موضوعات
یزد

فصل خاکستری وزنه‌برداری

نویسنده: علی مختاری‌/ یزد- خبرنگار
ورزش یزد از دیرباز تاکنون استعدادهای مختلفی را در رشته‌های مختلف ورزشی به خود دیده است و ورزشکاران و قهرمانان زیادی از این دیار توانسته‌اند برسکوهای افتخارآفرینی کشور بایستند؛ ولی یزد با وجود استعدادهای خوبی که در ورزش وزنه‎‎برداری دارد، در این رشته عملکرد قابل قبولی نداشته است...
1396/09/13
ورزش یزد از دیرباز تاکنون استعدادهای مختلفی را در رشته‌های مختلف ورزشی به خود دیده است و ورزشکاران و قهرمانان زیادی از این دیار توانسته‌اند برسکوهای افتخارآفرینی کشور بایستند؛ ولی یزد با وجود استعدادهای خوبی که در ورزش وزنه‎‎برداری دارد، در این رشته عملکرد قابل قبولی نداشته است.فرهنگسازی و شناساندن رشته‎‎های ورزشی به جامعه می‌تواند نقش موثری در استقبال و پیشرفت آنها داشته باشد و یکی از ورزش‌هایی که نیاز به توجه بیشتر رسانه‌ها و مسئولان دارد تا بیشتر به جامعه شناسانده شود، وزنه    برداری است. البته وزنه‌برداری را باید یکی از رشته‌های خاص و منحصر‌به‌فرد دانست که در رقابت‌های بین‌المللی و همچنین المپیک دارای اهمیت زیادی است؛ چرا‌که کشورهای مختلف برای کسب مدال‌های وزنه‌برداری در این رقابت‎‎ها، سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام می‎‎دهند. این رشته که از دیرباز ظرفیت‎های مناسبی داشته است، به دلایل مختلفی شاهد افول بود؛ به‌طوری‌که اکنون تنها 50 وزنه‎‎بردار به‌صورت حرفه‎‎ای در این رشته به تمرین می‎‎پردازند و جونان استقبال شایسته‎‎ای از آن نمی‎‎کنند.
در این میان ورزشکاران و فعالان وزنه‌برداری نبود امکانات و تجهیزات مورد نیاز و به‌روز را از مشکلاتشان عنوان می‌کنند و معتقدند کمبود منابع مالی و نبود علاقه به این ورزش مهم‌ترین عاملی است که توقف این رشته ورزشی در مسیر قهرمانی را در یزد رقم زده است.

توانایی ویژه جوانان در وزنه‌برداری
یکی از پیشکسوتان وزنه‌برداری می‌گوید: ظرفیت‌های مناسبی در رشته وزنه‌برداری یزد وجود دارد و ورزشکاران استان در مسابقات مختلف توانسته‌اند به‌صورت فردی افتخارات خوبی کسب کنند؛ ولی نبود علاقه و سختی موجب کاهش تعداد ورزشکاران این رشته شده است.
«محمد‌صادق حمیدپور» که 40 سال است در حرفه وزنه‎‎برداری فعالیت می‌کند، با بیان اینکه اولویت اصلی هیات وزنه‌برداری یزد باید توجه به رده‌های پایه و استعدادیابی باشد، می‎گوید: تنها راه دیده شدن این ورزش، کشاندن شهروندان، به بهانه مشاهده رقابت فرزندانشان، پای مسابقات است.این پیشکسوت که 2 مدال قهرمانی نوجوان کشور، 9 مدال قهرمانی کارگران کشور و 4 مدال پیشکسوتان کشور را در کارنامه خود دارد، می‎گوید: مجموع افرادی که در سراسر استان هر روز تمرین می‎کنند، به 6 نفر هم نمی‎رسد.وی می‎‎افزاید: با این شرایط، نباید انتظار زیادی از هیات وزنه‎‎برداری استان داشت؛ چرا‌که هیات تمام تلاش خود را به کار می  بندد، ولی یزدی‎ها علاقه    ای به این ورزش ندارند.حمیدپور عنوان می‌کند: جوانان یزد دارای ظرفیت‌های مناسبی برای حضور در این عرصه هستند. می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب و تربیت افراد علاقه‌مند در رده‌های پایه در آینده نه چندان دور، شرایط را برای تبدیل یزد به یکی از استان    های موفق در این عرصه فراهم کرد.وی می    گوید: به هر حال انتظار داریم شرایط برای حضور بخش خصوصی و پشتیبان در این عرصه مهیا شود؛ چرا‌که در صورت حمایت از وزنه‌برداری و برگزاری مسابقات مختلف، شرایط برای توسعه بیش از پیش این رشته مهیا خواهد شد.

