موضوعات
یزد

پارچه‌های قاچاق پرحاشیه

نویسنده: سارا گلابگیریان‌/ یزد- خبرنگار همشهری
کشف یک محموله قاچاق پارچه به وزن 7 تن و ارزش تقریبی یک میلیارد تومان در جاده کنارگذر یزد، با واکنش‌های بسیاری همراه بود. این محموله در تیرماه کشف و ضبط شده، اما هنوز مالک آن مشخص نشده است...
1396/07/19
کشف یک محموله قاچاق پارچه به وزن 7 تن و ارزش تقریبی یک میلیارد تومان در جاده کنارگذر یزد، با واکنش‌های بسیاری همراه بود. این محموله در تیرماه کشف و ضبط شده، اما هنوز مالک آن مشخص نشده است.مالک این پارچه‌ها مشخص نبود، اما بعد از طی مراحل قانونی و تحویل پارچه‌های قاچاق ارزشمند به اموال تملیکی، پرونده برای رسیدگی از پلیس آگاهی به تعزیرات حکومتی ارسال شد. عده‌ای از بزازها و خیاط‌ها مدعی شدند که این پارچه‌ها را به صورت مشترک از بازار تهران خریداری کرده‌اند و قاچاق نیست.اعتراض بزازها و خیاط‌ها به همین‌جا ختم نشد و با تجمع مقابل استانداری، خواستار رسیدگی مسئولان به این پرونده شدند تا آنها پارچه‌ها خود را که مدعی هستند، قاچاق نیست، پس بگیرند.این اعتراضات همچنان ادامه دارد و صنف بزاز و پارچه‌فروش به‌شدت از اقداماتی که برای کشف پارچه‌های قاچاق انجام می‌شود، گلایه دارند؛ در حالی که پلیس آگاهی مدعی است این پارچه‌ها بعد از کشف از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت خارجی شناسایی شده و قطعا قاچاق است.هنوز هیچ مجوز و سندی مبنی‌بر خرید قانونی این پارچه‌ها از بازار تهران به مراجع قانونی ارسال نشده و حتی واحد قاچاق پلیس آگاهی استان مدعی است که هنوز مالک این محموله نیز مشخص نیست.

مشخص نبودن مالک محموله قاچاق
رئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان درباره اعتراض بزازها و خیاط‌ها مبنی بر توقیف پارچه‌هایی که به صورت قانونی از بازار تهران خریداری کرده‌اند، می‌گوید: ادعای مالکان مبنی‌بر قاچاق نبودن کالا بررسی شد، اما با استعلام از دستگاه‌های مربوطه از‌جمله تعزیرات، گمرک و سازمان صنعت، معدن و تجارت، قاچاق بودن این محموله کشف شده محرز شد.
«منوچهر ترابی» ادامه می‌دهد: محموله بزرگ پارچه قاچاق به وزن 7 تن و ارزش تقریبی یک میلیارد تومان در تیرماه امسال در جاده کنارگذر یزد کشف شد و راننده نه‌تنها هیچ سند و مدرکی دال‌بر قانونی بودن این محموله ارائه نکرد، حتی از مالک محموله نیز اظهار بی‌اطلاعی کرد.
وی می‌افزاید: بعد از توقیف کالا هیچ‌کسی به‌عنوان صاحب کالا برای پیگیری به اداره آگاهی مراجعه نکرد، سپس پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال شد. اکنون عده‌ای مدعی هستند که کالا را به‌صورت قانونی خریداری کرده‌اند، در‌حالی‌که حتی هیچ مدرک و سندی مبنی‌بر خرید کالا از بازار تهران از‌جمله فاکتور فروش ارائه نشده است.
این مسئول می‌گوید: با الکترونیکی شدن خدمات گمرکی، دیگر نیازی به ارائه دستی اسناد نیست. اگر ادعایی مبنی بر خرید کالا از بازار تهران مطرح است، مالکان می‌توانند فاکتور قانونی دارای کد اقتصادی را معرفی کنند تا با مالک اصلی کالا برخورد شود.
ترابی با تاکید بر این‌که بر‌اساس قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا، کالای قاچاق می‌تواند از هر نقطه‌ای، از ورودی کشور تا مراکز عرضه در بازار، جمع‌آوری شود، ادامه می‌دهد: لازم نیست مدارک به‌صورت دستی از‌سوی مالک کالا ارائه شود، بلکه کالایی که مراحل قانونی را طی کرده و وارد کشور شده، مدارک آن در سیستم ثبت شده و در همه جای کشور قابل رویت است، اما محموله کشف‌شده فاقد اسناد و مدارک قانونی واردات است.
رئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان درباره ادعای مالکیت خرد محموله بزرگ پارچه کشف‌شده در استان، می‌گوید: عده‌ای از این ترفند استفاده می‌کنند که با خرد کردن مالکیت، جریمه کمتری پرداخت کنند.
ترابی ادامه می‌دهد: طبق قانون بعد از اثبات قاچاق بودن کالا، مالک باید یک تا 2 برابر ارزش آن را به عنوان جریمه پرداخت کند و کالا نیز ضبط می‌شود.

