موضوعات
یزد

یزد؛ پایلوت «شهر گردشگر» در کشور

نویسنده:
شهردار یزد در دیدار با معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، درخواست پایلوت شدن یزد به‌عنوان شهر گردشگر کشور را مطرح کرد که مورد موافقت قرار گرفت...
1396/07/19
 شهردار یزد در دیدار با معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، درخواست پایلوت شدن یزد به‌عنوان شهر گردشگر کشور را مطرح کرد که مورد موافقت قرار گرفت.
به گزارش مهر، «محمد محب‌خدایی» در دیدار با شهردار شهر جهانی یزد، با اشاره به اهمیت بالای گردشگری در کشور، اظهار کرد: ما به‌عنوان سازمان میراث‌فرهنگی به دنبال خرد کردن فعالیت‌های گردشگری نیستیم، بلکه معتقدیم برای توسعه این بخش، همه باید با هم و در یک مسیر حرکت کنیم و هر گامی که در این مسیر برداشته می‌شود، موفقیت آن مستلزم همکاری همه ارگان‌هاست.
وی با اشاره به این‌که همه ارگان‌ها باید برای توسعه گردشگری در یک مسیر قرار گیرند، افزود: به‌عنوان مثال، برای مجوز هتل نیاز به استعلام از میراث فرهنگی است، اما پروانه آن را شهرداری صادر می‌کند؛ بنابراین هرگز جدا از هم نیستیم و هر جا که امکانات فراهم شود، سرمایه‌گذاران خودشان وارد می‌شوند و خود را با قوانین تطبیق می‌دهند. ما فقط باید زمینه را فراهم کنیم مثلا در یزد کمبود هتل احساس می‌شود.
محب‌خدایی بیان کرد: امیدوارم با همدلی و همسویی بدون اینکه بگوییم سهم کیست، توسعه را پیش ببریم. اگر همصدا شویم حتی در زمینه اصلاح قوانین نیز سرعت را بالا خواهیم برد.
معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی عنوان کرد: در حوزه گردشگری همه چیز باید منطبق بر شهر گردشگر باشد. حتی در آینده نزدیک، شهرهای گردشگری رتبه‌بندی و طرح‌هایی مثل پلیس گردشگر و تاکسی گردشگری راه‌اندازی خواهد شد که این فعالیت‌ها مستلزم همکاری و هماهنگی فرابخشی است.
وی خاطرنشان کرد: در آینده شهرداران و روسای شورای شهرها به‌عنوان مشاوران گردشگری معاونت گردشگری به‌صورت رسمی، حکم دریافت خواهند کرد تا در این زمینه ما را یاری کنند، به‌ویژه آن‌که همه باید در رسیدن به جذب ۲۰ میلیون گردشگر با هم همراه شویم.
محب‌خدایی تصریح کرد: با توجه به پیشنهاد شهردار یزد برای مصوب کردن شهر جهانی یزد به‌عنوان اولین شهر گردشگر و پایلوت در کشور، با توجه به این‌که بیشتر موارد مورد نیاز این طرح در شهر یزد قابل دسترسی است، در این زمینه همکاری لازم را خواهیم داشت تا با نشستی که در آینده برگزار می‌شود، با حضور معاونت رئیس‌جمهور و رئیس میراث‌فرهنگی کشور، این طرح مصوب شود.
وی یادآور شد: با توجه به این‌که استان یزد مقصد اول سفر گردشگران نیست و گردشگران خارجی به طور عمده از اصفهان و شیراز سفر خود را آغاز می‌کنند، می‌توان با برنامه‌ریزی درست و نیز با استفاده از مطرح شدن یزد به عنوان شهر جهانی، این شهر را به عنوان اولین مقصد سفر گردشگران خارجی معرفی کرد.
محب‌خدایی تصریح کرد: در‌حال‌حاضر، معرفی یزد براساس گردشگری کویرنوردی است. هر‌چند یزد در زمینه‌های تاریخی و فرهنگی نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد، اما می‌توان استان‌های یزد و کرمان را در این زمینه به‌صورت ویژه مطرح کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code