موضوعات
یزد

محله قدیمی زیر چتر طرح جامع شهری

نویسنده: هیفاء پردل‌ /یزد- خبرنگار
«جوی‌هرهر» از محلات تاریخی یزد است که در مجاورت خیابان مهدی (عج) قرار گرفته است. این محله از شمال به محله سرسنگ و سید فتح‌الدین، از جنوب به محله گازرگاه، پیربرج و کوی سعدی و از غرب به محله قلعه کهنه ختم شده است...
1396/09/04
«جوی‌هرهر» از محلات تاریخی یزد است که در مجاورت خیابان مهدی (عج) قرار گرفته است. این محله از شمال به محله سرسنگ و سید فتح‌الدین، از جنوب به محله گازرگاه، پیربرج و کوی سعدی و از غرب به محله قلعه کهنه ختم شده است.
شاخص بودن محله تاریخی «جوی هرهر» به دلیل وجود قبرستانی قدیمی است که نام محله نیز برگرفته از آن است. البته وجه تسمیه «جوی هرهر» استفاده آزادانه همه مردم از آب جوی برای کارهای روزمره بوده است.
این جوی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیک، یکی از عوامل مهم پایداری مردم یزد در زمان جنگ بود، به‌طوری که در زمان محاصره شهر، دشمن اگر تمام راه ها و قنات‎‎ها را مسدود می‎‎کرد، به‌دلیل دسترسی نداشتن به آن، در قطع آب این جوی ناکام می‎‎ماند. به همین دلیل این جوی از اهمیت زیادی برخوردار بود.
قدمت قبرستان جوی هرهر به دوره «زندیه» برمی‌گردد و شخصیت‌های مهم فرهنگی و علمی و حتی ورزشی در آن دفن هستند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خواجه نواب‌صفوی، ملاغلامحسین خطیب، خاندان صدوقی و همچنین میرزاسیدمحمد مدرس لب‌خندقی و خاندان مرتاض و علاوه‌بر آن بانو «اشرف آهنگر» اشاره کرد که به دلیل رتبه بالای معنوی این بانو، از او در کتاب مفاتیح‎‎الجنان یاد شده است.
قبرستان جوی هرهر که در بین مردم یزد دارای احترام خاصی است، به مرور زمان رو به تخریب رفت؛ هرچند سالانه از‌سوی شهرداری ناحیه تاریخی و میراث‌فرهنگی، مرمت و بازسازی می‌شود، ولی همچنان نیازمند توجه و بهسازی است.
روزنامه همشهری در دی‌ماه سال 94 در قالب گزارش محله، مشکلات اهالی را که از مهم‌ترین آنها کیفیت پایین آسفالت بعضی معابر، توجه نکردن به بافت تاریخی و ساماندهی این قبرستان بود، منعکس کرد، ولی به‌تازگی طبق گفته‌های ساکنان، این قبرستان تخریب شده است.

مشکلات اهالی
تخریب قبرستان قدیمی

یکی از ساکنان جوی هرهر می‌گوید: قبرستان محله برای مردم یزد دارای احترام خاصی است؛ بنابراین باید به ساماندهی این قبرستان بیشتر توجه شود، ولی به‌تازگی شاهد تخریب آن از سوی یک هیات مذهبی بودیم؛ بنابراین خواستار اهتمام و رسیدگی مسئولان به این موضوع هستیم.
«محمد دهقان» بیان می‌کند: دردآور است یک قبرستان شاخص و قدیمی که مدفن بسیاری از بزرگان شهر است، از سوی برخی تخریب شود.
 وی با بیان اینکه مشکل اصلی اهالی ساماندهی نشدن این قبرستان تاریخی است، می‎‎گوید: شاهد ربوده‌شدن سنگ برخی از قبور در حال تخریب این قبرستان قدیمی هستیم.
 به گفته این شهروند، ساماندهی نشدن این قبرستان می‌تواند معضلات اجتماعی زیادی به همراه داشته باشد؛ چراکه ‌اکنون نیز قسمتی از قبرستان بدون حصار است و گاهی به محلی برای پاتوق افراد ناهنجار تبدیل می‎‎شود و مشکلاتی برای ساکنان به وجود
 می‎‎آورد.
  «احسان محمدی»، یکی دیگر از ساکنان، از ساماندهی‌نشدن این قبرستان با توجه به اینکه شخصیت‌های مهم فرهنگی و علمی به‌عنوان چهره ماندگار شهر در آن مدفون هستند، گلایه می‎‎کند و می‎‎گوید: البته منکر مرمت و بازسازی بخش‎‎هایی از این قبرستان ازسوی شهرداری ناحیه تاریخی یزد نیستیم، ولی به‌طور‌کلی نیاز به ساماندهی بیشتری است تا معضلات فرهنگی و اجتماعی آن کاملا برطرف شود.

