنده: علی مختاری‌/یزد- خبرنگار
استان یزد بزرگ‌ترین تولید‌کننده بلدرچین کشور است. میزان تولید سالانه گوشت بلدرچین در استان 3200‌تن است که این تولید توسط 15 واحد تولید بلدرچین صورت می‌پذیرد...
1396/05/21
استان یزد بزرگ‌ترین تولید‌کننده بلدرچین کشور است. میزان تولید سالانه گوشت بلدرچین در استان 3200‌تن است که این تولید توسط 15 واحد تولید بلدرچین صورت می‌پذیرد. گوشت بلدرچین یکی از منابع سرشار پروتئین است که با وجود دیگر مواد مغذی و مواد معدنی همچون کلسیم، آهن و روی می‎‎تواند به راحتی خود را در سبد مصرفی خانوارها جای دهد. همچنین با توجه به بازدهی بالای بلدرچین، با گسترش مراکز پرورشی آن می‌توان در راستای اقتصاد مقاومتی گام‌های باارزشی برداشت و جوانان را به این سمت سوق داد. صنعت پرورش بلدرچین در میان شهرستان‎‎های استان بین مردم میبد با استقبال بیشتری مواجه شده است. هم‎‎اکنون بیشترین میزان پرورش بلدرچین در این شهرستان صورت می‎‎گیرد و سرمایه‎‎گذاران بسیاری از این منطقه در این صنعت سرمایه‎‎گذاری کرده‎‎اند؛ به نحوی که تولید سالانه گوشت بلدرچین در این شهرستان به 1000 تن می‎‎رسد.

یزد؛ قطب تولید و صادرات بلدرچین
کارشناس طیور سازمان جهادکشاورزی استان با بیان این که سالانه 3200 تن بلدرچین در استان تولید می‎‎شود، می‎‎گوید: براساس آمارهای موجود، در حال حاضر بیشترین بلدرچین کشور در استان یزد تولید می    شود و بیشترین میزان صادرات آن در اختیار یزد است. «سعید حبیبی» با اشاره به فعالیت 15 واحد پرورش بلدرچین در استان، معتقد است در صورت مشارکت بیشتر سرمایه‎‎گذاران می‎‎توان رونق بیشتر این صنعت را در استان مشاهده کرد. وی ایجاد کشتارگاهای صنعتی و مدرن در کنار سالن‎‎های پرورش بلدرچین، همچنین انتصاب ناظر شرعی در کشتارگاه برای نظارت بر رعایت اصول ذبح شرعی را از مهم‌ترین فعالیت‎‎های انجام‌شده در سال‎‎های اخیر برای بهبود اوضاع این صنعت در استان برمی‎‎شمارد. حبیبی اظهار می    کند: سن بلوغ پایین، سن مناسب کشتار، تولید تخم بالا، کوتاهی فاصله بین نسل‎‎ها، کیفیت مطلوب گوشت و هزینه‌های ثابت و جاری مناسب را از عمده عواملی می‎‎خواند که سبب شده سرمایه‎گذاری در صنعت پرورش بلدرچین روز‌به‌روز در استان توسعه یابد. وی درباره بازدهی سریع بلدرچین می‎‎گوید: سرعت بالای رشد در این پرنده بسیار جالب توجه و در حدود 2/5 تا 3/5برابر سایر طیور است به نحوی که بلدرچین‎‎ها معمولا در 35 تا 45 روزگی به وزن 180 تا 220 گرم می‌رسند و آماده کشتار می‎‎شوند. این کارشناس طیور جهادکشاورزی استان با بیان این که سن بلوغ بلدرچین 7 تا 8 هفتگی است، از حمایت    های جهادکشاورزی برای پرورش‎‎دهندگان بلدرچین خبر می‎‎دهد و عنوان می‎کند: براساس سیاست‎‎ها و راهبردهای جهادکشاورزی از سرمایه    گذاران بخش پرورش بلدرچین، حمایت‎‎های ویژه    ای صورت می‎گیرد.  وی اضافه می‎‎کند: طبیعی است که سرمایه‌گذاری در هر امری نیاز به انگیزه دارد. براساس نظر برخی سرمایه‎‎گذاران، بسیاری از مشکلات و موانع پیش روی صنعت پرورش بلدرچین در استان رفع شده است.