حرکت رو به جلوی هیات جوان وزنه‎‎برداری
دبیر هیات وزنه‎برداری استان با بیان اینکه از آغاز به کار هیات 4 سال می‎‎گذرد، می‎افزاید: این هیات از جوان‌ترین هیات‌های وزنه‎‎برداری کشور است.
«محسن زارعیان» ادامه می‌دهد: در ابتدا هیات در رتبه 31 کشوری قرار داشت، ولی امروز در رتبه یازدهم کشوری است.وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته شاهد تغییر و تحولات مناسبی در هیات وزنه‌برداری بودیم، می‌افزاید: به دنبال توجه ویژه به رده‌های پایه همچون نونهالان، نوجوانان و جوانان هستیم و در این رابطه نیز موفقیت‌های بسیار مناسبی به دست آمد و مقام‌های ملی و بین‌المللی جوانان کسب شد. زارعیان از‌جمله این موفقیت‌ها به کسب مدال در رده جوانان در سال‌های 93 تا 95 اشاره می‌کند و می‌گوید: در این سال‌ها ورزشکاران یزد روی سکوهای کشوری بودند.این مسئول ورزش وزنه‌برداری عنوان می‌کند: با وجود اینکه بسیاری براین باور هستند که وزنه‌برداری رشته چندان دشواری نیست، اما این ورزش دارای سختی‌های زیادی است و برای تربیت ورزشکاران حرفه‌ای، نیازمند حمایت‌های مناسبی از سوی مسئولان است.زارعیان اظهار می‌کند: در چند سال گذشته، در رابطه با تامین زیرساخت‌های مورد نیاز وزنه‌برداری یزد تلاش‌های خوبی صورت گرفته که از‌جمله آنها می‎توان به افتتاح سالن وزنه‌برداری اردکان، بازگشایی مجدد سالن بافق، بازسازی باشگاه وزنه‌برداری مهریز و برنامه‌ریزی برای ساخت ورزشگاه در مرکز شهر و محله مجومرد اشکذر اشاره کرد.وی با بیان اینکه یکی از بهترین سالن‌های وزنه‌برداری استان در مجموعه 6 هزار نفری شاهدیه قرار دارد، درباره دیگر فعالیت    های این هیات می‎‎گوید: سال‌های 92 و 95 میزبانی مسابقات شرق کشور را بر‌عهده داشتیم که شاهد مدال‎‎آوری ورزشکاران یزدبودیم. برگزاری دوره‎‎های مربی‌گری درجه 2 و 3 نیز از دیگر فعالیت‎‎های هیات در سال‎های گذشته بود.

لزوم حمایت مادی و معنوی مسئولان
دبیر هیات وزنه    برداری استان با اشاره به لزوم حمایت مادی و معنوی مسئولان استان از رشته وزنه‌برداری، اظهار می‎‎کند: مهم‌ترین مشکل برای توسعه وزنه‌برداری در یزد را باید کمبود اعتبارات و منابع مالی دانست؛ به همین دلیل انتظار داریم مسئولان توجه ویژه‌ای به این رشته داشته باشند.وی می‎‎گوید: این رشته اکنون در اولویت حمایت سایر کشورها قرار دارد. ما نیز باید بتوانیم با توسعه بیش از پیش آن، شرایط را برای کسب مدال‌های بین‌المللی مهیا کنیم.زارعیان با بیان اینکه خانواده  های یزدی فرزندان خود را بیشتر به تحصیل تشویق می    کنند تا حضور در عرصه ورزش، ادامه می‎دهد: وزنه‎‎برداری ورزش مفرحی نیست بلکه سخت و نفسگیر است، به همین دلیل خیلی از جوانان علاقه‎ای به آن ندارند. وی با اشاره به اینکه تنها 50 وزنه‎‎بردار در استان به‌صورت حرفه‎‎ای در این رشته به تمرین می‎‎پردازند، می‎افزاید: هر کسی تاب تحمل تمرین‎های فشرده وزنه    برداری را ندارد، به همین دلیل یزدی‎ها خیلی به این ورزش علاقه ندارند؛ هرچند که اصولا یزدی  ها خیلی به ورزش   کردن در سطح قهرمانی علاقه ندارند؛ به همین دلیل برعکس موفقیت‎های علمی، مدال    آوری ورزشکاران استان کمتر از دیگر استان‌هاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code