موضوعات
یزد

مقاوم‌سازی 40 درصد خانه‏‏‌های روستایی

نویسنده:
مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد با اشاره به ارائه تسهیلات مناسب برای مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، اظهار کرد: تاکنون 40 درصد از خانه‌های روستایی استان مقاوم‌سازی شده‌ است...
1396/05/18
مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد با اشاره به ارائه تسهیلات مناسب برای مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، اظهار کرد: تاکنون 40 درصد از خانه‌های روستایی استان مقاوم‌سازی شده‌ است.
«علیرضا قربانیان» در گفت‌‌و‌گو با ایسنا با اشاره به طرح بهسازی مساکن روستایی از سال 74 تاکنون، گفت: این طرح با هدف بهبود کیفیت خانه    ‌های روستایی، بافت‌های روستایی و ارتقای سطح ایمنی روستاها در مقابل حوادث طبیعی در حال انجام است.
وی درمورد اقدامات صورت‌گرفته از سوی بنیاد مسکن برای مقاوم    سازی و بهسازی خانه‌های روستایی، اظهار کرد: تاکنون 40 درصد از مجموع 41 هزار خانه روستایی در استان بهسازی یا مقاوم‌سازی شده‌اند.
قربانیان درباره تسهیلات تعلق گرفته به روستاییان گفت: تاکنون بیش از 20 هزار نفر از روستاییان استان از تسهیلات بنیاد مسکن برای بهسازی و مقاوم    ‌سازی خانه‌های خود بهره‌مند شده‌اند.
قربانیان عنوان کرد: امسال بیش از 3 هزار واحد مسکن روستایی با پرداخت تسهیلات  180 میلیون ریالی که با کارمزد 5 درصد و با تنفس سه ساله به‌صورت بازپرداخت 12 ساله به متقاضیان ارائه می‌شود، بازسازی و مقاوم‌سازی خواهند شد.
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، نیز با بیان این‌که خانه‌های روستایی عمدتا به دو نوع خانه    ‌های با طول عمر کمتر از 20 سال و بیشتر از 20 سال تقسیم می‌شوند، اظهار کرد: خانه    ‌های روستایی که طی 20 سال گذشته و تحت نظارت کامل مهندسین بنیاد مسکن ساخته شده‌اند، دارای استحکام هستند.
«محمدرضا جواهری تفتی»،  درمورد خانه‌های دارای قدمت زیاد، گفت: مقاوم  سازی خانه‌هایی با ساختمان‌های سنتی و به‌اصطلاح خانه‌های خشتی و گلی به‌لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نیست؛ بنابراین بهترین اقدام در این حوزه نوسازی این خانه‌هاست.
وی با اشاره به اقدامات نابجای برخی روستاییان و عدم رعایت اصول مهندسی در ساخت مسکن از سوی آنها، تصریح کرد: بخشی از روستاییان بدون اخذ پروانه کسب و نظارت بنیاد مسکن به ساخت مسکن اقدام می‎‎کنند که عمدتا این خانه‌ها دارای مقاومت بسیار پایینی در مقابل حوادث طبیعی به‌ویژه زلزله هستند.
جواهری‌ تفتی بیشترین تخلف روستاییان در حوزه مقاوم‌سازی مسکن را ساخت سقف‌های شیروانی غیراستاندارد و ایجاد طبقه دوم روی ساختمان قبلی خود دانست و تأکید کرد: جلوگیری از این تخلفات، مستلزم نظارت بیشتر مسئولان مربوطه است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code