موضوعات
یزد

کمر خمیده بازار آهن زیر بار رکود

نویسنده: سارا گلابگیریان‌/ یزد- خبرنگار
رکود مسکن و مشکلات مالیاتی از مهم‌ترین مسائلی است که موجب رکود 55 درصدی بازار فروش آهن‎‎ و نیمه‌فعال شدن 30 درصد بنگاه‎‎های فروش آهن در یزد شده است...
1396/09/04
رکود مسکن و مشکلات مالیاتی از مهم‌ترین مسائلی است که موجب رکود 55 درصدی بازار فروش آهن‎‎ و نیمه‌فعال شدن 30 درصد بنگاه‎‎های فروش آهن در یزد شده است. با این حال به گفته مسئولان، پس از مذاکرات صورت‌گرفته بین اتحادیه آهن‎‎فروشان و اداره کل امور مالیاتی، مشکلات مالیاتی این صنف مرتفع شده است. آهن یکی از مواد پایه صنعتی است که در بسیاری از صنایع به کار گرفته می    شود. آهن در ساختمان‌سازی، صنعت خودرو و ساخت قطعات کانتینرها، بسته‎بندی، کشتیرانی، ماشین‎آلات و تجهیزات صنعتی حمل‌و‌نقل ریلی، صنایع نفت و گاز، تجهیزات الکتریکی، تجهیزات و وسایل آشپزخانه، ابزارآلات صنعتی، یراق‎‎آلات و بسیاری صنایع دیگر کاربرد دارد.
قیمت آهن، به‌عنوان یکی از مواد اولیه بسیاری از صنایع، در قیمت تمام‌شده بسیاری از کالاها تاثیرگذار است و اندک تغییری در قیمت آن بازار را تحت تاثیر قرار می‎دهد.
با توجه به رکود ساخت‌و‌ساز در سال    های اخیر، بازار آهن نیز در 2 سال اخیر بسیار بی‌رمق شده است، به طوری که معاملات بسیار کمی در این بازار انجام می‌شود. همچنین فعالان این بازار برای رسیدن به نقدینگی، محصولات خود را قسطی یا زیرقیمت می‌فروشند و با توجه به شرایط موجود، اگر دولت طرح‌های عمرانی و ساخت‌و ‌ساز را افزایش ندهد، بازار آهن از رکود خارج نمی‌شود.

پیوستن ضایعات‎فروشی    ها به آهن    فروشان
معاون اتحادیه آهن    فروشان درباره تعداد واحدهای فروش آهن در استان می  گوید: 120 واحد آهن‎فروشی دارای مجوز هستند که پس از اضافه شدن ضایعاتی    ها به این اتحادیه، 100 واحد به آنها اضافه می  شود.
«غلامحسین رحیمی» درباره اضافه شدن ضایعاتی  ها به این صنف اظهار می    کند: این موضوع به تصویب رسیده و در حال طی کردن مراحل اداری خود است.
وی ادامه می    دهد: 8 واحد آهن‌فروشی بدون مجوز نیز به‌صورت غیر‌قانونی فعالیت می‌کنند که با پیگیری‌های انجام‌شده از سوی اتحادیه و نهاد‌های مرتبط، مراحل قانونی دریافت مجوز را سپری می‌کنند. همچنین با تمهیدات اندیشیده‌شده، در‌آینده نزدیک همه واحد‌ها و رسته‌های زیرمجموعه این اتحادیه تحت نظارت قرار می‌گیرند.
معاون اتحادیه آهن‎فروشان، زمان آغاز رکود ساخت‌و‌ساز در یزد را سال 94 عنوان می  کند و می  افزاید: بهمن ماه سال 91 تا خرداد 92، 4 ماه طلایی برای آهن‌فروشان محسوب می‌شد؛ چرا‌که در این دوران شاهد رونق ساخت‌و‌ساز بودیم و تورم نیز موجب افزایش قیمت آهن آلات شده بود.
وی ادامه داد: 2/5 سال است که علاوه‌بر اینکه افزایش قیمت نداریم، شاهد کاهش قیمت نیز هستیم. در طول این مدت به طور میانگین هر‌ماه 30 تومان از قیمت هر کیلو آهن کاسته شده و قیمت آن از 2600 تومان به 1300 تومان کاهش پیدا کرده و موجب رقابت منفی در بازار شده است؛ به‌طوری‌که صاحبان این صنف در تلاش هستند با کمترین قیمت نسبت به رقیبان، محصولات خود را به فروش برسانند.
رحیمی با بیان اینکه در پایان سال گذشته، قیمت‎‎ها به 2600 تومان به ازای هر کیلو آهن رسید، می  افزاید: این مبلغ به 2200 تومان رسیده است. اکنون نیز انتظار نمی‎رود تغییرات معناداری در بازار این بخش را داشته باشیم.

