موضوعات
یزد

تکمیل زنجیره تولید؛ رکن توسعه صنایع معدنی

نویسنده:
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اعلام کرد: ظرفیت‌های بالای معدنی ایران قابلیت توسعه بیش از پیش را دارند تا جایی که می‌توان به جرات ادعا کرد محصولات معدنی ایران در‌صورت رفع مشکلات موجود و تکمیل زنجیره تولید، بهترین و مناسب‌ترین جایگزین برای برداشته شدن اتکای دولت بر درآمدهای نفتی است...
1396/07/17
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اعلام کرد: ظرفیت‌های بالای معدنی ایران قابلیت توسعه بیش از پیش را دارند تا جایی که می‌توان به جرات ادعا کرد محصولات معدنی ایران در‌صورت رفع مشکلات موجود و تکمیل زنجیره تولید، بهترین و مناسب‌ترین جایگزین برای برداشته شدن اتکای دولت بر درآمدهای نفتی است.
به گزارش همشهری« محمود نوریان» با تاکید بر وظیفه خطیر نهادهای اقتصادی و دولت در توسعه بخش معدن، گفت: در صورت وجود اراده‌ قوی و برنامه‌ریزی مناسب، می‌توان به رونق بخش معدن و منابع بسیار غنی‌تری دسترسی پیدا کرد.
وی افزود: براساس مطالعات انجام‌شده، تاکنون حدود 4/6 میلیارد تن ذخیره زمین‌شناسی سنگ‌آهن در ایران شناسایی شده که2/5میلیارد تن آن قطعی است.
نوریان اظهار کرد: این عنصر، به‌عنوان ماده اولیه اصلی تولید فولاد، بیشترین سهم هزینه را در قیمت تمام‌شده فولاد دارد. طبق آمارهای موجود، در چین حـدود 39 درصد، کشـورهای اروپایی 31 درصد و در ایران حدود 25 درصد قیمت تمام‌شده تولید فولاد را  هزینه تامین سنگ‌آهن تشکیل می‌دهد.
وی ادامه داد: به همین دلیل یکی از مزیت‌های مهم اقتصادی برای مجتمع‌های فولاد‌سازی کشور، استفاده از سنگ‌آهن داخلی است، زیرا نقش عمده‌ای در کاهش قیمت تمام‌شده و همچنین صرفه‌جویی ارزی در تولید فولاد دارد. بنابراین ضروری است که بخش معدن فعا‌ل‌تر از گذشته باشد تا بتواند مواد اولیه واحدهای فولادی را تامین کند.
نوریان تاکید کرد: اگر قرار باشد در افق 1404 حدود 55 میلیون تن فولاد تولید شود باید چیزی حدود 135 میلیون تن سنگ‌آهن برداشت شود و از آن14/8 میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی، 77/2میلیون تن کنسانتره و 72 میلیون تن گندله تولید کرد.
مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی چادرملو ادامه داد: در‌حالی‌که اکنون ظرفیت استخراج سنگ‌آهن در کشور40 میلیون تن، کنسانتره 24 میلیون تن، گندله 22 میلیون تن و آهن اسفنجی 18 میلیون تن است.
وی افزود: بنابراین رسیدن به مرز تولید 55 میلیون تن فولاد تنها با صدور مجوز و راه‌اندازی کارخانه‌های مختلف فولادی محقق نمی‌شود، بلکه آنچه حائز اهمیت است، تامین مواد اولیه این واحدهاست. از‌این‌رو، انجام اكتشافات گسترده در كشور برای شناسایی معادن سنگ‌آهن و صدور مجوز بهره‌برداری از معادن شناسایی‌شده بسیار ضروری است. نوریان اضافه کرد: اگر بخواهم مشکلات بخش معادن و صنایع معدنی را خلاصه کنم، باید به ضعف برنامه‌های اکتشافی و تامین منابع مالی لازم برای آنها، کم‌توجهی به توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز بخش معدن، نقص قوانین و بوروکراسی‌ها در مقابل سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش هزینه‌های انرژی، حمل‌و‌نقل و تعرفه‌های بالای بهره مالکانه، حقوق دولتی و حق انتفاع بدون در نظر گرفتن شرایط موجود، اشاره کنم.
وی همچنین به کمبود نقدینگی، بهره زیاد بانک‌ها، تسهیلات کم، نبود ثبات قوانین و مقررات، فقدان جهت‌گیری توسعه‌ای با نگاه صادراتی با رعایت افزایش ارزش افزوده در فراورده‌ها و توسعه نامتوازن بخش صنایع معدنی اشاره کرد.
وی گفت: بی‌تردید معادن و صنایع معدنی در ایجاد اشتغال، افزایش ارزش‌افزوده و توسعه اقتصادی کشور نقش انکار‌ناپذیری دارند. باور ما این است که یکی از ارکان توسعه پایدار در صنعت، تکمیل زنجیره تولید برای پیشگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده فرآورده‌های معدنی است.چادرملو با همین نگرش توانسته در تکمیل زنجیره تولید فولاد کشور از معدن تا محصول نهایی، پیشگام باشد.
وی تاکید کرد: ما توانستیم به آنچه  می‌گوییم و اعتقاد داریم تحقق بخشیم. قطعا اگر موانع موجود برطرف شود، رشد و توسعه این صنعت به مراتب سریع‌تر از گذشته خواهد شد. مطمئنا هر جا امنیت سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد، موج سرمایه‌گذاری‌ها به آن سمت خواهد رفت. لذا برای توسعه بخش صنعت و معدن کشور و تشویق سرمایه‌گذاران باید مقررات و قوانین اثر‌بخش و تقویت‌کننده این بخش بیش از پیش تسری پیدا کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code