موضوعات
یزد

سایه «محک» بر سر کودکان سرطانی

نویسنده: سمیه عابدینی‌/ یزد- خبرنگار
کودکان یکی از اقشار مهم و حساس جامعه به شمار می‌روند و با توجه به این‌که آینده ‌کشور اسلامی ایران به آنها بستگی دارد، نیازمند توجه خاص و حمایت مداوم جامعه بزرگسال هستند...
1396/07/19
کودکان یکی از اقشار مهم و حساس جامعه به شمار می‌روند و با توجه به این‌که آینده ‌کشور اسلامی ایران به آنها بستگی دارد، نیازمند توجه خاص و حمایت مداوم جامعه بزرگسال هستند.
خداوند متعال حس نوع‎‎دوستی را برای بقای نسل بشر روی زمین در نهاد انسان به ودیعه گذاشته و بزرگسالان را با این حس به پرورش کودکان ترغیب کرده است تا به این طریق حمایت لازم برای رشد و نمو کودکان فراهم آید.
از‌همین‌رو انسان‎‎های آزاده و پاکی که هنوز روح انسانی خود را در دنیای فریبنده از دست نداده‌اند، نه‌تنها توجه خاصی به کودکان خود دارند، بلکه برای پرورش صحیح و حفظ سلامت روح و جسم تمام کودکان از هر قوم و ملیتی، نگاهی پدرانه یا مادرانه دارند.
چنین افراد بزرگ و فرشته‎‎خوی‎‎ از دیرباز در دارالعباده‌ یزد نیز به وفور وجود داشته است که گواه آن می‎‎تواند تعداد بسیار زیاد مدارس خیرساز در استان باشد.
یکی از این انسان‌های خیر و مهربان را که نگاهی بلند و مهربانانه به امور دارد و در ابتکاری بسیار بدیع و خداپسندانه، آرامش را به صدها خانوار درد کشیده و نیازمند هدیه کرده است، می‌توان در موسسه خیریه محک یافت.
«سیدمحمد ابقری» خیر خوش‎‎فکر یزدی است که به همراه دیگر همفکرانش از سال 1380 در اندیشه تاسیس موسسه‌ای برای حمایت از کودکان مظلوم گرفتار در چنگال بیماری درمان‌پذیر اما سخت سرطان بود، بالاخره در سال 1386 موفق به راه‌اندازی این موسسه خیریه شده است.
«محک» که برگرفته از عنوان «موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان» است، اکنون مرزها را در نوردیده و بنا دارد تا کمک‌های خود را به تمام کودکان ایران و حتی جهان ارائه کند.
همشهری به مناسبت هفته کودک، گفت‎‎وگویی با مدیر این موسسه خیریه فعال در امور کودکان داشته است که در ادامه مشروح آن را می‎‎خوانید.
  • محک را معرفی و هدف از ایجاد آن را بیان کنید.
محک یک سازمان خیریه، مردم‌نهاد، غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی است و با جلب مشارکت‌های خیران اعم از کمک‌های نقدی و غیرنقدی و خدمات اداره می‌شود. محک همواره با هدف حفظ منزلت انسانی کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنها در تلاش است که مراحل درمان آنها با شادابی و امیدواری دنبال شود تا خانواده‌ها تنها دغدغه‎‎شان سلامت کودک بیمارشان باشد.
  • چه نوع کودکانی از سوی این موسسه مورد حمایت قرار می‌‌گیرند؟
تمام کودکان مبتلا به سرطان یا بیماری    های صعب‌العلاج از چند‌ماهه تا 18 ساله می‌توانند تحت حمایت این سازمان قرار گیرند و از خدمات محک برخوردار شوند. در واقع، تقریبا از هر 100 مراجعه‌کننده به این موسسه 95 بیمار مورد حمایت قرار می‌گیرد.
  • اکنون چه تعداد کودک از حمایت‎‎های این موسسه برخوردار هستند؟
حدود 660 کودک در حال دریافت خدمات از این موسسه خیریه هستند، ولی این افراد می‌توانند حتی بعد از اتمام مراحل درمان و در مرحله پیگیری نیز از بسته‌های حمایتی موسسه برخوردار شوند.
  • محدوده جغرافیایی ارائه خدمات این موسسه تا کجاست؟
خدمات این موسسه منحصر به بیماران یزدی نیست و تمام مراجعه‌کنندگان از استان‌ها و شهرستان‌های دیگر را نیز در‌بر‌می‌گیرد، به‌طوری‌که می‌توان به‌جرات بیان کرد خدمات محک، تمام منطقه‌ جنوب کشور را در‌بر‌گرفته است.
  • کمک‎‎های مردمی به این موسسه چگونه صورت می‌گیرد؟
تمام افراد خیراندیش می‌توانند با اهدای کمک‌های مالی خود به‌صورت نقدی یا ارائه کالا و خدمات، در اقدامات خیرخواهانه این موسسه، شریک باشند.
درهای این موسسه برای دریافت هرگونه کمک و خدمات برای کودکان مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج باز است و هرگونه تلاش افراد جامعه را برای کمک به این کودکان ارج می‌نهد و غنیمت می‌شمارد.
  • در‌مورد خدمات غیر‌پزشکی محک نیز توضیح دهید.
خیران فعال در موسسه محک سعی کرده‌اند علاوه‌بر حمایت‌های مالی و پزشکی از کودکان تحت حمایت خود، پشتیبانی‌های فرهنگی نیز داشته باشند.
برگزاری کلاس‌های آموزشی، مشاوره‌ای و تحصیلی، نمونه هایی از خدمات غیردرمانی محک برای این کودکان است.
  • نظر شما در‌مورد راه‎‎اندازی بیمارستان فوق‌تخصصی انکولوژی در یزد چیست؟
به نظر ‌من، افتتاح این بیمارستان گامی مهم در ارائه خدمات به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنها خواهد بود.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code