موضوعات
یزد

رویکردهای مجازی اجلاس سراسری نماز

نویسنده: محمدیاسین دهقان‌ /یزد- خبرنگار
بیست‌و‌ششمین اجلاس سراسری نماز با عنوان "نماز و فضای مجازی" در سال جاری در 2 حوزه تولید و نشر محتوای غنی، فاخر، کاربردی و تاثیرگذار در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برگزار ‌می‌شود...
1396/05/22
بیست‌و‌ششمین اجلاس سراسری نماز با عنوان "نماز و فضای مجازی" در سال جاری در 2 حوزه تولید و نشر محتوای غنی، فاخر، کاربردی و تاثیرگذار در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برگزار ‌می‌شود.
درباره کم وکیف برگزاری این اجلاس گفت‌وگوی همشهری را با «مسعود دریس»، سخنگوی اجلاس سراسری نماز و مدیر روابط‌عمومی ‌و امور استان‌های ستاد اقامه نماز کشور، درباره این اجلاس و برنامه‌های استان‌ها برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر آن می‌خوانید.
  • در ابتدا درباره اجلاس سراسری نماز و عنوان آن در سال جاری بگویید.
فضای مجازی به‌صورت توامان دارای منافع و مضرات بی‌شماری است که باید با استفاده حداکثری، هوشمندانه و عالمانه از فرصت‌های آن با یک برنامه‌ریزی مدون و حضور فعال، بتوانیم مفاهیم و ارزش‌های اسلامی‌، خاصه فرهنگ نورانی نماز، اعم‌از فلسفه و آثار و برکات، کارکردها، جایگاه و اهمیت و ضرورت این فریضه عظما را در سطح گسترده‌ای تبیین کنیم.
حضور فعال و بهنگام در عرصه تبلیغ و ترویج باورها و توسعه و گسترش فرهنگ دینی و همچنین اشاعه صحیح فرهنگ نماز در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، مستلزم تمرکز در تصمیم‌گیری و جدیت و تلاش مجاهدانه در اجرا و هماهنگی میان بخش‌های مختلف به‌منظور حمایت از فعالان و موثران در این حوزه است.گسترش و توسعه فزاینده فضای مجازی باعث ظهور مجموعه گسترده‌ای از مباحث مرتبط با آن شده است که طیف وسیعی از حوزه‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را با هدف تغییر در سبک زندگی شامل می‌شود. سبک زندگی انسان غرق در شبکه‌های مجازی با نسل پیش از خود تفاوت‌های اساسی دارد و تامین‌کنندگان خوراک فکری در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند بر آینده ملل و نحل جهان مسلط شوند. سال‌هاست که تعابیری مانند تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی در فرمایشات مقام معظم رهبری پرکاربرد بوده که در قالب شبکه‌های ماهواره‌ای، فیلم‌های ‌هالیوودی مصداق پیدا کرده است. با ظهور فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، شرایطی فراهم شده است که دشمنان به‌راحتی هرچه تمام‌تر با اشراف بر این فضا، ایدئولوژی و پارادایم فکری و فرهنگی مورد نظر خود را به جوامع هدف تزریق می‌کنند.
طبق آمارها، درحال‌حاضر حدود 45 میلیون کاربر اینترنت در ایران داریم که از این حیث، در رتبه سیزدهم در دنیا و بالاتر از کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا و کره‌جنوبی قرار داریم.
از‌این‌رو با توجه به مخاطبان بسیار زیاد فضای مجازی در کشور، سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی خاصه در حوزه‌های بینشی و بصیرتی، ترویج هنجارها، ارزش‌ها و نگرش‌ها و ترویج و تبلیغ سبک زندگی اسلامی‌- ایرانی در این فضا و مقابله موثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی، برای بیست‌و‌ششمین اجلاس سراسری نماز عنوان « نماز و فضای مجازی» انتخاب و مقرر شد که براساس آن در دو حوزه تولید و نشر محتوای غنی، فاخر و کاربردی و تاثیرگذار در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اقدامات شایسته‌ای صورت پذیرد.
  • عنوان بیست‌و‌ششمین اجلاس سراسری را نماز و فضای مجازی اعلام کردید. هدف ستاد اقامه نماز از انتخاب این عنوان چیست؟
