موضوعات
یزد

خدمات رایگان «امداد آسانسور»

نویسنده: علی مختاری یزد- خبرنگار
«امداد آسانسور» یزد اولین مرکز تخصصی امداد آسانسور در استان است که به‌صورت رایگان برای رسیدگی به حوادث آسانسور و نجات شهرومندان از محبوس شدن در آسانسور اقدام می‌کند...
1396/09/05
«امداد آسانسور» یزد اولین مرکز تخصصی امداد آسانسور در استان است که به‌صورت رایگان برای رسیدگی به حوادث آسانسور و نجات شهرومندان از محبوس شدن در آسانسور اقدام می‌کند.
آسانسور صنعتی است که در این سال‌ها با توجه به افزایش آپارتمان‌ها در کشور رونق زیادی یافته است. در استان نیز با توجه به افزایش آپارتمان‌ها از این وسیله کارآمد استفاده می‌شود و هر سال استفاده از آن رو به گسترش است.
مشکل اصلی در استفاده از آسانسورها در صنعت ساختمان این است که برخی از سازندگان واحدهای مسکونی برای کم کردن هزینه‌های خود از آسانسورهای غیراستاندارد و غیرمجاز استفاده می‌کنند که این امر سالانه سبب بروز مشکلاتی برای افراد می‌شود.
هر چند سازندگان واحدهای مسکونی با توجه به حوادثی که در آسانسورها در سال‌های اخیر رخ داده است، نسبت به گذشته، به اهمیت استانداردسازی آسانسورها توجه بیشتری دارند، اما باید گفت بر اساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته، بیش از 50 درصد از آسانسورهای موجود در یزد با مشکلاتی روبه‌رو هستند که اگر برای استانداردسازی آن‌ها اقدامات لازم انجام نگیرد، ممکن است اتفاقات تلخ و ناگواری بیفتد.
اقدامات امداد آسانسور ضمن نجات جان شهروندان، با توجه به تخصص کافی، کمترین صدمه را به آسانسور وارد می‌کند و در صورت لزوم پس از تعمیرات آسانسور، تنها وجه تعمیرات دریافت خواهد شد.
نخستین بار در خرداد امسال، مرکز امداد آسانسور برای پیشگیری از مشکلات و حوادث و همچنین کنترل حادثه‌آفرینی آسانسور در ساختمان‌ها به کمک بخش خصوصی در استان راه‌اندازی شد و توانست زمینه اشتغال 17 نفر را نیز فراهم آورد.همشهری با «محسن جعفری»، مدیر امداد آسانسور یزد و مدیرعامل یکی از شرکت‌های آسانسور استان، گفت‌وگو کرده است.
  • از ضرورت اجرای طرح امداد آسانسور در یزد بگویید.
با توجه به گسترش ساختمان‌های چند طبقه و استفاده از آسانسور در آن‌ها، صنعت آسانسور در سال‌های اخیر، با رشد سریعی در حال توسعه است؛ این در شرایطی است که آسانسورها به دلیل ماهیتی که دارند، همواره موجب صدمات جانی و مالی برای مالکانشان بوده‌اند. پس از برخی بررسی‌ها، متوجه شدیم شرکت واحدی برای رفع مشکلات آنی در آسانسورها وجود ندارد، به همین دلیل شرکت امداد آسانسور افتتاح شد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بتواند عملیات امداد و نجات را انجام دهد.
همچنین وجود چنین شرکتی از الزامات صنعت آسانسور است که در‌صورت حمایت‌های مناسب، می‌تواند تا حدودی از بروز حوادث جلوگیری کند.
  • عمده فعالیت‌های امداد آسانسور چیست؟
عمده فعالیت‌های ما نگهداری اصولی از آسانسورها و همچنین رفع خرابی‌های احتمالی و واکنش سریع برای نجات افراد محصور شده در کابین آسانسور است.
  • فعالیت‌های امدادی شما بسیار مشابه فعالیت‌های سازمان آتش‌نشانی است. تفاوت اجرای کار شما با آنها در چیست؟
با توجه به اینکه آسانسورها از نظر الکتریکال و مکانیکال درحال رشد هستند، آشنایی آتش‌نشان‌ها با آنها کم و محدود است که در هنگام نجات آسیب بسیاری به آسانسورها وارد می‌کند و باعث افزایش هزینه‌های مالی برای مالکان آسانسور می‌شود.
این در حالی است که گروه امداد آسانسور آموزش‌های کافی را فراگرفته‌اند و با رشد صنعت همگام هستند. همچنین فعالیت امداد آسانسور می‌تواند کمک بسیاری به آتش‌نشان‌ها باشد که در کمترین زمان و بدون آسیب به آسانسور، عملیات امداد و نجات را انجام دهد.
  • عمده حوادثی که شما با آنها روبه‌رو می‌شوید چیست؟
بیشتر حوادث به دلیل نقص فنی آسانسور یا رفتن برق شبکه استانی به وجود می‌آید که به واسطه آن افراد در کابین آسانسور گرفتار می‌شوند و گروه امداد آسانسور برای نجات آنها اقدام می‌کنند.
  • استقبال از امداد آسانسور چگونه است؟ تا به حال چند عملیات داشته‌اید؟
مدت زمان کوتاهی از افتتاح این مرکز می‌گذرد و مردم آشنایی زیادی با این خدمات ندارند، با این حال استقبال از آن مناسب است. چند بیمارستان استان با این مرکز قرارداد امضا کرده‌اند که در تمامی موارد، مشکلات بیمارستان‌ها و ساختمان‌های طرف قرارداد بدون حضور اورژانس و در سریع‌ترین مدت و با کمترین آسیب به آسانسورها، برطرف شده است.
  • شهروندان برای استفاده از خدمات امداد آسانسور چه هزینه‌ای باید پرداخت کنند؟ چه شرایطی برای استفاده از امداد آسانسور وجود دارد و آیا برای همه مقدور است؟
امداد و نجات افراد به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هیچ محدودیتی برای شهروندان وجود ندارد. تنها در‌صورتی که خدمات تعمیراتی انجام شود، هزینه آن از مالک ساختمان دریافت می‌شود.
  • برای اجرای این طرح چقدر هزینه و چه میزان اشتغالزایی شده است؟
هزینه راه‌اندازی شرکت امداد آسانسور بیش از 100میلیون تومان است و 17 نفر به صورت مستقیم در این طرح مشغول به کار شده‌اند.
  • چه توصیه‌ای به شهروندان دارید؟
در انتخاب و نصب آسانسور دقت لازم را اعمال و استانداردها را رعایت کنند و در صورت بروز مشکل برای تعمیر آسانسور به شرکت‌های متخصص مراجعه و برای دریافت خدمات مورد‌نیاز به‌ویژه در زمان محبوس شدن در کابین، خونسردی خود را حفظ کنند و با امداد آسانسور تماس بگیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code