موضوعات
یزد

سودای شیرین المپیک

نویسنده: علی مختاری‌/ یزد- خبرنگار
بانویی که اولین مدال بین‌المللی شمشیربازی بانوان پس از انقلاب اسلامی را برای ایران به ارمغان آورد، امروز آرزو و هدفی جز حضور در المپیک و افتخارآفرینی برای شهر و میهن عزیزمان ندارد...
1396/09/04
بانویی که اولین مدال بین‌المللی شمشیربازی بانوان پس از انقلاب اسلامی را برای ایران به ارمغان آورد، امروز آرزو و هدفی جز حضور در المپیک و افتخارآفرینی برای شهر و میهن عزیزمان ندارد.
«نجمه سازنجیان» متولد سال 75 در یزد و دانشجوی تربیت‌بدنی دانشگاه یزد است. او از 10 سالگی شمشیربازی را آغاز کرد و از همان ابتدا به‌صورت حرفه‌ای، وارد این ورزش شد و از 12 سالگی نیز به عضویت تیم ملی درآمد و در رده‌های نوجوانان، جوانان و امید و بزرگسالان تیم ملی حضور داشت.
شمشیربازی كه پیشینه بلندی دارد، در‌حال‌حاضر مدال‌آورترین ورزش استان است و نفر اول بانوان و آقایان استان در کشور نیز جزو اولین‌ها و افتخارآفرین‌ها هستند.
با توجه به موفقیت‌های اخیر «نجمـه سازنجیان» در شمشیربازی، همشهری گفت‌و‌گویی با شماره یک بانوان کشور در اسلحه سابر ترتیب داده و درباره فعالیت‌ها و اهدافش با وی سخن گفته است.
  • چه شد که شمشیربازی را انتخاب کردید؟
قبل از شمشیربازی، در بدمینتون و ژیمناستیک حضور داشتم، ولی به دلیل اینکه برادرم از اعضای تیم ملی بود و همچنین آقای صدیقی، دبیر فعلی شمشیربازی استان، از اقوام ما بود، برای ورود به این ورزش تشویق شدم. پس از مدتی که وارد این ورزش شدم، علاقه شدیدی به آن پیدا کردم، علاقه‌ای که روز‌به‌روز برای من بیشتر شده و می‌شود.
  • شما در چه اسلحه‌ای فعالیت می‌کنید؟ تفاوت اسلحه‌های مختلف در چیست؟
اسلحه تخصصی من سابر است. فلوره، اپه و سابر 3 نوع اسلحه‌ای هستند که در این رشته ورزشی به کار می‌رود. هر ورزشکار معمولا تنها در یکی از این 3 رشته مشغول به کار می‌شود و سعی بر بالا بردن مهارت‌های تکنیکی و تاکتیکی خود دارد.
ضربه در فلوره و اپه با نوک شمشیر زده می‌شود، در حالی که در اسلحه سابر، ضربات علاوه‌بر نوک با لبه تیغه نیز نواخته می‎‎شود. البته هدف قابل‌قبول برای زدن ضربه در هر 3 رشته با هم متفاوت است و بازی در همه اسلحه‎‎ها با دستگاه الکتریکی انجام می‎‎شود.
  • تاکنـون چــه مدال‎‎هایی کسب کرده‎اید؟
اولین مدال بین‎‎المللی را در 12 سالگی و در اولین دوره حضورم در مسابقات برون‎‎مرزی کسب کردم. این مدال را در سال 89 در رده نوجوانان مسابقات آسیایی تایلند به دست آوردم که با آن مدال تبدیل به اولین بانوی مدال    آور پس از انقلاب اسلامی ایران در مسابقات برون مرزی شدم.
پس از آن در تمام مسابقات داخلی روی سکو بودم. 5 سال است که در تمام رده های سنی‌ای که حضور داشتم، نفر اول بانوان کشور در اسلحه سابر هستم.