هدف ما از این عنوان‌گذاری حضور آگاهانه، عالمانه، مسئولانه و هوشمندانه در فضای مجازی و بسترسازی برای استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای سرشار نوجوانان و جوانان غیور، مومن و متدین کشور است. سعی می‌شود با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده، بدون از دست دادن زمان از حالت انفعال خارج شویم و با حضور فعال و تاثیرگذار و تولید محتوای اسلامی ‌متقن و جذاب، در راستای تحقق اهداف عالی ستاد اقامه نماز کشور حرکت کنیم.
مواجهه فعال و مبتکرانه با فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در سطح ملی و جهانی برای استفاده از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدات و  آموزش عمومی ‌و فرهنگسازی برای بالابردن سواد رسانه‌ای نمازیاوران و دیگر گروه‌های هدف و هوشیارسازی مخاطبان درمورد مخاطرات فضای مجازی و افزایش انگیزه در مردم و بسیج آنان برای مقابله با مخاطرات آن در زندگی فردی و اجتماعی از اهداف این اجلاس است.
از دیگر اهداف می‌توان به گفتمان‌سازی و استفاده حداکثری از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به‌منظور ارتباط و همکاری وسیع و هدفمند با ملت‌ها خصوصا ملل مسلمان درجهت ترویج و تبلیغ نماز و استفاده حداکثری از نیروها و تشکل‌های مردمی‌ برای استفاده از فرصت‌ها در یک فضای رقابتی و مقابله با تهدیدات اشاره کرد.
  • درمورد فراخوان اجلاس  و نحوه ارسال آثار توضیح دهید.
موضوعات اجلاس شامل تولید محتوای نمازی برگرفته از آیات و روایات در قالب  آثار نمایشی از جمله پویانمایی، موشن‌گرافیك، رئال، گیف،  طرح‌های گرافیكی از جمله تابلو، مقاله، پوستر، اینفوگرافیك، پادكست‌های صوتی و  استیكرهای نمازی است.
این فرخوان همچنین در بخش تولید نرم‌افزار‌های تلفن همراه و رایانه‌ای، شامل بازی و سرگرمی،  فرهنگی و آموزشی و  چندرسانه‌ای است.
توزیع و نشر محتواهای نمازی از دیگر بخش‌های این فراخوان است که شامل  شبكه‌سازی موضوع نماز در شبكه‌های اجتماعی در بین اشخاص حقیقی و حقوقی از‌جمله وبگاه‌ها و نرم‌افزارهای تعاملی تلفن همراه، نشر محتواهای نمازی از‌طریق ساخت وبسایت‌های تخصصی نماز، ایجاد كانال‌ها و گروه‌های تخصصی نماز در نرم‌افزارهای پیام‌رسان تلفن همراه و  اشتراك‌گذاری و بازنشر محتوای نمازی در وبگاه‌ها و شبكه‌های اجتماعی تحت وب و نرم‌افزار‌های تعاملی تلفن همراه است.
علاقه‌مندان به شرکت در این فرخوان می‌توانند ایده‌ها و تجربیات موفق نمازی خود را نیز ارائه کنند.
  • مهلت ثبت‌نام و نحوه شركت در فراخوان  را نیز اعلام کنید.
علاقه‌مندان به شرکت در این فراخوان تا پانزدهم آبان ماه سال‌جاری فرصت دارند آثار خود را به سامانه  www.namazportal.ir  ارسال کنند و نتایج نیز دهم آذر ماه 1396 از طریق سایت ستاد اقامه نماز اعلام خواهد شد.
به آثار برگزیده رتبه‌های اول تا سوم در هر موضوع از محورهای فراخوان ، هدایای نقدی به‌همراه لوح‌تقدیر تقدیم خواهد شد.

   راه‌های ارتباط با دبیرخانه اجلاس
سخنگوی اجلاس سراسری نماز درباره راه‌های ارتباطی با دبیرخانه می‌گوید: آدرس دبیرخانه اجلاس تهران- خیابان انقلاب - خیابان قدس- نبش خیابان ایتالیا- پلاك 98- ستاد مركزی اقامه نماز- دبیرخانه دائمی‌اجلاس‌های سراسری نماز با كدپستی  1417743181 ، تلفن  88995883-88995878 – 021و سامانه پیام‌كوتاه دبیرخانه اجلاس  30008628  است.
«مسعود دریس»  می‌افزاید: پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد اقامه نماز كشور www.namaz.ir، كانال رسمی ‌در تلگرام  https://t.me/namaz_ir ،  كانال رسمی‌ در سروش http://sapp.ir/namaz_ir و صفحه رسمی ‌اجلاس در اینستاگرام https://www.instagram.com/ejlas26/ نیز در اختیار مخاطبان و علاقه‌مندان است. امیدواریم با مشارکت مردم در تمام استان‌های کشور شاهد برگزاری هر چه باشکوه‌تر این اجلاس باشیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code