موضوعات
یزد

ورزش همگانی استان در صدر رنکینگ کشور

نویسنده: علی مختاری‌/ یزد- خبرنگار
همایش‎‎های پیاده‏‏روی و دوچرخه‏‏سواری همگانی منظم و فعالیت حرفه‎‎ای و مستمر در 28 کمیته ورزش همگانی، رتبه ورزش‎‎های همگانی یزد را در 2 سال گذشته، 24 پله بهبود داده و به صدر رنکینگ کشوری ارتقا بخشیده است...
1396/09/14
همایش‎‎های پیاده    روی و دوچرخه    سواری همگانی منظم و فعالیت حرفه‎‎ای و مستمر در 28 کمیته ورزش همگانی، رتبه ورزش‎‎های همگانی یزد را در 2 سال گذشته، 24 پله بهبود داده و به صدر رنکینگ کشوری ارتقا بخشیده است.
ساده    ترین تعریفی که درباره ورزش همگانی می  توان بیان کرد نوعی ورزش‌کردن در کمترین زمان و هزینه، با بیشترین نشاط برای همگان است؛ البته این نوع ورزش شامل رشته‎های متعددی ازجمله پیاده    روی، دوچرخه‎‎سواری، کوهپیمایی، دو عمومی و ورزش     بومی و محلی است.
کمیته ورزش و اوقات فراغت اولین بار در سال 1964 میلادی، به ابتکار پروفسور لیزلوت دیم، در کالج فدرال آلمان، تاسیس شد و تعلیم‌و‌تربیت دست‌اندرکاران ورزشی آن کشور را آغاز کرد که اکثر متخصصان فعلی آلمان از دانش‌آموختگان این کالج هستند. در کشور ما ورزش همگانی از سال 58 تحت عنوان ورزش محلات آغاز شد و در سال 62 به صورت قانونی، تحت عنوان جهاد تربیت بدنی رسمیت یافت. هرچند ورزش همگانی یک عامل اساسی در تأمین سلامتی و کیفیت زندگی افراد جامعه به شمار می    رود، ولی مردم ما براساس فرهنگ و نگرش، باورها و همچنین با توجه به ویژگی‎های فردی (سن، جنس، شغل) و وضعیت مادی خود، در ورزش همگانی شرکت می    کنند.فدراسیون ورزش همگانی کشور با شعار «ورزش برای همه» سعی در نزدیک کردن مردم به ورزش دارد، به‌گونه    ای که معتقد است با توجه به سلیقه و علاقه مردم، هر فرد در هر زمان و هر جا، بتواند با هر بودجه    ای ورزش کند.

ورزش همگانی؛ پلی به سوی ورزش قهرمانی
رئیس هیات ورزش همگانی استان با بیان اینکه ورزش همگانی همچون دامنه کوهی است که می‎‎تواند به قله‎‎های قهرمانی منتهی شود، در‌مورد مزیت‎‎های پرداختن به ورزش همگانی می‎‎گوید: تمام افراد از کودک تا سالمند با کمترین هزینه و در هر فضایی می    توانند در این ورزش‎‎ها شرکت کنند.
«امیر‌عظیم صحت‌مند» با بیان اینکه پیشانی ورزش همگانی ورزش صبحگاهی است، ادامه می    دهد: برخی افراد ورزش همگانی را تنها در ورزش صبحگاهی خلاصه می    کنند؛ در‌حالی‌که ورزش همگانی استان در 28 کمیته فعال است و 60 زیر شاخه را شامل می    شود.
وی درباره کمیته های مذکور می    گوید: بیشترین زیرشاخه های این ورزش در کمیته‎‎ آمادگی جسمی قرار دارد، به نحوی که 14 زیرشاخه از‌جمله بادی بالانس و فیتنس و دیگر موارد را شامل می    شود.
صحت‌مند با بیان اینکه یزد در تمام شاخه ها و زیرشاخه های ورزش همگانی فعال است، می    گوید: به دلیل فعالیت‎‎های خوب این هیات ورزشی در سال‌های اخیر، رتبه هیات از 24 کشوری به اول کشوری ارتقا یافته است.
وی عنوان می‎‎کند: مدیران کمیته های این هیات ورزشی افراد تحصیلکرده در مقاطع دکتری و حتی بالاتر یا از مسئولان سرشناس و درجه اول استانی هستند.

