موضوعات
یزد

نمایشگاهی برای خودروهای کلاسیک

نویسنده: علی مختاری/ یزد- خبرنگار
بررسی تاریخی خودروسازی، از ابتدای پیدایش این صنعت تاکنون، نشان می‌دهد خودروها در‌ابتدای تولید، آمیزه‌ای از هنر و طراحی را داشتند، اما هرچه این صنعت پیشرفت کرده، هنر و طراحی در خودروسازی کمرنگ‌تر شده است؛ ازاین‌رو خودروهای قدیمی همچنان برای بسیاری از علاقه‌مندان جذاب هستند...
1396/08/21
بررسی تاریخی خودروسازی، از ابتدای پیدایش این صنعت تاکنون، نشان می‌دهد خودروها در‌ابتدای تولید، آمیزه‌ای از هنر و طراحی را داشتند، اما هرچه این صنعت پیشرفت کرده، هنر و طراحی در خودروسازی کمرنگ‌تر شده است؛ ازاین‌رو خودروهای قدیمی همچنان برای بسیاری از علاقه‌مندان جذاب هستند.خودروهای کلاسیک در خودروسازی مدرن، هنوز جای خود را از دست نداده‌اند. اگرچه تعریف دقیقی از خودروهای کلاسیک وجود ندارد، اما در همه جای دنیا، خودروهای کلاسیک اهمیت و اعتبار خاصی دارند. جذابیت این خودروها به‌گونه‌ای است که همیشه طرفداران خاصی دارند.
امروزه هنوز هم تعداد بسیار محدودی از خودروهای کلاسیک وارداتی یا تولید داخل، در خیابان‌های یزد تردد می‌کنند؛ عده‌ای به قصد مسافرت‌های آفرودی و تعدادی هم برای نمایش در موزه‌ها یا نمایشگاه‌های خاص.
اما استفاده از خودروهای کلاسیک به اهداف تفریحی و طی مسافتی معین محدود می‌شود. خودروهای کلاسیک برای هر جامعه سودمندی‌های بسیاری دارد؛ به‌ طور مثال ایجاد محفلی برای سرگرمی و تفریح عده‌ای از علاقه‌مندان، در اشتغال جوانان که از محل فروش لوازم یدکی تا تعمیر و بازسازی این خودروها کسب درآمد می‌کنند، تاثیر مستقیم می‌گذارد.
این روزها، شاهد برگزاری نمایشگاه خودروهای کلاسیک در هتل سنتی داد یزد هستیم. این نمایشگاه با استقبال شهردار، اعضای شورای شهر و شهروندان همراه شد.
هنگامی که به نمایشگاه وارد شدیم، آبنمای زیبای هتل به همراه خودرو‌های رنگارنگ ما را مجذوب خود کرد.
از نکات جالب در این نمایشگاه نصب شناسنامه روی خودروها بود که مشخص می‌کرد در چه سالی تولید شده‌اند و مالک اصلی آ‌ن‌ها چه کسانی هستند.
در ادامه گفت‌وگوی همشهری را با «علی‌اصغر مربی»، رئیس کمیته کلاسیک هیات اتومبیلرانی استان، می خوانید.
  • استقبال شهروندان را از نمایشگاه خودروهای کلاسیک چطور ارزیابی می‌کنید؟
استقبال از این نمایشگاه، که یک‌روزه برگزار شد، فراتر از انتظارها بود، حتی شهردار و اعضای شورای شهر نیز به این نمایشگاه آمدند. با توجه به شور و شوق یزدی‌ها، شهردار برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی اعلام آمادگی کرد.
تجربه نشان داده است برگزاری نمایشگاه‌های موقت بیشتر از نمایشگاه‌های دائمی مخاطب را جذب می‌کند؛ از‌این‌رو در دنیا برگزاری نمایشگاه‌های موقت بیشتر مورد توجه است. اهمیت خودروهای کلاسیک و فرهنگسازی نگهداری از آن‌ها با برگزاری نمایشگاه‌های موقت میسر خواهد شد.
  • درباره خودروهایی که در نمایشگاه به نمایش گذاشته شد، توضیح دهید.
60 اتومبیل کلاسیک در این نمایشگاه در معرض نمایش عموم قرار گرفت که قدیمی‌ترین آنها خودرو شورلت ساخته 1984 میلادی بود.بسیاری از خودروهای کلاسیک موجود در نمایشگاه به دلیل همزمانی تولید با رویدادهای تاریخی کشورمان، بسیار ارزشمند هستند.
  • مالکان این خودروها چه کسانی هستند؟ درباره داخلی یا وارداتی بودن این آن‌ها نیز توضیح دهید.
مالکیت برخی از این خودروها برای افراد مشهور نیک و بد چند دهه گذشته ایران است.با نگاهی به تاریخ صنعت خودرو ایران، متوجه می‌شویم این صنعت قدمت بسیاری دارد. از زمان تولد این صنعت در ایران، خودروسازان ایرانی با شرکت‌های معتبر خارجی همکاری بسیاری کردند. خودروهای کلاسیک ایران عمدتا از محل واردات یا براساس همکاری مشترک خودروسازان ایرانی، تولید شده‌اند.
  • خریدوفروش یا نگهداری خودروهای کلاسیک از نظر اقتصادی برای مالکان خودروها مقرون‌به‌صرفه است؟ برگزاری نمایشگاه برای آنها درآمدی دارد؟
در‌حال‌حاضر، خرید و نگهداری خودروهای فرسوده از لحاظ اقتصادی صرفه اقتصادی ندارد. افرادی که به خرید و نگهداری این خودروها اقدام می‌کنند، عاشق این کار هستند و تمام هزینه‌ها را بدون هیچ حمایتی به‌صورت شخصی پرداخت می‌کنند.
هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه، آشنایی جوانان با زیبایی‌های خودروهای کلاسیک و پرکردن اوقات فراغت شهروندان است. با توجه به جهانی شدن یزد، برگزاری این نمایشگاه در جذب گردشگران و رونق گردشگری موثر است.
  • تاکنون چند نمایشگاه خودروهای کلاسیک برگزار شده است؟ نمایشگاه بعدی را چه زمانی برگزار خواهید کرد؟
تاکنون 2 نمایشگاه در یزد برگزار شده است. برگزاری این نمایشگاه‌ها با مشکلات بسیاری از‌جمله نبود اتومبیل مواجه است که با تشویق افراد برای خرید و تعمیر اتومبیل‌های کلاسیکشان، موفق شدیم این نمایشگاه را ادامه دهیم.امیدوارم به‌زودی نمایشگاه دیگری را برگزار کنیم. نمایشگاه بعدی اسفند امسال، همزمان با برگزاری جشن جهانی شدن شهر یزد، برگزار خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code