موضوعات
یزد

نوعدوستی یزدی‌ها؛ طعمه سودجویان

نویسنده:
برخی کانال‌های تلگرامی به‌صورت غیرقانونی اقدام به اعلام شماره حساب‌هایی برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم برای مناطق زلزله‌زده کرده‌اند که مردم باید مراقب این اقدامات باشند...
1396/08/29
برخی کانال‌های تلگرامی به‌صورت غیرقانونی اقدام به اعلام شماره حساب‌هایی برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم برای مناطق زلزله‌زده کرده‌اند که مردم باید مراقب این اقدامات باشند.
به گزارش تسنیم، زلزله کرمانشاه دل تمام مردم ایران را به درد آورد و غمی سنگین بر دل‌های ایرانیان گذاشت و همه مردم در سوگ این مصیبت بزرگ داغدار شدند.
مردم اقصی‌نقاط ایران با تحویل کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود و ارسال این کمک‌ها توسط نهادهایی ازجمله کمیته امداد و بهزیستی به کرمانشاه، زمینه تامین بخشی از امکانات مورد نیاز را فراهم کردند.
مردم استان یزد هم در این راستا سنگ‌تمام گذاشتند و در کنار ادارات و ارگان‌هایی از‌جمله اورژانس، بهزیستی، کمیته‌امداد که با تلاش‌های شبانه‌روزی خود در کمک به این مناطق تلاش کردند، ایستادند و کمک‌های خود را به مراکز در نظر گرفته شده تحویل دادند.
تاکنون هم از سوی بسیج، ستاد مدیریت بحران استان، بهزیستی، کمیته امداد اورژانس و دیگر ارگان‌های ذی‌ربط محموله‌های بسیار زیاد کمک‌های مردمی یزد به کرمانشاه ارسال شده است. اورژانس یزد هم، به‌عنوان پیشقدم در اعزام نیروهای امدادی به کرمانشاه، برگ افتخار دیگری بر نوع‌دوستی مردم یزد چسباندند.
اما در کنار این اقدامات ارزشمند، برخی افراد با اقداماتی نازیبا اقدام به سوء‌استفاده از نوع‌دوستی مردم کردند و با اعلام شماره‌حساب‌هایی، پول‌هایی را که برای رفع نیاز فوری و حیاتی زلزله‌زدگان جمع می‌شود، به حساب خود می‌ریزند.
برخی افراد هم با اعلام مکان‌هایی به مردم که از‌طریق شبکه‌های اجتماعی هم به‌صورت ویژه آن را تبلیغ می‌کنند، کمک‌های مردمی را جمع می‌کنند که اصلا مشخص نیست این کمک‌ها به مردم کرمانشاه می‌رسد یا آنها هم به سرنوشت پول‌هایی دچار می‌شوند که جمع می‌شوند و بعضا در حساب این سوء‌استفاده‌گران باقی می‌مانند.
مدیرکل مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه مردم یزد مشارکت خوبی در جمع‌آوری کمک برای مناطق زلزله‌زده داشتند، اظهار کرد: تاکنون مشارکت مردم بسیار خوب بوده و همچنان این مشارکت‌ها ادامه دارد.
«هادی هادی‌نسب» با اشاره به اینکه مردم باید تنها کمک‌های نقدی خود را به حساب اداراتی ازجمله بهزیستی و کمیته امداد که در این زمینه وظیفه دارند، واریز کنند، گفت: برخی از فضای مجازی سوء‌استفاده و شماره حساب‌های شخصی اعلام کرده‌اند.وی عنوان کرد: حتی در یک مورد از لوگو شهرداری یزد برای جمع‌آوری کمک سوء استفاده شده بود که شهرداری در این زمینه ورود کرد فرد خاطی توسط نیروی انتظامی دستگیر شد.هادی‌نسب با اشاره به اینکه پلیس فتا به تخلفاتی که در این راستا انجام می‌شود، رسیدگی می‌کند، گفت: هیچ یک از کانال‌های تلگرامی و دیگر نهادهای متفرقه برای دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم مجوز ندارند. مردم باید دقت کنند کمک‌های خود را تنها به مراجع قانونی تحویل دهند.
سرگرد ابوطالبی رئیس پلیس فتای استان یزد هم گفت: در ارتباط با کمک‌هایی که مردم به زلزله‌زدگان کرمانشاه می‌کنند در سایت و کانال پلیس اطلاع‌رسانی شده که مردم کمک‌های خود را تنها به مراکز قانونی اعلام کنند.
وی افزود: کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و مدیریت بحران در حال حاضر اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم می‌کنند. مردم نوع‌دوست یزد هم برای اطمینان از رسیدن کمک‌های خود به زلزله‌زدگان به این ارگان‌ها و مراکزی که از طرف آنها اعلام شده مراجعه کنند.
ابوطالبی با اشاره به اینکه در برخی کانال‌های تلگرامی شماره حساب‌هایی برای دریافت کمک‌های مردمی اعلام می‌شود که این کار قانونی نیست، گفت: مردم یزد باید مراقب سوء‌استفاده‌ها باشند. در‌صورت تشخیص تخلف در فضاهای مجازی، با متخلفان برخورد می‌شود.
رئیس پلیس فتای استان تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد و اداراتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، افزایش و تقویت اطلاع‌رسانی به مردم در زمینه اعلام شماره‌حساب و محل‌های جمع‌آوری کمک‌هاست؛ چرا که در این صورت به خودی خود، جلو سوء‌استفاده‌ها گرفته می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code