موضوعات
یزد

دردسرهای میوه فروشی در یزد

نویسنده: علی مختاری‌/ یزد- خبرنگار
780 واحد صنفی در اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار یزد فعالیت می‎‎کنند که 400 واحد آنها بدون پروانه هستند و عمده این واحدهای بدون پروانه را فروشگاه‎‎های عرضه سبزی آماده، گلفروشی‎‎ها و عرضه کنندگان بذر و سم شامل می‎‎شوند...
1396/09/14
780 واحد صنفی در اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار یزد فعالیت می‎‎کنند که 400 واحد آنها بدون پروانه هستند و عمده این واحدهای بدون پروانه را فروشگاه‎‎های عرضه سبزی آماده، گلفروشی‎‎ها و عرضه کنندگان بذر و سم شامل می‎‎شوند.
میوه و تره‌بارفروشی از مشاغل دشوار است؛ چرا که از یک‌سو با نیاز روزانه شهروندان سر و کار دارد و از طرف دیگر، عمر محصولات غالبا کوتاه است و میوه فروش‌ها باید برای تهیه کالای مرغوب از نیمه‌های شب روانه میدان شوند.

فروشندگان دوره‌گرد؛ مانع اصلی کسب و کار
یکی از کسبه اتحادیه میوه و تره‌بار معتقد است قیمت میوه و تره بار باید با توجه به کیفیت تعیین شود.
وی که نخواست نامش در روزنامه درج شود، می‌افزاید: وانت‌های دوره‌گردی که بدون نیاز به مکان ثابت و پرداخت مالیات، به عرضه میوه و تره‌بار می‌پردازند نیز برای این صنف یک مشکل جدی به‌شمار می‌روند.
وی اضافه می‌کند: وانت‌بار‌ها به دلیل پرداخت نکردن مالیات و اجاره مکان تجاری، محصولات خود را با قیمت پایین‌تری، در مقایسه با مراکز میوه‌فروشی ثابت، عرضه و مشتریان را به مراکز میوه‌فروشی ثابت بدبین می‌کنند.
یکی دیگر از فروشندگان میوه که در بلوار نواب صفوی مستقر است، می‌گوید: وانت‌های دوره‌گرد مهم‌ترین مشکل این صنف است که بسیاری از آنها در این بلوار و همچنین در ورودی‌های شهر، مستقر هستند.
«محمدکاظم دهقانی‌اشکذری» می‌گوید: یک واحد میوه‌فروشی هزینه‌های روزانه و ماهانه زیادی را متقبل می‌شود، اما آنها مانع کسب و کارشان می‌شوند.
وی ادامه می‌دهد: اجاره واحد تجاری، هزینه آب و برق، مالیات و بیمه از مخارج ضروری یک واحد در این صنف است اما فروشندگان دوره‌گرد هیچ‌کدام از این هزینه‌ها را ندارند.

حمایت از صنف با حذف واسطه‌ها
فروشنده دیگری که در خیابان امام خمینی(ره) یک میوه‌فروشی بزرگ را می‌چرخاند، از واسطه‌های این صنف انتقاد می‌کند و می‌گوید: زمان معمول خرید از میدان میوه و تره بار ساعت 3بامداد است، اما برخی ساعت 11 صبح نیز اجناس خوب میدان را خریداری می‌کنند.
«محمدرضا زارع» می‌افزاید: این افراد واسطه‌هایی هستند که اجناس را به قیمت و نرخ اصلی می‌خرند و با افزودن قیمت، به میوه و سبزی‌فروشی‌ها می‌فروشند. میوه‌فروشان نیز برای چرخاندن کسب و کار خود، چاره‌ای جز خرید از آنها ندارند.
وی بیان می‌کند: حذف واسطه‌ها از عواملی است که می‌تواند در حمایت از این صنف موثر باشد و این نکته باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.
زارع برخی شکایات مردمی از صنف بارفروشان میوه و تره‌بار را بی‌مورد می‌داند و ادامه می‌دهد: برای رسیدگی به شکایات نیز باید دوجانبه عمل کرد و از شاکیانی که با خصومت شخصی از میوه‌فروشان شکایت می‌کنند، حمایت نشود.
«محمد اجاقی» که در خیابان کاشانی میوه‌فروشی کوچکی دارد، از نرخ مالیات‌ها گلایه می‌کند و می‌گوید: مالیات سالانه‌ای که برای این صنف در نظر گرفته شده، بسیار زیاد است.
وی می‌افزاید: کارگرانی که در میوه‌فروشی مشغول به کار می‌شوند باید روزانه 12 ساعت کار کنند و به صورت هفتگی، حقوقشان پرداخت شود.
اجاقی با بیان اینکه بسیاری از کارگران به‌علت نبود حمایت‌های بیمه‌ای از کار در میوه‌فروشی اجتناب می‌کنند، می‌گوید: این شغل از حرفه‌های سخت محسوب می‌شود؛ بنابراین باید حمایت‌های دولتی برای برخورداری از بیمه در این صنف اعمال شود.

