موضوعات
یزد

خطوط جاده کنارگذر یزد رنگ باخته‌اند

نویسنده: محمدیاسین دهقان /یزد - خبرنگار همشهری
محو شدن خطوط کنارگذر به دلیل آلودگی‌های ترافیکی این مسیر، مشکلاتی را برای مسئولان نگهداری راه‌ها به وجود آورده و قرار است در صورت لزوم برای شست‌وشوی این محور برنامه‌ریزی کنند...
1394/10/05
محو شدن خطوط کنارگذر به دلیل آلودگی‌های ترافیکی این مسیر، مشکلاتی را برای مسئولان نگهداری راه‌ها به وجود آورده و قرار است در صورت لزوم برای شست‌وشوی این محور برنامه‌ریزی کنند.
زمانی که از جاده کنارگذر یزد عبور می‌کنید، کمتر اثری از خط‌کشی در این خیابان به ویژه در حاشیه جاده مشاهده می‌شود اما این موضوع به دلیل نبود خط‌کشی نیست.
خط‌کشی یکی از ابزار مهم برای هدایت ترافیک به ویژه در حاشیه جاده‌ها و جلوگیری از خروج خودروها از شانه راه یا جاده است.
جاده کمربندی یزد یکی از محورهای اصلی ترافیکی استان است که روزانه 16‌هزار ترافیک در آن جریان دارد؛ از این رو آلودگی این محور به مراتب بیشتر از سایر محورها است و سطح جاده آن نیز به شدت آلوده می‌شود.

گلایه رانندگان
یکی از رانندگان یزدی می‌گوید: خطوط جاده کنارگذر در بسیاری از روزهای سال ناپیداست و منجر به خروج خودروهای ناآشنا از جاده و واژگونی آنها می‌شود.
«رضا بردستانی» می‌افزاید: افزایش آمار واژگونی خودرو به ویژه در پیچ‌های این جاده نشانگر اهمیت خطوط و جای خالی آنها در جاده کنارگذر است و این مشکل به ویژه در پیچ روبه‌روی میدان میوه و تره بار یزد مشهود است.
وی با تاکید بر ضرورت اصلاح خطوط جاده کنارگذر یزد با توجه به حجم بالای ترافیک، ادامه می‌دهد: در زمان طلوع و غروب آفتاب، رانندگی در این محور به شدت دشوار می‌شود؛ چرا که نه دید کافی بر معبر وجود دارد و نه خطوطی برای راهنمایی رانندگان رویت می‌شود.
یکی از شهروندان یزدی که از جاده کنارگذر برای رفتن به محل کار خود استفاده می‌کند هم این مشکل را تایید می‌کند.
«یاسر احمدی» می‌افزاید: خطوط جاده یکی از الزامات برای هدایت ترافیک است و مسئولان با توجه به کمبود بارندگی در استان، باید راهکاری اساسی برای حل این معضل بیندیشند.
وی ادامه می‌دهد: رانندگانی که به این مسیر آشنا نیستند، به طور قطع برای رانندگی در این جاده با مشکل مواجه می‌شوند.
این شهروند می‌افزاید: مسئولان می‌توانند از دیگر ابزارهای ترافیکی برای آشکارسازی حاشیه جاده و خطوط آن استفاده کنند که دوام بیشتری هم داشته باشد.

بررسی راهکار شست‌وشوی محور
مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان می‌گوید: خط کشی‌ها در اثر تردد بالای خودروها و نبود بارش در آلودگی‌ها محو می‌شود.
«جواد ذاکر» با اشاره به ضرورت تعریض جاده کنارگذر، ادامه می‌دهد: لازم است که یک لاین رفت و یک لاین برگشت به عرض جاده کنارگذر یزد اضافه شود.
وی با اشاره به مشکل کمبود بارش در استان، می‌افزاید: خط‌کشی‌های اجرا‌شده در این مسیر مخصوصا در فصل تابستان یک هفته هم دوام نمی‌آورد.
این مسئول می‌گوید: با توجه به مشکل کم آبی، شست‌وشوی مسیر هم برای اداره راهداری ممکن نیست، اما در صورت لزوم و با ادامه وضعیت فعلی باید برای شست‌وشوی این مسیر برنامه‌ریزی شود.

هشداردهنده‌های سرامیکی
مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های استان نیز می‌گوید: اصطکاک لاستیک خودروها با جاده و کمبود بارش، منجر به پوشش سطح جاده با آلودگی‌ها می‌شود، که خطوط جاده را نیز کمرنگ می‌کند.
«محمدرضا بشیری» می‌افزاید: کیفیت رنگ‌هایی که برای خط‌کشی جاده‌ها استفاده می‌شود، 9 ماه بیشتر دوام ندارد و با توجه به کیفیت قیر، آسفالت و شرایط آب و هوایی استان به ویژه کمبود بارش‌ها، رنگ‌ها به مرور زمان کیفیت خود را از دست می‌دهند.
وی با اشاره به بالا بودن هزینه خط‌کشی جاده‌ها و کیفیت پایین رنگ‌ها، می‌گوید: شاید بتوان از بازتاب دهنده‌ و هشداردهنده‌های سرامیکی برای حل این معضل استفاده کرد که البته این پیشنهاد نیازمند بررسی مالی است.
این مسئول ادامه می‌دهد: اگر نصب گل‌میخ‌های سرامیکی در تمام طول جاده مقرون به صرفه نباشد، می‌توان در نقاط بحرانی از این ابزار ترافیکی به عنوان جایگزین خطوط جاده استفاده کرد.

مرمت خطوط به صورت فصلی
رئیس پلیس راهور استان درباره کیفیت خط کشی جاده کنارگذر می‌گوید: این محور فاقد خط کشی ترافیکی نیست؛ اما خطوط آن در آلودگی‌های ناشی از تردد بالای ترافیک و بارندگی محدود ناپیدا شده است.
«احمد مظفری» می‌افزاید: اداره کل راه و شهرسازی استان باید برای اصلاح وضعیت جاده به اصلاح خطوط جاده به صورت فصلی اقدام کند.
این مسئول تاکید می‌کند: آفتاب سوزان، سرمای سخت و ترافیک سنگین، خطوط این محور را به شدت دستخوش تغییر کرده است اما باید برای آن راهکاری اساسی اندیشید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code