موضوعات
یزد

گرمای مهربانی با حیوانات در فصل سرد

نویسنده: مازیار سوادکوهی
با فرارسیدن فصل سرما و خصوصا بارش برف اگر چه بخشی از روند فعالیت‌های مردم در شهرها و روستاهای کشور مختل می‌شود، اما این مشکل فقط جوامع شهری وروستایی را در برنمی‌گیرد، بلکه در حیات وحش هم زندگی انواع حیوانات شامل وحوش و پرندگان با چالش جدی روبه‌رو می‌شود...
1395/10/05
با فرارسیدن فصل سرما و خصوصا بارش برف اگر چه بخشی از روند فعالیت‌های مردم در شهرها و روستاهای کشور مختل می‌شود، اما این مشکل فقط جوامع شهری وروستایی را در برنمی‌گیرد، بلکه در حیات وحش هم زندگی انواع حیوانات شامل وحوش و پرندگان با چالش جدی روبه‌رو می‌شود. این حیوانات معمولا در چنین شرایطی برای تهیه غذا به مناطق زندگی انسان‌ها نزدیک می‌شوند.
 آنچه در این روزها باید به آن توجه کرد، مهربانی با حیوانات و رساندن آذوقه به آنها است تا در فصل سرد از مرگ نجات یابند. از آنجا که بزرگ‌ترین چالش حیوانات با انسان‌هاست، در نتیجه آنچه مورد آزمایش قرار می‌گیرد، رفتار و اخلاق انسانی خواهد بود. زمانی که حیوانات به مناطق مسکونی نزدیک شوند، شاید بسیاری از مردم به دلیل ترس از حیوانات دست به رفتارهای تهاجمی و دفعی بزنند و با تفنگ یا سلاح‌های دیگر این حیوانات درمانده را از پای درآورند. در حالی که اخلاق انسانی حکم می‌کند درچنین وضعی مردم به جای آن‌که رفتاری تهاجمی بگیرند، به کمک این حیوانات بشتابند و با تهیه منابع غذایی مناسب، به حفظ نسل آنها کمک کنند و منش انسانی خود را به نمایش بگذارند.
شکی نیست وقتی از مهربانی سخن می‌گوییم، کسی نیست که آن را رد کند یا قبول نداشته باشد، در حالی که مهربانی مختص به همنوع نیست، بلکه اگر بتوانیم در شرایط سخت حافظ حیات وحش باشیم و امکانات حداقلی را برای آنها فراهم کنیم، به نوعی توانسته‌ایم مهربانی را معنا کنیم.
از آنجا که در یزد انواع حیات وحش وجود دارند، حتی برخی از آنها در زمره حیوانات در معرض خطر به شمار می‌روند، ممکن است که با ورود این حیوانات به محل زندگی مردم، مشکلاتی را برای مردم ایجاد کند. به همین دلیل لازم است مسئولان محیط زیست استان در مناطقی که احتمال وجود این نوع حیوانات زیاد است، راهکارهای لازم را برای حفاظت از این دسته از حیوانات تدارک ببینند. شاید مهم‌ترین اصل در این مواقع اطلاع‌رسانی بموقع و حتی اعزام مأموران به این مناطق باشد. با توجه به وجود سلاح‌های مختلف مجاز و غیرمجاز در دست مردم، احتمال شکار این حیوانات بسیار زیاد است، به صورتی که معمولا در این فصل شکارچیان غیرمجاز یا حتی مجاز مبادرت به شکار این حیوانات می‌کنند. اگر در وضع اضطراری این حیوانات به مناطق مسکونی نزدیک شوند، در حقیقت طعمه راحت و خوبی برای شکارچیان خواهند بود. در این زمینه نیز محیط زیست می‌تواند به وسیله بالگردها، علوفه لازم را در محیط زیست رها کند و برای پرندگانی مثل کبک یا قرقاول و دیگر پرندگان وحشی یزد می‌شود رهاسازی انواع دانه‌های خوراکی را انجام داد.
از آنجا که ذخایر ژنتیک استان در قالب حیات وحش محدود است، باید دست به دست هم دهیم تا در حفظ این ذخایر ارزشمند بکوشیم. اگر با پرندگان و حیوانات مهربان باشیم، به خود و طبیعت مهربانی کرده‌ایم.
مازیار سوادکوهی
روزنامه‌نگارارسال پیام اشتراک 
 
 Security code