موضوعات
یزد

نیاز اساسی استان به منابع آب جدید

نویسنده:
نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: کمبود بارش در دهه‌های اخیر و افت سطح آب‌های زیرزمینی، استان را با چالش جدی تامین آب مواجه کرده و باید برای آینده استان به فکر منابع آبی جدید باشیم...
1396/05/22
نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: کمبود بارش در دهه‌های اخیر و افت سطح آب‌های زیرزمینی، استان را با چالش جدی تامین آب مواجه کرده و باید برای آینده استان به فکر منابع آبی جدید باشیم.
به گزارش ایسنا، «سید ابوالفضل موسوی بیوکی» در نشست توجیهی طرح انتقال آب خلیج فارس، اظهار کرد: مردم مناطق خشک و کویری ایران از دوران‌های گذشته به دنبال انتقال آب بوده‌اند و کمبود منابع آبی خود را با ساخت قنات و انتقال آب به محل سکونت خود جبران می‌کرده‌اند.
وی با اشاره به طرح‌های انتقال آب به استان یزد، افزود: اکنون خط لوله اول انتقال، آب آشامیدنی مردم یزد را تامین می‌کند اما در سال‌های آینده کفاف نیازهای استان را نمی‌دهد.
نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر طرح انتقال آب خلیج‌فارس هم در دست اجراست که آب آن به مجتمع چادرملوی یزد می‌رسد اما دیگر صنایع استان هم می‌توانند برای تامین آب خود، انتقال آب را از خلیج فارس یا دریای عمان در دستور کار قرار دهند.
موسوی ادامه داد: برای بررسی بهترین مسیر انتقال آب از آب‌های جنوب کشور به همراه مسئولان و صنعتگران استان یزد از طرح انتقال آب خلیج‌فارس بازدید کردیم تا ضمن آشنایی با جوانب مختلف موضوع، راهکارهای موجود برای انتقال آب به استان را بررسی کنیم. وی با اشاره به رشد جمعیت در سال‌های اخیر گفت: با توجه به رشد جمعیت و نیازهای آبی که توسعه یزد را با چالش‌های جدی مواجه کرده، باید برای تامین آب موردنیاز صنعت در آینده چاره‌ای بیندیشیم.
موسوی بیوکی با بیان این‌که یزد دومین استان معدنی کشور است، تصریح کرد: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از خام‌فروشی، باید معادن استان یزد در خود استان فرآوری شوند که برای تامین آب آن انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای عمان گزینه مناسبی به نظر می‌رسد‌.
بر اساس این گزارش، در این نشست مجری طرح انتقال آب خلیج‌فارس توضیحاتی درباره نحوه انجام طرح، چگونگی شیرین‌کردن، پمپاژ و انتقال آب ارائه داد. طرح انتقال آب خلیج‌فارس با مشارکت بخش خصوصی برای آبرسانی به طرح‌های صنعتی گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملو در حال اجراست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code