موضوعات
یزد

قطار یزد ـ مشهد روزانه می‌شود

نویسنده:
مدیرکل راه‌آهن یزد گفت: با بهره‌برداری از محورهای جدید راه‌آهن یزد، قطار یزد ـ مشهد روزانه می‌شود...
1396/05/21
مدیرکل راه‌آهن یزد گفت: با بهره‌برداری از محورهای جدید راه‌آهن یزد، قطار یزد ـ مشهد روزانه می‌شود.
به گزارش مهر، سیدمصطفی داودی در نشستی خبری با اشاره به تاخیر قطارهایی که مبدا آن از یزد است، اظهار‌کرد: تاخیر این قطارها اکنون به زیر 2 دقیقه رسیده است و در مجموع ۸۰ درصد قطارها در زمان مقرر حرکت می‌کنند و تنها چند مورد تاخیر سبب شده میانگین تاخیر قطارهای مبدأ یزد به 2 دقیقه برسد.
وی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم این میزان تاخیر به صفر برسد و وضعیت نسبت به قبل بهتر شده است.
داودی با اشاره به اینکه روزانه ۱۲۰ رام قطار در مسیر راه‌آهن یزد حرکت می‌کنند، افزود: در حال حاضر امکان افزایش این قطارها وجود ندارد، اما با بهره‌برداری از محورهای جدید، ظرفیت خطوط آزاد و امکان افزایش قطارها فراهم می‌شود.مدیرکل راه‌آهن یزد ادامه داد: با تحقق این امر، قطار یزد ـ مشهد نیز همه‌روزه خواهد شد و به این مطالبه مهم مردم پاسخ داده می‌شود.وی در‌مورد نوسازی واگن‌ها نیز بیان کرد: جدیدترین قطارها تحویل راه‌آهن یزد شده و ۹۰ درصد مسافران نیز از شرایط رضایت داشتند. امیدواریم بتوانیم به‌زودی بقیه واگن‌ها و قطارهای یزد را نوسازی کنیم.
داودی از تخلیه و بارگیری ۷ میلیون تن بار در راه‌آهن یزد خبر داد و اظهار کرد: درمجموع در سال جاری ۲۶ میلیون تن بار در محور راه‌آهن استان یزد حمل شده که 7 میلیون تن آن در همین استان بارگیری یا تخلیه شده است. استان یزد در این زمینه با فاصله دو برابری از راه آهن دوم، رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به جهانی شدن شهر یزد عنوان کرد: ایستگاه راه آهن یزدشرایط مناسبی برای ورود گردشگران ندارد و درصدد بهبود این فضا هستیم.
داودی بیان کرد: برای مرمت ایستگاه و افزایش فضاهای خدماتی نیاز به ۶۰ میلیارد ریال اعتبار است که قرار است نیمی از این میزان توسط شرکت راه‌آهن و نیمی از آن توسط استانداری یزد تامین شود که در صورت تامین، ظرف مدت دو سال طرح اجرایی خواهد شد.
وی تصریح کرد: طرح‌های لازم انجام و موافقت‌نامه شرکت راه‌آهن نیز دریافت شده است. امیدواریم با همکاری مسئولان استان، به‌زودی بتوانیم شاهد آغاز اجرای طرح اصلاح راه‌آهن یزد باشیم.داودی در‌مورد صحبت‌هایی که در زمینه خارج شدن ایستگاه راه‌آهن از یزد می‌شود نیز بیان کرد: این اقدام چندان عاقلانه نیست، زیرا راه‌آهن به دنبال ایجاد خدمات ارزان برای سفر مردم است، در حالی که اگر راه‌آهن به خارج از شهر منتقل شود، مردم باید هزینه بسیار زیادی برای رسیدن به راه‌آهن متحمل شوند.

