موضوعات
یزد

تسهیلات ویژه برای دانشجویان استعداد برتر

نویسنده:
رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد از ارائه تسهیلات ویژه دانشگاه یزد به دانشجویان برتر خبر داد...
1396/05/22
رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد از ارائه تسهیلات ویژه دانشگاه یزد به دانشجویان برتر خبر داد.
«علی‌اکبر تدین» در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه دانشگاه یزد  در ردیف ۲۰۰ دانشگاه جوان برتر جهان قرار گرفته است، اظهار کرد: شرایط دانشگاه یزد با گذشته تفاوت‌های بسیاری دارد.
وی با اشاره به تسهیلات ویژه‌ای که دانشگاه یزد برای دانشجویان دارای استعداد برتر در نظر گرفته است، افزود: امسال سومین سالی است که این تسهیلات را برای دانشجویان نخبه قائل می‌شویم.
تدین بیان کرد: در سال‌های قبل برای دانشجویان دارای رتبه زیر ۱۰۰، ماهانه ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات در قالب‌های مختلف ارائه می‌شد که این امتیاز امسال فراگیری بیشتری دارد و به‌جز دانشجویان دارای رتبه زیر ۱۰۰، شامل دانشجویان موفق دیگری نیز می‌شود.
از‌جمله سوابقی که می‌تواند دانشجویان را زیر پوشش این طرح قرار دهد سوابق تحصیلی دانشجو در دوران متوسطه شامل کسب امتیاز در المپیادهای مختلف، المپیادهای دانشجویی در همه سطوح برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، رتبه آزمون کارشناسی هنگام ورود به دانشگاه، کسب رتبه در جشنواره‌های مورد تایید دانش‌آموزی و دانشجویی، برتری در مسابقات فرهنگی، ادبی و هنری در سطوح ملی و استانی، داشتن اختراعات برگزیده مورد تایید بنیاد ملی نخبگان و معدل دوره متوسطه است.
رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد افزود: درمجموع براساس این طرح دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
وی یادآور شد: میزان تسهیلات پرداختی به دانشجویان براساس جدول امتیازدهی انجام می‌شود که در سایت دانشگاه یزد بارگذاری شده است.
تدین تسهیلات پرداختی را شامل 3 دسته آموزشی، علمی و کمک‌هزینه‌های پژوهشی دانست و گفت: در مجموع آیین‌نامه پرداخت تسهیلات به دانشجویان استعداد برتر وسیع‌تر شده و دانشجویان بیشتری می‌توانند زیر پوشش این طرح قرار گیرند.
وی ادامه داد: از ابتدای سال تحصیلی، سامانه‌ای در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد که همه دانشجویان می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند که پس از بررسی و امتیازدهی، مشمولان تسهیلات از آن بهره‌مند خواهند شد.
تدین یادآور شد: سال گذشته به‌رغم اینکه میزان فراگیری کمتر بود، ۳۰ تا ۴۰ دانشجو از پژوهانه استفاده کردند.

دانشگاه یزد در زمره ۲۰۰ دانشگاه برتر جوان جهان
رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که دانشگاه یزد در چند سال اخیر رشد خوبی داشته و اکنون در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جوان دنیا قرار گرفته است، افزود: در کشور نیز دانشگاه یزد جزو ۱۳ دانشگاه برتر به شمار می‌رود.
تدین عنوان کرد: در مقطع کارشناسی ۶۲ رشته با ظرفیت پذیرش 2400 نفر، در مقطع کارشناسی ارشد ۱۰۱ رشته با ظرفیت پذیرش 1900 نفر و در مقطع دکتری ۴۵ رشته با ظرفیت پذیرش ۱۸۰ نفر دائر است.
وی تعداد دانشجویان دانشگاه یزد را ۱۳ هزار و ۴۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: 7 درصد از دانشجویان دانشگاه یزد در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند.
رئیس مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد تصریح کرد: در‌مجموع تنوع خوبی در رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در علوم پایه، فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و منابع طبیعی وجود دارد.

راه‌اندازی موتور جست‌وجوگر فارسی در دانشگاه یزد
تدین امکانات و فضای فیزیکی مناسب را از دیگر شاخصه‌های این دانشگاه برشمرد و بیان کرد: دانشگاه یزد از دانشگاه‌های جوان کشور به شمار می‌رود که در کنار امکانات و فضای فیزیکی مناسب، از هیات علمی و اساتید بسیار خوبی بهره‌مند است و بسیاری از اساتید آن دارای رتبه برتر دانشگاه‌های خوب داخل یا خارج کشور هستند.
وی یادآور شد: اساتید این دانشگاه از اساتید نمونه کشوری معرفی شده‌اند و برخی از آنها از دانشمندان ISI هستند.
تدین از دیگر ویژگی‌های دانشگاه یزد به موفقیت‌های چشمگیر در حوزه‌های آموزش و پژوهش اشاره کرد و گفت: به‌عنوان نمونه موتور جست‌وجوگر فارسی برای نخستین بار در کشور توسط دانشجویان و اساتید این دانشگاه تهیه شد.
وی تصریح کرد: در مجموع تلاش کرده‌ایم با توجه به فعالیت‌های باشگاه دانشجویان دانشگاه یزد، ارتباط خود را با دانشجویان مستعد حتی اگر در دانشگاه یزد تحصیل نکنند، حفظ کنیم و امکان استفاده آنها را از فضای مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی و رفاهی فراهم آوریم.

   دانشگاه یزد
دانشگاه یزد در سال 67 تاسیس شد و دارای ۴۵۰ عضو هیات علمی است که 7 درصد آنها استاد، ۲۵ درصد دانشیار، ۶۳ درصد استادیار و 5 درصد مربی هستند.
این دانشگاه با ۱۳ هزار و ۴۰۰ دانشجو دارای 8 پژوهشکده، ۲۲ گروه پژوهشی، 7 نشریه علمی و پژوهشی، 3 پردیس، 2 دانشکده مستقل، ۱۲ دانشکده و 8 گروه مستقل است.
دانشگاه یزد در فضایی به وسعت ۳۸۰ هکتار بنا نهاده شده و دارای ۳۰ هکتار فضای سبز، ۲۳ هکتار زیربنا، ۱۱ هکتار فضای آموزشی، 7 هکتار خوابگاه، یک هکتار سالن غذاخوری و یک هکتار فضای ورزشی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code