دلیل گرانی در بازار آهن
این مقام مسئول درباره دلیل گرانی آهن در انتهای سال 95 نیز می  گوید: یکی از دلایل به افزایش قیمت‌های جهانی برمی‌گردد؛ در حالی که قیمت‌های داخلی نباید متاثر از جهانی باشد، زیرا تمام مواد اولیه کارخانه‌های تولید آهن اعم از زغال‌سنگ و گندله از داخل کشور تامین می‌شود.
وی ادامه می‎‎دهد: قیمت نیروی کار و هزینه برق و انرژی نیز در ایران ارزان‎تر از خارج است، پس نباید قیمت آهن‌آلات براساس خارج تعیین شود.
وی در ادامه توضیحات خود در این مورد می  افزاید: یکی دیگر از دلایل گرانی آهن، این است که چون صادرات آزاد است، تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند به محض افزایش قیمت‌ها در خارج، محصولات خود را صادر کنند و کمتر آن را به داخل کشور بدهند.
وی سود آهن‌فروشان را 0/5 درصد اعلام می  کند و می  گوید: مشتری تعیین    کننده قیمت    هاست. مشتریان معمولا ارزان‌ترین محصول را خریداری می‌کنند؛ بنابراین آهن    فروشان سعی در پایین آوردن قیمت‌ها را دارند تا کالای خود را بفروشند.
وی با بیان اینکه تمام آهن    فروشان کالای مورد نیاز خود را از کارخانه  های یزد تامین می    کنند، می  افزید: همین موضوع باعث ارزان‌شدن قیمت آهن در استان شده است.

رکود 55 درصدی بازار آهن
معاون اتحادیه آهن‌فروشان با بیان اینکه این اتحادیه همانند سایر اتحادیه‌ها در بدنه اصناف، زیر سایه سنگین رکود و مشکلات اقتصاد کشور به‌ سر می‌برد، عنوان می‎‎کند: این صنف در سال‎های اخیر از وضعیت مناسبی برخوردار نبود و به ‌واسطه رکودی که بر اقتصاد حاکم است، مشکلات عدیده‌ای را شاهد بود. حتی بسیاری از واحدها عطای فروش آهن را به لقای آن بخشیده    اند و با روی آوردن به مشاغل کاذب و دلالی، به دنبال سبک کردن بدهی    های خود هستند.
رحیمی که عضو هیات مدیره صنف و رئیس سابق این اتحادیه است، می  گوید: بازار فروش آهن‎‎آلات رکود 55 درصدی را تجربه می  کند و به دلیل مشکلات مالیاتی، 30 درصد از این واحدها نیمه‌فعال هستند.
وی ادامه می‎دهد: در سال    های گذشته، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده موجب تعطیلی شماری از واحدهای فروش آهن و فولاد یزد شده است.
وی می    گوید: رکود بازار در سال    های گذشته، نقش موثری در تعطیلی واحدهای مربوطه داشته و مذاکرات زیادی با مسئولان سازمان امور مالیاتی به عمل آمده است.
معاون اتحادیه بیان می    کند: در مذاکرات اولیه با کسبه بازار آهن و فولاد، انتظار می‌رفت شرایط اخذ مالیات واقعی فراهم شود، اما مجری قانون، یک نوبت مالیات را از کارخانه و بعد از فروشنده مطالبه می‎‎کند.
رحیمی یادآور می‌‌شود: طبق توافق صورت‌گرفته با سازمان امور مالیاتی از ماخذ مشمول مالیات، به میزان 94 درصد از فروش به‌عنوان اعتبار خرید در نظر گرفته و 6 درصد باقیمانده از فروش مشمول ۹درصد مالیات ارزش افزوده تا پایان سال ۹۶ خواهد شد. به عبارت دیگر آهن‌فروشان باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را از 6 درصد کل فروش خود بپردازند.
وی با اشاره به اینکه اگر واحدهای فروش آهن به دلیل رقم‌های سنگین مالیات بر ارزش افزوده بسته شوند، سازمان امور مالیاتی دیگر نمی‌تواند مالیات مشاغل را نیز از این صنف دریافت کند، می‎گوید: درخواست ما از مسئولان این سازمان این است که در این برهه از زمان منافع کلی خود را ببینند و همکاری لازم را با اتحادیه برای تدوین یک تفاهم‌نامه داشته باشند.
وی ادامه می‎دهد: برای مغازه    داران یزدی در صنف آهن‎‎فروشان رقم‌های 100 میلیون تومان برای مالیات بر ارزش افزوده ارسال شده است که پرداخت آن برای فروشندگان ممکن نیست.
وی با بیان اینکه پس از مذاکرات صورت‌گرفته با اداره مالیات، توافقاتی حاصل شده است، می‎افزاید: 30 درصد واحد‎‎های نیمه‌تعطیل قرار است به‌زودی راه    اندازی شوند.

    رونق 180 اتحادیه صنفی با رونق ساخت‌و‌ساز
معاون اتحادیه آهن‌فروشان با بیان اینکه با رونق ساخت‌و‌ساز 180 اتحادیه دیگر نیز رونق می    گیرند، می    افزاید: با رونق ساخت‌و‌ساز و افزایش بودجه های عمرانی، شرایط اعضای اتحادیه نیز دگرگون می‎شود.
«غلامحسین رحیمی» با اشاره به درخواست شهرداری برای خرید آهن برای طرح  ‎های خود، می‎گوید: البته این درخواست در حالی صورت گرفته که خواهان خرید میلگرد به صورت 8 ماهه هستند و در بازار کنونی، این موضوع کمک چندانی به مجموعه نمی  کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code