350 هزار ورزشکار؛ زیر مجموعه هیات
صحت‌مند با بیان اینکه 155 هزار مرد و 195 هزار زن در استان به ورزش همگانی می  پردازند، اظهار می    کند: البته این تعداد با توجه به ظرفیتی که مجموعه ایجاد کرده، ناچیز است. امیدواریم فرهنگ ورزش در جامعه یزد نهادینه شود.
این مدرس فدراسیون ورزش    های همگانی، با انتقاد از برخی خانواده‎‎ها، می‎‎گوید: خانواده‎‎های یزدی، برخلاف دیگر مناطق دنیا، حتی یک درصد از توجهی را که برای درس خواندن فرزندانشان دارند، درمورد ورزش و شادابی آن‌ها ندارند.
وی با تاکید بر اینکه ورزش راندمان درسی کودکان را نیز افزایش می    دهد، تصریح می‎‎کند: بعد از یک ساعت درس خواندن، انجام یک ربع حرکات کششی، موجب افزایش کیفیت درس خواندن و لذت بردن فرزندان از تحصیل می    شود.

برگزاری هفتگی چند همایش همگانی
رئیس هیات ورزش همگانی استان با بیان اینکه طرح‎‎های مختلفی برای علاقه‎مند کردن یزدی‎‎ها به ورزش داریم، می‎‎گوید: 2 طرح مهم هیات درمورد همایش‎‎های پیاده  روی و دوچرخه‎‎سواری است، به نحوی که در همایش هفتگی دوچرخه  سواری یزد، مهمانانی همچون شهردار و اعضای شورای شهر نیز حضور دارند.
وی با اشاره به حضور مسئولان عالی‌رتبه استانی در همایش‎‎های همگانی، ابراز امیدواری می    کند با تداوم این حرکت، شاهد شور و نشاط بیشتری در بین مردم و مسئولان باشیم.
صحت‌مند یکی دیگر از طرح‎‎های هیات را طرح «وصال حسینیه تا حسینیه» می    خواند و می‎‎گوید: طرح وصال علاوه‌بر داشتن اهداف ورزشی، به‌دنبال نزدیک    تر کردن مردم و آشنایی بیشتر آنها با بافت تاریخی و رفع مشکلات محلات با حضور مسئولان عالی    رتبه است.
وی تاکید می‎‎کند: جامعه    ای شاد و پویاست که ورزش و به‌ویژه ورزش همگانی در آن نهادینه شده باشد.
صحت‌مند با بیان اینکه این موارد تنها بخشی از فعالیت  های هیات ورزش همگانی استان هستند، می    گوید: همایش کوهنوردی، کویرنوردی، جشنواره‎‎های ورزشی بومی و محلی و از همه مهم    تر ورزش‌های صبحگاهی در دستور کار هیات است.
وی درباره ورزش    های صبحگاهی نیز می    گوید: این ورزش‎‎ها در 3 نوبت صبح و در 64 ایستگاه در سراسر استان انجام می‎‎شود.

یزدی‎‎ها برای جایزه ورزش نمی‎‎کنند
صحت‌مند با بیان اینکه این همایش    ها جایزه    ای ندارند، می    افزاید: تا جایی که ممکن باشد برای شرکت    کنندگان در این همایش‎‎ها هدایایی نیز تهیه می    شود؛ اما در همایش کویرنوردی که بدون جایزه برگزار شد، 3 هزار نفر شرکت کردند که نشان از علاقه یزدی    ها به ورزش است.
وی با بیان اینکه در تمام روزهای تعطیل، شاهد برگزاری همایش‎‎های ورزش همگانی هستیم، عنوان می‎‎کند: سال    های گذشته، در مناسبت‌های گوناگونی که در تقویم بود، اقدام به برگزاری همایش کردیم که موجب شناساندن بیشتر این ورزش به شهروندان شد.
رئیس هیات ورزش همگانی استان برگزاری ورزش    های هیجانی در مدارس را از دیگر برنامه های هیات عنوان و در این باره به ورزش‌های همچون طناب‎‎کشی اشاره می‎‎کند.
صحت‌مند یکی دیگر از طرح‎‎های خوب هیات را برگزاری ورزش‎‎های همگانی در زندان‎‎ها بیان می‎‎کند و می‎‎گوید: مربیان فعال در هیات هر هفته به زندان‎‎ها سر می‎زنند و برای شادابی و بازیابی زندانیان تلاش می  کنند.

   فرهنگسازی برای نهادینه کردن ورزش
رئیس هیات ورزش همگانی استان با بیان اینکه اهل ورزش کردن یزدی‌ها سخت است، می    افزاید: فرهنگسازی باید از مدارس آغاز شود. همچنین باید مادران که عمود خیمه ورزش همگانی هستند، آن را به کودکان خود بیاموزند.
«امیر‌عظیم صحت‌مند» با بیان اینکه انتظار هیات از مسئولان شرکت در برنامه های هیات برای فرهنگسازی بیشتر در این زمینه است، می‌گوید: استانداران سفیر ورزش همگانی هستند. امیدواریم در برنامه های بعدی هیات، استاندار نیز همچون اعضای شورای شهر، حضور یابد تا موجب تشویق اهالی شهر به ورزش شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code