موضوعات
یزد

هشدار درباره افزایش حاشیه‌نشینی در یزد

نویسنده:
شهردار یزد با بیان اینکه پرداختن به ظاهر شهر یزد باید همانند مسائل سخت‌افزاری پیگیری شود، گفت: افزایش نرخ مهاجرت یزد را با مشکلات حاشیه‌نشینی روبه‌رو کرده است...
1396/09/13
شهردار یزد با بیان اینکه پرداختن به ظاهر شهر یزد باید همانند مسائل سخت‌افزاری پیگیری شود، گفت: افزایش نرخ مهاجرت یزد را با مشکلات حاشیه‌نشینی روبه‌رو کرده است.مهدی جمالی‌نژاد، در چهارمین همایش ملی روز علوم اجتماعی که در دانشگاه یزد برگزار شد، افزایش نرخ مهاجرت روستاییان و ساکنان شهرهای متوسط به کلان‌شهرها را از مهم‌ترین معضلات جامعه دانست و اظهار کرد: برای حل این معضل، لازم است برنامه‌ریزی دقیق شود تا در آینده با مشکل روبه‌رو نباشیم.

هشدار درباره افزایش حاشیه‌نشینی در یزد
وی ادامه داد: این معضل علاوه‌بر اینکه سبب از‌بین‌رفتن روستاها و منابع آن‌ها می‌شود، مسائلی از قبیل حاشیه‌نشینی و معضلات دیگری نیز برای کلان‌شهرها ایجاد می‌کند که امیدواریم به‌زودی مرتفع شود.
به گزارش تسنیم، جمالی‌نژاد با اشاره به اینکه بیشتر نگاه‌ها به مسائل سخت‌افزاری یا کالبدی شهر است، تصریح کرد: این در صورتی است که شهر نیز مانند موجود زنده دارای دو ساحت صورت و سیرت است و بهسازی هر دو باید مد نظر قرار گیرد.
شهردار یزد نحوه توزیع منابع و امکانات، مدیریت آمایش سرزمین و مواردی از این قبیل را از ملزومات مدیریت شهری دانست و افزود: اگر در این کار به‌خوبی بتوانیم عمل کنیم، می‌توان توقع داشت که در آینده در مدیریت شهری مشکل آن‌چنانی نداشته باشیم.

 جلوگیری از تخلیه نخاله
شهردار یزد با اشاره به ضرورت ممانعت از تخلیه نخاله در حاشیه ورودی شهر، گفت: برنامه‌ کارشناسی برای جلوگیری از تخلیه نخاله در حاشیه ورودی یزد تدوین و اجرا‌شود.جمالی‌نژاد در دیدار با مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان، با بیان اینکه توسعه شهر یزد به همتی همگانی و تلاش تمام دستگاه‌های اجرایی و مدیریتی نیاز دارد، اظهار کرد: استفاده مشترک از ظرفیت‌های اجرایی و برنامه‌ریزی تنها راه توسعه شهری در حوزه‌های مختلف است.
وی با بیان اینکه خوشبختانه، یزد از استان‌های شاخص کشور در حوزه تربیت نیروی انسانی قوی و باسواد است، افزود: تدوین برنامه‌های راهبردی و کاربردی از سوی نخبگان یکی از ضرورت‌های اجرایی در توسعه همه‌جانبه یزد است.
شهردار یزد در ادامه، تعریف راه‌های همکاری بین شهرداری و اداره کل راهداری را ضروری دانست و بیان کرد: شهرداری یزد آمادگی هرگونه همکاری با دستگاه‌های مختلف استان را در توسعه شهر یزد دارد.
جمالی‌نژاد تعریف ورودی‌ها و دروازه‌های خاص برای شهر یزد را از پیشنهادهای اجرایی برای ارتقای نمای بصری ورودی شهر یزد دانست و بیان کرد: یزد یکی از شهرهای غنی از نظر فرهنگی و آثار سنتی است که باید کمال استفاده از آن بشود.
این مقام‌مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود نخاله‌های مختلف در حاشیه شهر، گفت: اداره‌کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای باید به جلوگیری از تجمع نخاله‌ها در حاشیه راه‌های استان اقدام کند.
وی با بیان اینکه نخاله‌های حاشیه شهر یزد در حال افزایش است، خاطرنشان کرد: نبود گاردریل به‌منظور مسدود کردن مسیرهای حاشیه شهر، یکی از دلایل وجود نخاله‌های مختلف در این مسیرهاست.
شهردار یزد نصب دوربین‌های کنترلی را از دیگر راهکارهای جلوگیری از تجمع نخاله‌های مختلف در حاشیه ورودی شهر دانست و بیان کرد: ورودی شهرها مقدمه شهر و سرآغاز قضاوت مسافران درباره فرهنگ و توسعه‌یافتگی شهر است.

 طرح مدیریت یکپارچه شهری
شهردار یزد همچنین گفت:‌ طرح مدیریت یکپارچه شهری به‌صورت پایلوت کشوری در یزد اجرا می‌شود.جمالی‌نژاد با اشاره به برگزاری اولین جلسه هماهنگی مدیریت واحد شهری در یزد، ‌اظهار کرد:‌ بحث مدیریت واحد شهری در ماده 136 و 137 برنامه‌های سوم و چهارم توسعه کشور مطرح شده است.
وی با بیان اینکه در ماده 173 برنامه پنجم، مدیریت واحد شهری به مدیریت هماهنگی شهری تبدیل شده است، افزود: در این برنامه قرار شد تصدی‌گری‌ها به شهرداری‌ها واگذار نشود و فقط هماهنگی امور توسط شهرداران انجام شود.
شهردار یزد گفت: با توجه به ظرفیت‌های مدیریتی موجود در شورای اسلامی و شهرداری، طرح اجرای مدیریت یکپارچه شهری به‌صورت پایلوت کشوری در یزد مورد بررسی قرار گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code