میدان‎‎داری؛ شغل سخت و زیان‎آور
رئیس اتحادیه طواف و میدان‌دار یزد با بیان اینکه برای فعالان در میدان میوه و تره‎بار باید شرایط بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور اعمال شود، می‎‎گوید: بسیاری از کارگران میادین میوه و تره‌بار و بازار روزها، ساعات زیادی از شب را بیدار هستند تا میوه و سبزی را از وانت‎ها و کامیون‎‎ها به داخل غرفه‎‎ها تخلیه کنند ولی تلاش آنها عمدتاً نادیده گرفته می‎‎شود.
«حسین مشرف» ادامه می‎دهد: این افراد و همچنین میو‌ه‎فروشان و میدان    داران نمی‎‎توانند مانند بقیه مردم با خیال راحت استراحت و دغدغه‎های کاری خود را حتی در شب هنگام برای ساعاتی رها کنند.
وی بر لزوم پاس داشتن و تسهیل شرایط بیمه‌ای فعالان مشاغلی که شب‎ها نیز بیدار هستند و برای تامین زندگی خود، کسب روزی و تامین نیازهای جامعه تلاش می‎کنند، تاکید می‎‎کند.

فعالیت 780 واحد صنفی
رئیس اتحادیه طواف و میدان‌دار یزد با بیان اینکه 380 واحد پروانه‎‎دار در یزد فعالیت می‎کنند، می‎‎گوید: 400 واحد بدون پروانه نیز در یزد وجود دارند که عمده آنها فروشگاه‎‎های عرضه سبزی آماده، گل‎فروشی‎ها و عرضه‎کنندگان بذر و سم هستند.
مشرف اضافه می‎‎کند: 2 کارمند برای شناسایی واحدهای بدون پروانه استخدام کرده  ایم که به صورت مستمر اقدام به شناسایی و تذکر به واحدهای بدون پروانه می‎‎کنند.
وی با اشاره به اینکه در 2 سال گذشته، 80 واحد پروانه کسب دریافت کردند، می    گوید: 120 واحد نیز در حال دریافت پروانه هستند که عمده مشکل آنها برای دریافت پروانه سختگیری‎‎های اداره بهداشت است.
این مسئول با بیان اینکه میوه‎‎ و تره‎‎بار از ضایعات بالایی دارند، عنوان می‎‎کند: با این حال سود مجاز میوه‌فروشی‎‎های شهر 30 درصد است و حتی برخی از آنها با قیمت‎‎هایی پایین‌تر، اقدام به فروش کالاهای خود می‎‎کنند.
وی می‌گوید: عمده فعالان این صنف باید در هر شرایطی، حتی به طور نسیه، بار را عرضه کنند؛ این در حالی است که بسیاری از مغازه    داران نیز نمی‌توانند به تعهدات خود عمل کنند و ما نیز از عهده تعهدات خود نسبت به صاحبان بار و کشاورزان برنمی‎‎آییم.
این مسئول با اشاره به تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای صنفی و بیکاری کارگران، بیان می‌کند: با تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، وضع معیشتی مردم به‌مراتب بدتر شده و وقتی فرد کار و درآمدی نداشته باشد، میزان خرید را هم کاهش می‌‌دهد.
مشرف با اشاره به مشکلات گل‎‎فروشی  ها نیز می‌گوید: فروشندگان این رسته باید برای دریافت گل در تمام فصول سال، قرارداد سالانه ببندند و هر روز مقدار مشخصی گل دریافت کنند که مدیریت آن با توجه به ضایعات و تفاوت فروش در ایام مختلف سال، بسیار سخت است.

   رکود بازار و افت 30 درصدی ‌فروش طوافی‎ها
رئیس اتحادیه طواف و میدان‌دار یزد با اشاره به تاثیر رکود اقتصادی بر این صنف می  گوید: سال گذشته، به دلیل مشکلات اقتصادی و رکود، 16 پروانه کسب باطل و بیش از دو برابر این تعداد نیز تعطیل شدند.
«حسین مشرف» اظهار می‎‎کند: برخلاف گذشته که خیلی از بارها در همان روز اول عرضه تمام می‌شد و میوه و تربار در میدان خیلی زود به فروش می‌رسید، در شرایط فعلی، ماشین بار باید چند روز در میدان میوه و تره‌بار بماند تا محصولات خود را به طور کامل به فروش برساند.
وی بیان می‎‎کند: در شرایط فعلی، میزان فروش مغازه‌های طوافی حدود 30 درصد کاهش داشته که بیانگر کاهش قدرت معیشتی مردم است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code