موضوعات
یزد

خشکسالی؛ تهدیدی در کمین عشایر

نویسنده: علی مختاری/ ‌ یزد- خبرنگار
اهمیت عشایر و ایلات در تاریخ معاصر ایران آنگاه به‌خوبی آشكار می‏شود كه بدانیم در آغاز قرن نوزدهم میلادی، بیش از 40 درصد ایرانیان از عشایر كوچنده بودند. این آمار در آغاز قرن بیستم، به حدود 30 درصد جمعیت كشور رسیده است که قدرت و نفوذ سیاسی و اقتصادی عشایر را نشان می‏دهد...
1396/07/19
اهمیت عشایر و ایلات در تاریخ معاصر ایران آنگاه به‌خوبی آشكار می  شود كه بدانیم در آغاز قرن نوزدهم میلادی، بیش از 40 درصد ایرانیان از عشایر كوچنده بودند. این آمار در آغاز قرن بیستم، به حدود 30 درصد جمعیت كشور رسیده است که قدرت و نفوذ سیاسی و اقتصادی عشایر را نشان می  دهد.
جامعه عشایری كشور، جامعه    ای مولد و میراث    دار هویت دینی و فرهنگی کشور است که زندگی آنها بر مبنای کوچ و بهره    برداری از شرایط اقلیمی و طبیعی و با تکیه بر دامداری، بنا نهاده شده است.
این شیوه زندگی که از ابتدای خلقت در اکثر کشورهای جهان وجود داشته است، بهترین شیوه تولید و بهره‌برداری از منابع طبیعی و ضامن حفظ محیط‌زیست و منابع پایه به‌شمار می‌رود.
در حال حاضر، جامعه عشایری ایران با کمتر از دو درصد جمعیت كشور یعنی جمعیتی در حدود 1/2میلیون نفر، نقش بسیار مهم و حیاتی در تولید و اقتصاد کشور ایفا می    کند.
این جمعیت که در استان یزد به 5هزار و 400 نفر می    رسد 20 درصد لبنیات و 35 تن از گوشت قرمز استان را تامین می    کنند.
با توجه به اهمیت عشایر، به سراغ «حسن زارع»، رئیس اداره امور عشایر استان، رفتیم و با وی درباره خدمات دولت به عشایر و همچنین تولیدات عشایر به گفت    وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‎‎خوانید.
  • چه تعداد خانواده عشایر در استان یزد سکونت دارند؟
در حال حاضر 1300 خانوار از طوایف خمسه، عرب، لوامردی، لوامحمدی و بختیاری در استان سکونت دارند که تعداد آنها به 5400 نفر می‎رسد. از این تعداد 430 خانوار در ابرکوه و بقیه در شهرستان خاتم سکونت دارند.
  • ییلاق و قشلاق عشایر یزد به چه شکل است؟
عشایر یزد برای ییلاق به مرز استان فارس می  روند و برای قشلاق نیز در شهرستان    های مذکور در استان یزد سکونت دارند.
  • خدمات‎‎رسانی به کوچندگان به چه نحوی انجام می‎‎شود؟
خدمات    رسانی در قالب طرح‎‎های مختلفی صورت می‎‎گیرد که یکی از آنها، مرمت راه های عشایری است؛ به‌طوری‌که در حال حاضر 1400کیلومتر راه عشایری در استان وجود دارد.
هر ساله 2 یا 3 بار تیغه‎‎کشی راه‎‎های عشایری استان انجام می    شود؛ به‌طوری‌که به صورت میانگین هر ساله در مجموع 4 هزار کیلومتر راه برای عشایر تیغه‎‎ کشیده می    شود.
از دیگر خدمات برای این جامعه، برق    رسانی است. منطقه     های قشلاقی که امکان برق‎رسانی به آنها وجود دارد از نیروی برق بهره‎‎مند شده‎‎اند. در مناطق ییلاقی نیز به دلیل صعب‌العبور بودن، از پنل    های خورشیدی برای برق    رسانی استفاده شده است.
یکی دیگر از خدمات در این حوزه آبرسانی به عشایر است؛ به طوری که در سال 95، تعداد 1400 تانکر آب 10 هزار لیتری برای عشایر به مناطق سکنی آنها انتقال داده شد.
همچنین دولت برای بیمه عشایر و دام آنها یارانه زیادی اختصاص می    دهد و برای آنها تسهیلات ارزان‌قیمت بلند    مدت با کارمزد 10 درصد و تسهیلات سرمایه در گردش کوتاه‌مدت با بهره 5 درصد در نظر گرفته است.
  • عمده تولیدات عشایر استان چیست و چه برنامه برای تقویت آن دارید؟
با توجه به این‌که شغل تمامی عشایر، دامداری است و آنها از 140 هزار راس دام بهره می‎‎گیرند، تولیدات آنها نیز در این رابطه است.
 سال گذشته، تسهیلات زیادی برای تقویت این شغل در بین آنها اختصاص یافته که نتایج قابل توجهی داشته است به عنوان نمونه، تولید گوشت قرمز عشایر استان قبل از ارائه این تسهیلات 23 تن بوده که با پرداخت تسهیلات به 35 تن در سال گذشته افزایش یافته است؛ ضمن این‌که در‌حال‌حاضر 20 درصد لبنیات استان از‌طریق جامعه عشایر تامین می‎‎شود.
از مجموع دام‎‎های عشایر استان، 70 هزار راس بز و 70 هزار راس گوسفند هستند و به طور میانگین به ازای هر گوسفند یک کیلو پشم و به ازای هر راس بز 200 تا 300 گرم کرک به دست می‎‎آید.
  • عمده مشکلات عشایر استان چیست؟
در‌حال‌حاضر، بزرگ‌ترین مشکل عشایر استان، خشکسالی‎‎های اخیر، نبود آب آشامیدنی، مشکلات آبرسانی و تهیه نهاده‎‎های دامی آنهاست. با‌این‌حال در تلاش هستیم که تا جای امکان، این مشکلات را مرتفع کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code