موضوعات
یزد

دستاوردهای یک همایش جهانی

نویسنده: هیفاء پردل‌ /یزد- خبرنگار
گرمایش جهانی و تغییر اقلیمی به‌دلیل افزایش صنایع و گاز‌های گلخانه‌ای از چالش‌های امروز زندگی بشری است. این عوامل باعث شده تا آب‌وهوا هم تغییر محیط زندگی پیرامون ما را با آلودگی‌هایی همراه کند...
1396/09/11
گرمایش جهانی و تغییر اقلیمی به‌دلیل افزایش صنایع و گاز‌های گلخانه‌ای از چالش‌های امروز زندگی بشری است. این عوامل باعث شده تا آب‌وهوا هم تغییر محیط زندگی پیرامون ما را با آلودگی‌هایی همراه کند. این تغییرات بر تنوع زیستی، محصولات کشاورزی و همچنین سلامت ما تاثیر زیادی گذاشته و چالش‌هایی برای کشورها‌ی مختلف ازجمله کشور ما به وجود آورده است.
در یزد که سال‌ها چتر خشکسالی و بی‌آبی دامنگیر کویرنشینان شده است، دست‌اندرکاران و متخصصان تغییرات جوی را مهم‎ترین عامل این پدیده می‌دانند.
با توجه به اهمیت پرداختن به عوامل تاثیر‌گذار بر بهداشت محیط، دومین همایش بین‌المللی و بیستمین همایش ملی بهداشت محیط و توسعه پایدار از 7 تا 9 آذر امسال در پردیس بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی، با هدف ارائه آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در زمینه بهداشت محیط، کنترل آلایندگی و آلودگی مواد غذایی، کنترل پسماند و همچنین بهداشت مسکن و ریزگردها و گازهای رادون با حضور برجسته‌ترین اساتید کشوری و جهان برگزار شد.
همشهری برای اطلاع از موضوعات مطرح‌شده و آخرین دستاورد‌های آن، همچنین چشم‌انداز و افق‌هایی که در آینده از این همایش انتظار می‌رود، با دبیر علمی این همایش، «محمد حسن احرامپوش»، گفت‌و‌گویی انجام داده است.
  • مختصری درباره همایش بهداشت محیط توضیح دهید.
بیستمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی بهداشت محیط و توسعه پایدار 7 تا 9 آذر امسال با حضور برجسته‌ترین اساتید و متخصصان از سراسر کشور و همچنین چند کشور مطرح جهان، آخرین دستاورد‌های تحقیقاتی در زمینه بهداشت محیط، کنترل آلاینده‌ها، کنترل آلودگی مواد غذایی، پسماند‌های بیمارستانی، بهداشت مسکن، ریزگردها‌ و راهکار‌های تغییرات اقلیمی در اثر گازها‌ی گلخانه‌ای برگزار شد.
  • اندیشمندان و اساتید برجسته از چند کشور مهمان این همایش بین‌المللی بودند؟
بیشتر دعوت‌شدگان به این همایش متخصصان و اساتید‌ دانشگاهی از چند کشور مطرح دنیا از جمله آلمان، کانادا، فرانسه، دانمارک و اسپانیا بودند. از آمریکا و انگلستان هم قرار بود حضور‌ی چشمگیر داشته باشند، ولی به دلایلی حضور خود را لغو کردند.
همچنین 700 نفر از سراسر کشور برای حضور در این همایش دعوت شدند که اغلب کارشناسان بهداشت محیط و شبکه‌های بهداشتی و نیز اساتید و متخصصان کشوری هستند.
  • تاکنون در استان 19 همایش ملی بهداشت محیط برگزار شده، آیا این همایش‌ها دستاورد‌هایی هم به همراه داشته است؟
مهم‌ترین دستاوردهای همایش‌های برگزار‌شده را می‌توان رسیدن به اجماع جهانی در‌خصوص راهکار‌های کاهش گاز‌های گلخانه‌ای، تغییرات اقلیمی و دفع پسماند‌های بیمارستانی دانست. همچنین به ارائه راهکار‌هایی برای کاهش ریزگردها و پیشگیری از رها کردن فاضلاب و تصفیه آن باید اشاره کرد که از تجربیات چند استان و کشور مطرح جهان گرفته شد.
