موضوعات
یزد

وجود 35 كاروانسرای ثبت‌شده در یزد

نویسنده:
کاروانسراها به عنوان حلقه گمشده معماری ایرانی هستند که در گذشته بیشتر با کاربری تجاری بنا می‌شدند و با توجه به موقعیت بازرگانی و تجاری یزد، در این دیار رشد و رونق خاصی داشته‎‎اند.
1394/01/18
به گزارش ایسنا «محسن ذاكری‌نیا» سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در همین رابطه از وجود 35 کاروانسرای ثبتی در این استان خبر داد و در خصوص انواع کاروانسراهای موجود در یزد، اظهار كرد: برخی از کاروانسراهای یزد جزوی از بافت بازار  بوده‏‏اند که «تاجرنشین» نام گرفته‏‏ و به عنوان یک فضای تجاری مطرح بوده‏‏اند كه از آن جمله می‏‏توان به کاروانسرای سادات در بازار پنجه علی اشاره کرد.
وی افزود: برخی دیگر از کاروانسراها درون شهری بوده و به عنوان فضاهای اقامتی در محله‌های مسکونی مجاور بازار قرار داشته‏‏اند و کاروانسراهای مشیر و امیرچخماق از آن جمله هستند.
به گفته ذاكری‎‎نیا، نوع سوم کاروانسراها بین شهری هستند كه کاروانسرای زین‏‏الدین در این میان، در ایران بی نظیر است. سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان گفت: قدیمی‏‏ترین كاروانسرای استان، کاروانسرای سنگی انجیره اردکان مربوط به دوره ایلخانی است كه در ساخت آن از سنگ  و در بعضی قسمت‌های آن از آجر استفاده شده و دارای پلان 8‌ضلعی نامنظم است. ذاکری‏‏نیا گفت: در استان یزد، کاروانسراهایی نظیر علی آباد، خرانق، خرگوشی، کاروانسرای رشتی‌عقدا و... به چشم می‌خورد که اکنون به عنوان میراث پرافتخار و گرانبهای شهر تاریخی یزد مطرح هستند و برخی از این کاروانسراها نظیر کاروانسرای شاه عباسی میبد و کاروانسرای مشیر با تغییر کاربری رونق و زندگی دوباره‎‎ای یافته‏‏ اند.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code