 کم‌توجهی به بافت فرسوده
یکی دیگر از ساکنان جوی هرهر بیان می‌کند: بسیاری از خانه‌ها و معابر این محله نیازمند توجه و مرمت هستند؛ این در حالیست که بعضی مالکان به دلیل محدودیت مالی، نمی‌توانند برای پیشگیری از تخریب کامل خانه‌های خود، اقدامی کنند. امیدوارم مسئولان شهر با پرداخت تسهیلات به مالکان، جلوی این تخریب‌ها را بگیرند.
«علی خطیب» ادامه می‌دهد: بعضی معابر و کوچه‌ها به‌ویژه در مجاورت محله، نیاز به بهسازی و کف‌ساز‌ی دارند؛ چرا‌که آسفالت آن‌ها فرسوده شده است و اهالی آماده هر‌گونه همکاری برای کف‌سازی و روکش آسفالت این معابر هستند.
به گفته این شهروند، به‌دلیل فرسودگی آسفالت و نبود چاه‌های جذبی در فصول بارندگی، شاهد جمع شدن آب‌های سطحی در برخی معابر هستیم که معضلاتی برای ساکنان به‌ویژه در قسمت فرسوده محله به دنبال دارد.

پاسخ مسئولان
 قرار گرفتن محله در طرح جامع شهری
مدیر منطقه تاریخی شهرداری یزد می‌گوید: قرار است در آینده‌ای نزدیک، این محله در طرح جامع شهری قرار گیرد و از آن به‌عنوان یک فضای شهری استفاده شود که پس از تدوین و تصویب، به‌زودی اجرایی می‌شود.  
«سیدمحمود کشفی‌پور»، با اشاره به تخریب قبرستان معروف جوی هرهر، می‌افزاید: این قبرستان در سال‌های گذشته ازسوی شهرداری منطقه تاریخی یزد، مرمت و بازسازی شد، ولی به‌تازگی از سوی یک هیات مذهبی، قسمت‌هایی از مقبره‌های تاریخی آن تخریب شده است.
 به گفته این مسئول، این هیات با دخل‌و‌تصرف در این قبرستان، موجب برخی تخریب‌ها شده است. قرار است با بررسی شکایت صورت‌گرفته از این اقدامات، موضوع پیگیری شود.  وی با دادن اطمینان‌خاطر به شهروندان درمورد مرمت و بهسازی کامل این قبرستان، گفت: در 2 سال گذشته، در این رابطه 500 میلیون تومان هزینه شده است.

 توسعه و مرمت پارک وحشی‌بافقی
مدیر منطقه تاریخی شهرداری یزد می‌گوید: پارک وحشی‌بافقی در مجاورت محله و قبرستان جوی هرهر، نیز قرار است با اجرای طرحی، مرمت و بازسازی شود. در این زمینه، با یک پیمانکار قراردادی منعقد شده و قرار است تا پایان سال، این طرح به پایان برسد.
به گفته وی، این طرح شامل مرمت، بازسازی و همچنین تعویض ست‌های بازی و ورزشی فرسوده پارک است که برای اجرای آن 300 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.  
کشفی‌پور ادامه می‌دهد: در ضلع شرقی جوی هرهر، نیز در مجاورت کمیته امداد امام خمینی (ره)، پارکی حاشیه‌ای به نام «نسیم» ایجاد شد که اواخر سال گذشته، به بهره‌‌برداری رسید و شهرداری برای بهسازی آن 80 میلیون تومان اعتبار اختصاص داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code