خواص غذایی مصرف گوشت بلدرچین
کارشناس طیور جهادکشاورزی استان درباره خواص مصرف گوشت بلدرچین، اظهار می‎‎کند: ارزش پروتئین موجود در گوشت این پرنده 25 درصد است و این در حالی است که انواع اسیدهای آمینه کمیاب که در سایر پروتئین    ها یافت نمی‎‎شود، در گوشت این پرنده به وفور وجود دارد. وی ادامه می‎‎دهد: به همین دلیل نیز در اغلب نقاط دنیا، پزشکان برای افراد مسن و از کار افتاده که احتیاج مبرمی به ترمیم سلول    های از دست رفته بافت    های خود برای حفظ و بازیابی سلامت و شادابی دارند، مصرف گوشت بلدرچین را تجویر می‎‎کنند.
حبیبی بیان می    کند: از سوی دیگر وجود عناطر معدنی کمیاب و ویتامین‌های عدیده در گوشت این پرنده، آن را برای بیماری‎‎های صعب‎‎العلاجی همچون آسم، تشنج، فشار خون، ضعف اعصاب یا در مواردی ناراحتی    های روانی و عقب‎‎افتادگی‎‎های جسمی و روانی و همچنین بی‎‎خوابی همچون دارویی معجزه‎‎آسا کرده است.

بازگشت سریع سرمایه
یکی از پرورش‌دهندگان بلدرچین می‌گوید: پرورش بلدرچین به دلیل برخورداری از ویژگی‌های خاص از معدود سرمایه‌گذاری‌هایی است که اصل سرمایه در آن به سرعت باز می‌گردد و روند سوددهی واحدهای پرورش‌دهنده این پرنده پرخاصیت سریع‌تر سامان می‌گیرد.
«محمد دهقانی» تصریح می‌کند: در یک جمع‌بندی ساده می‌توان نتیجه گرفت مجموع عواملی نظیر سن بلوغ پایین، سن کشتار مناسب، تولید تخم بالا، کوتاهی فاصله بین نسل‌ها، کیفیت مطلوب گوشت و هزینه‌های ثابت و جاری مناسب در مقایسه با دیگر شاخه‌های دامپروری، همچنین مقاومت بالای پرنده به شرایط نامساعد محیطی، پرورش بلدرچین را تبدیل به صنعتی سودآور کرده به نحوی که امروزه مورد توجه بسیاری از پرورش‌دهندگان در سراسر جهان قرار گرفته است.
وی در ادامه با بیان این که انسان بدون علاقه در هیچ کاری موفق نمی‌شود، عنوان می‌کند: پرورش بلدرچین را در ابتدا به عنوان شغل دوم آغاز کردم ولی پس از مدتی به حرفه اصلی من تبدیل شد و در حالی که در اولین دوره تعداد کمی بلدرچین تولید کردم، الآن در 2 دوره 34 روزه می‌توانم بالای 10 هزار بلدرچین تولید کنم. وی با انتقاد از کمبود حمایت‌های دولتی از این بخش، می‌گوید: به نظر می‌رسد این صنعت هنوز آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و برخی مسئولان هنوز آن را جدی نمی‌گیرند.  دهقانی با ابراز خرسندی از این که کشتارگاه ویژه بلدرچین در استان یزد و در شهرستان صدوق راه‌اندازی شده است، بیان می‌کند: با راه‌اندازی این کشتارگاه بخشی از مشکلات پرورش‌دهندگان بلدرچین رفع شده است.

   سختی مراقبت‌های اولیه از بلدرچین
یک پرورش دهنده بلدرچین در استان درباره سختی مراقبت‌های اولیه از بلدرچین، اظهار می‌کند: از زمانی که جوجه بلدرچین از دستگاه جوجه‌کشی خارج می‌شود و از تخم سر بیرون می‌آورد، به مدت یک هفته مراقبتش خیلی سخت است و بیشترین مشکلی که تولیدکنندگان دارند و شاید متوجه آن هم نشده‌اند، تأثیر تغییرات دمایی است.
«محمد دهقانی» در این باره می‌گوید: بلدرچین در دمای 35 تا 37 درجه از دستگاه جوجه‌کشی خارج می‌شود و اگر دمای سالن یک درجه بیشتر یا کمتر باشد، می‌تواند باعث تلفات بسیار شدیدی ‌شود؛ لذا بسیاری از تولیدکنندگان برای همین مسأله متضرر می‌شوند در حالی که میزان بیماری این پرنده از سایر ماکیان خیلی کمتر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code