   آبرسانی سیار به 330 روستا
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گفت: آبرسانی به 330 روستای استان به‌وسیله تانکر و به‌صورت سیار انجام می‌شود و مردم با مشکل کم‌آبی مواجه هستند.به گزارش ایرنا، «محمد فاتحی» در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: علاوه بر آبرسانی سیار آب مورد نیاز حدود 400 روستای استان نیز به‌صورت نوبت‌بندی تامین می‌شود.
وی ادامه داد: نیاز آبی روستاهای استان 1200 لیتر در ثانیه است، ولی اکنون تنها 800 لیتر آب در ثانیه استحصال می‌شود و بیشترین مشکل مربوط به مهریز و تفت است.وی ادامه داد: بیشتر آب آشامیدنی مورد نیاز مردم در مناطق مختلف روستایی استان از محل سفره‌های زیرزمینی تامین می‌شود و تنها حدود 67 روستا از آب انتقالی استفاده می‌کنند.
این مسئول اظهار کرد: آب مورد نیاز 700 روستای زیر پوشش شرکت آبفار در استان توسط 422 منبع آبی، 333 حلقه چاه، 15 دهنه چشمه و 47 رشته قنات تامین و توزیع می‌شود.
فاتحی گفت: سرانه آب آشامیدنی هر ساکن در مناطق روستایی حدود 150 لیتر است؛ درحالی‌که به‌دلیل حضور جمعیت غیردائم در روستاها و مناطق ییلاقی به‌خصوص در تابستان، این میزان حدود 800 لیتر می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی یزد با بیان اینکه قیمت فروش آب در وضعیت کنونی به روستاییان واقعی نیست، تصریح کرد: قیمت تمام‌شده آب برای مشترکان حدود21 هزار ریال است، اما اکنون تنها 5 هزار ریال وصول می‌شود.
فاتحی گفت: همین موضوع و تفاوت مبلغ وصولی با قیمت واقعی باعث شد تا این شرکت سال گذشته افزون بر 110 میلیارد ریال دچار زیان شود.
وی افزود: میزان بدهی مردم در مناطق روستایی به شرکت آبفار حدود 50 میلیارد ریال است. باید همگان در موعد مقرر به پرداخت بدهی خود اقدام کنند تا مشکلی به‌وجود نیاید.وی با تأکید بر لزوم برخورد با انشعاب‌های غیرمجاز در مناطق روستایی، از شناسایی سالانه حدود 350 انشعاب غیرمجاز در مناطق مختلف زیرپوشش این اداره کل خبر داد.
مدیرعامل آبفار یزد عنوان کرد: سیاست وزارت نیرو اقتصاد آب به‌منظور تغییر نگاه مشترکان به ارزش واقعی به‌ویژه در مناطق دچار خشکسالی است که با تانکر آبرسانی می‌شود.
حاتمی همچنین تغییر رویه در آبرسانی به مناطق روستایی را خواستار شد و گفت: قبلا آبرسانی به‌صورت تک‌روستایی بود، ولی اکنون از دشت‌ها با کمترین تنش و به‌صورت تانکر صورت می‌گیرد. معتقدیم این انتقال باید با لوله انجام شود تا هزینه‌ها کمتر و کیفیت آب هم بهتر شود.

   رسانه‌ها خودباوری و تعقل را در جوانان افزایش دهند
 نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه یزد گفت: رسانه‌ها باید روحیه خودباوری همچنین قدرت تفکر و تعقل را در بین جوانان افزایش دهند.
به گزارش مهر، آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار با جمعی از خبرنگاران استان با اشاره به کارکردهای رسانه‌ها اظهار کرد: رسانه‌ها در افکار عمومی نقش قابل‌توجهی ایفا می‌کنند و می‌توانند تعقل و تفکر را ارتقا دهند.
وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها نیز در کنار معلمان، اساتید دانشگاه، روحانیون و دیگر اقشار اثرگذار جامعه، قدرت اثرگذاری بالایی دارند، عنوان کرد: رسانه‌ها باید روحیه خودباوری را در جامعه و به‌ویژه در بین جوانان ترویج دهند.
ناصری تصریح کرد: رسانه‌ها باید مردم را حقیقت‌خواه و حقیقت‌یاب بار بیاورند نه اینکه شرایطی فراهم کنند که مردم ساده‌انگار و زودباور شوند.
امام جمعه یزد عنوان کرد: بسیاری از افراد جامعه به دنبال این هستند که دیگران چه می‌گویند و تحت‌تاثیر این گفته‌ها و نوشته‌ها قرار می‌گیرند. این موضوع که در بین بسیاری از مسئولان جهان هم وجود دارد، سبب می‌شود با انتشار مطالب نادرست، مشکلات بسیاری در جامعه به وجود آید.
وی همچنین با تأکید بر اینکه رسانه‌ها در تامین سلامت روحی، روانی و اخلاقی جامعه نقش بسیاری دارند، اظهار کرد: رسانه‌ها باید قدرت تفکر و تعقل را در جوانان افزایش دهند، زیرا جوانی که تفکر و تعقل داشته باشد و در برابر هر آنچه به او ارائه می‌شود، به دنبال تجزیه و تحلیل باشد، دیگر مورد هجمه قرار نمی‌گیرد.
ناصری عنوان کرد: اگر جوان دارای قدرت تشخیص و تفکر قوی باشند، آنگاه هجمه ماهواره و اینترنت و فضای مجازی هم نمی‌تواند او را تحت‌تاثیر قرار دهد.
وی اظهار امیدواری کرد: رسانه‌ها با ایفای نقش خود به بهترین شکل، در رشد و ارتقای جامعه اثرگذار باشند و بتوانند نقش خود را در توسعه و پیشرفت جامعه از ابعاد مختلف به‌ویژه بعد فرهنگی به‌درستی ایفا کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code