دلخوری بزازها
مسئول اتحادیه صنف بزاز یزد نیز می‌گوید: همه پارچه‌های خارجی لزوما قاچاق نیستند، وقتی بزار چند طاقه پارچه را از بازار تهران از تاجری که برگ سبز و اسناد گمرکی دارد، خریداری می‌کند، نمی‌تواند از او اسناد را تحویل بگیرد و اینجاست که کالای او به‌عنوان قاچاق ضبط می‌شود.
«حسین قزوینی» ادامه می‌دهد: 300 پارچه‌فروش در شهر یزد مشغول فعالیت هستند که عمده بار خود را از تهران خریداری می‌کنند. قطعا اجناسی که در بازار تهران عرضه می‌شود، مراحل قانونی را طی کرده است و نباید به دلیل نداشتن اسناد قانونی، با بزاز یزدی برخورد شود.
وی می‌افزاید: جمع‌آوری پارچه‌های خارجی به‌عنوان کالای قاچاق، بزازهای یزدی را به‌شدت متضرر کرده و حتی در فعالیت بازار پارچه نیز تاثیرگذار است؛ به‌طوری‌که قیمت‌ها افزایش یافته و جنس به اندازه نیاز و متناسب با سلیقه در بازار موجود نیست.
این پارچه‌فروش  می‌گوید: معمولا چند بزاز با هم همراه می‌شوند و بار را به‌صورت طاقه‌ای از تهران خرید می‌کنند و به‌صورت مشترک به استان می‌آورند که در یزد به‌عنوان محموله بزرگ قاچاق، ضبط می‌شو‌د.
وی با بیان این‌که پارچه‌های خارجی حتی از انبارهای پارچه‌فروشان جمع‌آوری می‌شود، می‌افزاید: این شیوه برخورد باید اصلاح شود. بزاز نمی‌تواند در قبال خرید یک یا 2 طاقه پارچه از تاجر تهرانی، از او برگ سبز و اسناد گمرکی تحویل بگیرد. اگر این‌گونه باشد که تاجر نمی‌تواند به همه مشتریان سند ارائه کند.
قزوینی اضافه می‌کند: این روند بازار پارچه استان را با چالش مواجه می‌کند. باید برای بهبود این وضعیت چاره‌ای اندیشید.

   وضعیت پرونده پارچه قاچاق در یزد
پرونده محموله بزرگ پارچه قاچاق در دست بررسی است و هنوز اسنادی مبنی‌بر قانونی بودن این اجناس به دستگاه‌های مربوطه ارائه نشده است؛ از‌این‌رو این محموله بر اساس استعلام دستگاه‌های مسئول، قاچاق شناخته می‌شود و مشمول پرداخت جریمه و ضبط کالاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code