  • شما به دستاورد مهم کاهش ریزگردها اشاره کردید؛ با وجود این، چرا هنوز معضل ریزگردها در استان‌های غربی کشور، اهواز و حتی یزد وجود دارد؟
ریزگردها مربوط به افزایش گازها‌ی گلخانه‌ا‌ی است که فرآیندی جهانی است. این فرآیند باعث ایجاد خشکسالی‌های پی‌در‌پی و وزش بادها شده است. باید مصرف سوخت‌های فسیلی و گاز‌هایی را که باعث گرمای دما می‌شوند، کاهش دهیم.
  • چند مقاله برای بررسی به همایش بین‌المللی محیط زیست ارسال شد؟
600 مقاله ارسال شد. از این 600 مقاله 40 مقاله به‌صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارائه شد.
  • این همایش برنامه‌های جنبی هم به همراه داشت؟
هدف مهم این همایش دستاوردهای علمی در زمینه خطرات زیست‌محیطی و راهکارهای حفظ محیط‌زیست است. 500 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این همایش حضور داشتند؛ بنابراین، برگزاری 10 کارگاه جنبی با حضور اساتید برجسته کشوری و بین‌المللی از برنامه‌های جنبی این همایش سه‌روزه بود.
  • یزد با خشکسالی‌ها و کاهش نزولات جوی در چند سال اخیر روبه‌رو بود. آیا در این همایش، راهکاری برای این امر بررسی شد؟
تنها راهکار‌ی که به ذهن می‌رسد جلوگیری از گرمایش جهانی است. به‌دلیل افزایش انرژی‌های فسیلی، جهان رو به گرم‌شدن رفته و در بعضی مناطق با ترسالی و در مناطق دیگر مانند یزد با خشکسالی روبه‌رو شده است. راهکار مهم در استان افزایش باروری ابرها و همچنین صرفه‌جویی در مصرف منابع آبی است .کشت محصولات کم‌آبخواه، گریز از روش‌های آبیاری سنتی، رفتن به سمت آبیاری با روش‌های قطره‌ای و بهره‌گیری از محصولات کم‌آبخواه و مقاوم در آب‌های شور از دیگر راهکارهاست.
  • این همایش چه افق‌ها وچشم اندازی به همراه دارد؟
با بهره‌گیری از تجربیات چند کشور مطرح دنیا و اساتید برجسته جهانی و کشوری، همچنین با ارائه تحقیقاتی باید به اجماع و وحدت‌نظری رسید تا بهترین راهکارها و دستاوردها را بررسی کنیم تا با شرایط بومی و اقتصادی هم‌سو باشد و از این راه بتوانیم بر مشکلات زیست‌محیطی مسلط شویم و چاره‌اندیشی کنیم.
  • با توجه به برگزاری چند همایش با موضوع‌های روز محیط‌زیستی از تجربه چه کشور‌هایی استفاده شد؟
از تجربه خوب کشور آلمان که دارای طرح‎ها و الگو‌های مناسبی است، الگو گرفته شد. چند کشور دیگر هم در این زمینه دارای تجربه بودند که قرار است از آنها به عنوان یک راهکار علمی استفاده شود.
  • به نظر شما افزایش بیماری‌های غیرواگیردار که اکنون دامنگیر استان شده به دلیل تغییرات اقلیمی و آلودگی محیطی است؟
طبق بررسی‌های انجام‌شده، 20 درصد بیماری‌های غیرواگیردار مانند دیابت و انواع سرطان‌ها ناشی از عوامل محیطی و زیست‌محیطی است. انواع بیماری‌های تنفسی، خونی، مغزی به‌ویژه سرطان نیز باید با شناسایی عوامل زیست‌محیطی و آلایند‌ه‌ها بررسی و راهکار‌هایی برای آن‌ها ارائه شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code