دیگر مدال    های بین‎‎المللی من مدال طلای انفرادی و تیمی مسابقات بین‎‎المللی گرجستان، مدال طلای انفرادی مسابقات زیر 23 سال کویت و نقره تیمی مسابقات زیر 23 سال فیلیپین بوده که برای اولین بار در تاریخ شمشیر    بازی بانوان کشور رقم خورده است.
قرار گرفتن بر سکوی قهرمانی مسابقات اپن تایلند، مقام سومی کاپ آزاد اروپا و کاپ آزاد قزاقستان از دیگر عناوینی است که کسب کرده‌ام.
  • به لحاظ رنکینگ جهانی چه جایگاهی دارید؟
در حال حاضر، رتبه 142 شمشیربازان دنیا در اسلحه سابر را دارم. در مسابقات اخیر به‌ازای هر مسابقه بین    المللی، چند رتبه در جدول جهانی صعود داشتم.
  • تا چه اندازه به حضور در المپیک امیدوار هستید؟
در سال    های گذشته، صعود از مرحله مقدماتی مسابقات آسیایی برایم رویا بود، اکنون نه‌تنها در مسابقات آسیایی جز به قهرمانی فکر نمی‎کنم، بلکه در دوره‎‎های قبلی مسابقات بین    المللی و معتبر پاریس از مرحله گروهی صعود کردم که نشان از آمادگی خوبم دارد. با حضور بیشتر در مسابقات بین  المللی و تلاش بیشتر، کسب سهمیه المپیک نیز برایم دور از دسترس نیست.
  • درآمد شما در شمشیربازی کفاف زندگی شما را می‌دهد؟
درآمد خاصی ندارم و تنها با عشق به این ورزش فعالیت دارم، حتی درآمدم از باشگاه هایی که در آنها فعالیت می    کنم نیز کفاف زندگی‌ام را نمی    دهد.
  • انتظارات شما از مسئولان چیست؟ عملکرد هیات شمشیربازی استان را چگونه ارزیابی می‎کنید؟
با توجه به اینکه نزدیک به مسابقات آسیایی هستیم، از مسئولان استان، چه ورزشی و چه غیر ورزشی، می‎خواهم حمایت    های خود را از من و آقای فتوحی که وی هم نفر اول سابر کشور است، افزایش دهند تا با انگیزه بیشتر در مسابقات حضور داشته باشیم. البته در صورتی که حمایتی نشود، نیز با تمام وجود برای سربلندی کشور تلاش می‌کنیم.
یک سالن اختصاصی در صفاییه برای ما در نظر گرفته شده است که امکانات خوبی دارد، ولی تعداد علاقه    مندان به شمشیربازی روز‌به‌روز افزایش پیدا می‌کند و این سالن پاسخگوی نیاز تمام علاقه    مندان نیست.
از هیات شمشیربازی یزد تشکر ویژه می‌کنم که با تمام مشکلات، با تلاش خود چند سال است که استان را در رتبه اول شمشیر    بازی کشور نگه داشته    اند.
  • تلخ  ترین و شیرین    ترین خاطره ورزشی شما چیست؟
شیرین  ترین خاطره من مربوط به بازی    های آسیایی تایلند بود که اولین مدال پس از انقلاب اسلامی بانوان ایران را در رشته شمشیر    بازی برای کشورم به ارمغان آوردم. تلخ    ترین خاطره‌ام نیز مربوط به سال گذشته است که با اختلاف یک امتیاز، مدال آسیایی خود را از دست دادم.
  • به عنوان صحبت پایانی، چه سخنی با جوان‌ترهایی دارید که قصد ورود به این رشته ورزشی را دارند؟
شرایط ورزش شمشیربازی استان خوب است. جوانانی به حضور در این رشته علاقه‌مندند با تلاش خود می    توانند به‌سرعت پیشرفت و مدال    های ارزشمندی کسب کنند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code