موضوعات
یزد

عزم کوهنورد یزدی برای فتح قله مرگ

نویسنده: علی مختاری/ یزد- خبرنگار
بشر از دیرباز تاکنون به دنبال دستیابی به ناممکن‏‏ترین و دست‏‏نیافتنی‏ترین چیزها بوده است، خواه این دست‌نیافتنی «آب حیات» در کوهی رمزآمیز به نام «قاف» باشد یا ایستادن بر بلندای شکوهمند قله‎‎ای به نام «دائولاگیری»...
1396/09/07
بشر از دیرباز تاکنون به دنبال دستیابی به ناممکن    ترین و دست    نیافتنی  ترین چیزها بوده است، خواه این دست‌نیافتنی «آب حیات» در کوهی رمزآمیز به نام «قاف» باشد یا ایستادن بر بلندای شکوهمند قله‎‎ای به نام «دائولاگیری». دستیابی به این ناممکن    ها هم تنها کار انسان    های کارآزموده و کاربلد بوده است، افرادی بی    پروا که از هر ناممکنی، ممکن ساخته    اند.
«مرتضی عطری اشکذری» یکی از این ورزشکاران است، فردی که به‌عنوان اولین یزدی، موفق به فتح قله «چو آیو» معروف به «الهه  ی فیروزه» است که در ۲۰ کیلومتری غرب کوه اورست با ارتفاع 8201 متر قرار دارد. او با این صعود نیز مدال نقره جهانی را کسب کرد، مدالی که به موسسه محک اهدا شد.
«مرتضی عطری» متولد بهمن ماه سال 60 است. از سال 89 کوهنوردی را آغاز کرده و در ۲۸ سالگی اولین صعود خود را به  قله دارآباد تهران انجام داده است.
اما اکنون عطری هدفی بلندتر دارد؛ فتح قله 8167 متری دائولاگیری با حدود 56 کشته که از قلل دشوار و خطرناک هیمالیاست و می  تواند اسم او را بار دیگر در رکوردهای ورزش کوهنوردی کشور ثبت کند. همشهری به گفت    وگو با این ورزشکار افتخار    آفرین پرداخته است.
  • چه شد به سمت ورزش کوهنوردی آمدید؟
کوهنوردی ورزشی بود که مرا با طبیعت انس می داد. آرامشی که در اثر راز و نیاز با خدا در کوه به من منتقل می  شود با هیچ آرامشی قابل مقایسه نیست.
این ورزش یکی از مهم‌ترین ورزش    ها برای کسب سلامت است. من آدم فعال و ماجراجویی هستم و چیزی به جز کوهنوردی ماجراجویی من را اقناع نمی    کند، به طوری که هیچ‌وقت با یک پیاده    روی عادی راضی نمی    شوم و هیجان را باید با تمام وجودم لمس کنم.
  • چگونه در کوهنوردی به درجه کنونی رسیدید؟
در سال 89 و با عضویت در گروه کوهنوردی «چکاد یزد» و 2 سال فعالیت در این گروه، توانستم به بیشتر قلل استان یزد صعود کنم. در بهار سال 91 با استاد «محمدحسن نجاریان»، یکی از پیشکسوتان ورزش کوهنوردی ایران، آشنا شدم و فعالیتم را در این رشته به صورت جدی    تر دنبال کردم. در ادامه فعالیت    هایم در این رشته نیز مدارکی از قبیل «کارآموزی کوهپیمایی»، «پیشرفته سنگ»، «پیشرفته برف و سنگ»، «پزشک کوهستانی» و «کارآموزی نقشه    خوانی و قطب    نما» را دریافت کردم.
اکنون مسئول باشگاه ماکارلو هستم و روزهای تعطیل به همراه اعضای باشگاه به کوهنوردی می    رویم؛ هرچند معتقدم فرهنگسازی مناسبی برای جذب افراد مختلف جامعه به این ورزش صورت نگرفته است. امیدواریم رسانه‎ها بیشتر به این ورزش بپردازند.
  • تاکنون چه صعودهایی داشته‎‎اید؟
از صعود    های داخلی من صعود به قله‌های شیرکوه، آسمان‌نما، توچال، یال‌کبود و پیمایش خط راس گرین، بینالود، دماوند، سبلان‌، کرکس و تفتان است.
 همچنین از صعودهای برون‌مرزی می‌توانم به صعود به قله آرارات ترکیه به ارتفاع ۵۱۳۷ متر در سال ۹۱، قله آراگاتس ارمنستان به ارتفاع ۴۰۹۰ متر  درسال ۹۱، قله خانتانگری قزاقستان به ارتفاع ۷۰۱۰ متر در سال ۹۲ و قله کالاباتار و BC اورست اشاره کنم.
همچنین در فتح قله‌های هیمالیای نپال به ارتفاع ۵۸۰۰ متر و آیلندپیک به ارتفاع ۶۱۸۹ متر در سال ۹۳ به‌عنوان مسئول فنی و نیز قله آرارات ترکیه به ارتفاع ۵۱۳۷ در سال 93 به‌عنوان سرپرست دومحضور داشتم. بزرگ‌ترین صعودم تاکنون صعود به قله 8201 متری «چو آیو» است که در پاییز سال 93 انجام شد و مدال نقره جهانی را کسب کردم.
  • خاطره خاصی دارید که برای ما تعریف کنید؟
زیباترین خاطره فکری بود که پس از فتح قله «چو آیو» به ذهنم رسید. در دمای منفی 45 درجه و پس از کسب مدال نقره جهانی، اولین فکری که از ذهنم گذشت اهدا کردن مدالم به موسسه محک یزد
بود.
  •  با توجه به هزینه های بالای سفرهای خارجی، مسئولان تاکنون حمایتی در این مورد داشته‎‎اند؟
حمایت مسئولان تنها در فتح قله «هو آیو» بود که بخشی از هزینه سفر از طرف کارخانه فولاد آلیاژی تامین شد، ولی در دیگر موارد، کمکی از مسئولان دریافت نکردیم.
  • برنامه آینده شما برای فتح دیگر قله‎‎ها چیست؟
قرار است در عید نوروز برای فتح قله «دائولاگیری» اقدام کنم که نیاز به حمایت مسئولان برای فتح این قله کاملا احساس می    شود و ممکن است در‌صورت حمایت نکردن آنها، این صعود منتفی شود.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code