موضوعات
یزد

تفاهمنامه تعاون روستایی و دانشگاه آزاد

نویسنده:
با امضای تفاهنامه همکاری بین سازمان تعاون روستایی و دانشگاه آزاد اسلامی یزد و ایجاد همکاری‌های مشترک علمی، پژوهشی و فناوری، استفاده از ظرفیت‌های موجود دوجانبه، مرتبط‌سازی شبكه تولید کشاورزی با مراکز تولید علم و دانش و استفاده از فناوری‌های روز دنیا در شبکه تعاونی‌های روستایی، کشاورزی و تولید استان یزد به مدت 5 سال، از آبان ماه سال جاری، آغاز شد.
1396/08/27
با امضای تفاهنامه همکاری بین سازمان تعاون روستایی و دانشگاه آزاد اسلامی یزد و ایجاد همکاری‌های مشترک علمی، پژوهشی و فناوری، استفاده از ظرفیت‌های موجود دوجانبه، مرتبط‌سازی شبكه تولید کشاورزی با مراکز تولید علم و دانش و استفاده از فناوری‌های روز دنیا در شبکه تعاونی‌های روستایی، کشاورزی و تولید استان یزد به مدت 5 سال، از آبان ماه سال جاری، آغاز شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان تعاون روستایی استان یزد، مدیر این سازمان، ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه با هدف ایجاد، تقویت و توسعه همکاری‌ها، دسترسی و به‌کارگیری دانش فنی و فناوری‌های روزآمد، در اجرای طرح‌های پژوهشی، مطالعاتی، توسعه‌ای، کاربردی، مشاوره‌ای و آموزشی، در موضوعات مرتبط با نیازهای طرفین و به‌منظور دستیابی به دانش مربوطه و فناوری‌های موردنیاز طرفین و نیز تأمین نیازهای متقابل مرتبط سازمان و دانشگاه در تولید، بسته‌بندی، فرآوری و بازاررسانی محصولات کشاورزی سالم با بیشترین بهره‌وری، اصول صحیح آبیاری و صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی با برگزاری جلسات متعدد هماهنگی و هم‌اندیشی با معاونت پژوهشی و جمعی از اساتید و مدیران ارشد دانشگاه آزاد اسلامی یزد، در آبان 1396 در قالب 7 ماده، منعقد شد.
«علی جهازی» درخصوص موضوعات و تعهدات دوجانبه این تفاهمنامه همکاری اذعان کرد: با انعقاد این تفاهمنامه همکاری، در‌راستای ایجاد زمینه‌های مناسب برای استفاده بهینه از توان، تجارب علمی و امکانات طرفین در زمینه‌های مختلف کشاورزی و دامی اعم از تغذیه گیاهی، تولید گیاهان دارویی، بومی‌سازی محصولات کشاورزی، تکثیر نشاء بومی منطقه و سایر موارد مشابه، انجام طرح‌های تحقیقاتی و توسعه فناوری موردنیاز مشترک، برگزاری نشست‌های علمی مشترک برای تبادل افکار و اطلاعات و انتقال تجربیات و نیازهای شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی به دانشگاه و بالعکس اقدام می‌شود.
وی عنوان کرد: مقرر شد به‌منظور تهیه و تدوین دستورالعمل‌های لازم، ارائه راهکارهای اجرایی و نظارت و پیگیری اجرای موضوعات تفاهم‌نامه، کمیته‌ای با عنوان «کمیته مشترک همکاری»، متشکل از نمایندگان طرفین، تشکیل و حسب نیاز، به برگزاری جلسات در موعدهای مقرر، اقدام شود.

تشکیل تعاونی تخصصی پرورش‌دهندگان بزسانن در اردکان
همچنین، در بازدید مدیر سازمان تعاون روستایی از وضعیت کشاورزی و دامپروری اردکان و برگزاری جلسات هم‌اندیشی با مدیریت جهاد کشاورزی و رئیس اداره تعاون روستایی این شهرستان، درخصوص تشکیل شرکت تعاونی تخصصی پرورش‌دهندگان بز‌سانن، بحث و تبادل‌نظر شد.
جهازی، ضمن بازدید از چند مرکز پرورش بز سانن در اردکان، اظهار کرد: سانن یکی از نژادهای معروف بُز شیری اروپاست که به دلیل برتری در خصوصیات تولیدی و تولید‌مثل، در بیشتر نقاط جهان گسترش یافته و علاقه‌مندان بسیاری به پرورش و نگهداری آَن مشغول شده‌اند. معروفیت این بز به سبب توانایی زیاد در تولید شیر، رشد سریع، باروری، چند‌قلو‌زایی، کیفیت ترکیبات شیر، فرآوری آسان و لذیذ در تهیه محصولات لبنی و رفتار آرام دام در پرورش و نگهداری است. از دیگر مزیت‌های پرورش این نوع از دام این است که با بیشتر نقاط آب‌و‌هوایی خود را تطبیق می‌دهد.
مدیر سازمان تعاون روستایی استان، ضمن اشاره به مراحل ساخت مجتمع بزسانن در اردکان، اظهار کرد: در سال جاری، با حضور محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در منطقه، ساخت مجتمع بزسانن با ظرفیت 5٨ هزار رأس بز با پیش‌بینی تولید سالانه ٢6هزار تن شیر و با 18 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، با مشارکت مردمی در این شهرستان آغاز شد.
به گفته وی، این مجتمع از‌ ایستگاه‌های تحقیقی_ترویجی بزسانن کشور در این شهرستان است و شامل 290 واحد پرورش بزسانن خواهد بود. این مجتمع به‌منظور افزایش تولید شیرخام و ایجاد اشتغال خانگی ساخته می‌شود که با انجام عملیات ثبت مشخصات، رکوردگیری و عملیات تلقیح مصنوعی برای جلوگیری از همخونی در دام‌های خانگی، هر سال تعدادی از دام‌های تولیدی برای ترویج بین متقاضیان توزیع می‌شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code