موضوعات
یزد

جایزه صادراتی برای بخش گردشگری

نویسنده: سمیه گلابگیریان/ خبرنگار -یزد
امسال همایش روز ملی صادرات با تفاوت ویژه‌ای برگزار شد. یکی از فعالان بخش گردشگری در این همایش به‌عنوان صادرکننده برتر انتخاب شد...
1396/09/14
امسال همایش روز ملی صادرات با تفاوت ویژه‌ای برگزار شد. یکی از فعالان بخش گردشگری در این همایش به‌عنوان صادرکننده برتر انتخاب شد.
این اتفاق در روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برگزیده در شرایطی که یزد به عنوان شهر جهانی انتخاب شده،  بسیار حائز توجه است.
«سید‌داوود دهقان»، مدیرعامل یکی از آژانس‌های مسافرتی، در همایش ملی روز صادرات، در بخش جذب گردشگر خارجی، برتر شناخته شد.
در ادامه گفت‌وگوی روزنامه همشهری را با این فعال گردشگری می‌خوانید.
این فعال گردشگری با معرفی جاذبه‌های استان به گردشگران خارجی و جذب آن‌ها به استان، حائز این جایگاه شده است.
  • در ابتدا کمی از «تورهای ورودی» بگویید.
تور ورودی عبارت از سفر افراد غیرمقیم یا توریست خارجی به یک کشور دیگر است.
زمانی که توریست خارجی وارد ایران می‌شود، باعث ارزآوری، اشتغالزایی و رشد و شکوفایی اقتصادی کشور خواهد شد. طبق آمارهای رسمی، به‌ازای ورود هر گردشگر خارجی تا صد شغل در بخش‌های مختلف مانند اقامت، حمل‌و‌نقل، راهنمایان گردشگری و رستوران می‌تواند ایجاد شود.
  • چرا شما به‌عنوان صادرکننده برگزیده خدمات در بخش تورهای ورودی انتخاب شدید؟
این آژانس گردشگری، به‌عنوان بخش خصوصی، در جذب تورهای ورودی به استان، موفق شد. با تبلیغات وسیع توانستیم گردشگرانی را از آلمان، فرانسه، اوکراین، استرالیا، چین، ویتنام و ایتالیا به استان وارد و شهرمان را به‌طرز شایسته‌ای معرفی کنیم.
 خوشبختانه، موفق شدیم به‌عنوان اولین و تنها آژانس مسافرتی در یزد، در بزرگ‌ترین سایت مرجع گردشگری جهان، به‌نام «تریپ ادوایزر» ثبت شویم. نظر مهمانان ما در‌خصوص سفرشان به یزد برای گردشگرانی که قصد سفر به ایران را دارند، قابل مشاهده است.
  • نظرات مهمانان خارجی شما در مورد یزد چه بود؟
همگی به اتفاق‌ شیفته مهمان‌نوازی مردم، امنیت و جاذبه‌های تاریخی یزد بودند. بسیاری از آنها سفر به یزد را به سایر دوستانشان معرفی کردند که باعث شد شاهد استقبال بیشتر از سوی آنان باشیم.
  • ثبت جهانی یزد تا چه حد می‌تواند بر رشد آمار گردشگران استان کمک کند؟
ثبت جهانی یزد رویداد بسیار مهمی بود که سالیان سال منتظرش بودیم. اکنون که شهر ما مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته است، باید با برنامه‌ریزی هدفمند و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، شاهد رشد حداکثری گردشگران خارجی و اشتغال پایدار باشیم. درواقع، یکی از راهکارهای مهم برون‌رفت از مشکلات اقتصادی استفاده حداکثری از این فرصت طلایی است.
 یزد در کنار شیراز و اصفهان، به‌عنوان مثلث طلایی گردشگری، می‌تواند در رشد گردشگری کشور نقش بسیار مهمی داشته باشد.
  • در این مسیر با چه موانع و مشکلاتی مواجهید؟
با توجه به ثبت جهانی یزد، به‌عنوان نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان، امیدواریم آمار گردشگران خارجی سیر صعودی پیدا کند. این موضوع اهمیت بهبود زیرساخت‌های گردشگری را بیش از گذشته نشان می‌دهد. نبود پروازهای بین‌المللی از ترکیه، دبی و قطر به مقصد یزد، نبود هتل پنج ستاره و کمبود ‌هتل‌های سه‌ستاره و چهار‌ستاره از مشکلاتی است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.
  • و حرف آخر ...؟
گردشگری پیام‌آور صلح برای مردمان جهان است و توسعه آن می‌تواند باعث تقویت ارتباطات بین‌المللی بین فرهنگ‌های مختلف جوامع بشری شود. با ارتقای گردشگری، عواید اقتصادی و معنوی بسیاری به ارمغان خواهد آمد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code