موضوعات
یزد

تجربه موفق پارک علم و فناوری در برون‌سپاری روابط‌عمومی

نویسنده:
نشست خبری پارک و علم و فناوری یزد به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد و رئیس پارک به بیان دستاوردهای پارک در سال گذشته پرداخت...
1396/08/23
نشست خبری پارک و علم و فناوری یزد به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد و رئیس پارک به بیان دستاوردهای پارک در سال گذشته پرداخت.
«داریوش پورسراجیان» در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار همشهری درباره تجربه برون سپاری روابط عمومی پارک علم و فناوری گفت: این تجربه نه تنها در کاهش هزینه ها بلکه در افزایش کیفیت روابط عمومی تاثیر داشته است.
وی افزود: برای برون سپاری نیاز به تغییر چیدمان  سازمان برای قبول و مدیریت بخش خصوصی است و موجب افزایش بازدهی سازمان می‌شود.
رئیس پارك علم و فناوری یزد یكی موارد مورد تمركز این پارك را در سال‌های اخیر توسعه صادرات فناوری ذكر و اظهار كرد: پارك علم و فناوری یزد در 3 سال اخیر6/1میلیون دلار صادرات فناوری داشته كه از این منظر 10 درصد صادرات پارك‌های كشور را به خود اختصاص داده است.
پورسراجیان پارك علم و فناوری یزد را از پارك‌های نسل اول كشور با قدمتی 15‌ساله خواند و گفت: به تناسب این قدمت، جایگاه و نیازهای پارك نیز متفاوت از پارك‌های جوان‌تر است؛ چرا‌كه به‌لحاظ عملكرد، نیز، زیرمجموعه‌های پاركی با این سابقه فعالیت بسیار موثرتر خواهد بود.
وی یكی از موضوعات مورد تمركز در پارك علم و فناوری یزد را ارتقای كیفیت خدمات پس از اقدامات ترویجی و تبلیغی سال‌های گذشته ذكر كرد و گفت: در همین زمینه نظام ارزیابی عملكرد پارك بارها مورد بازنگری و شرایط و شاخص‌های سختگیرانه‌تری ملاك ارزیابی‌ها قرار گرفته است.وی یكی دیگر از سیاست‌های پارك علم و فناوری را تمركز روی چالش‌های حوزه بازار شركت‌های مستقر در پارك عنوان كرد و یادآور شد: در سه سال گذشته، 240‌هسته و موسسه فناور در مراكز وابسته به پارك مورد حمایت قرار گرفته‌ كه به طور مستقیم برای 600 نفر اشتغال پایدار ایجاد كرده‌اند.
پورسراجیان كمك به حضور شركت‌های فناور پارك در‌عرصه‌های بین‌المللی و توسعه صادرات فناوری را سومین رویكرد پارك علم و فناوری یزد برشمرد و تصریح كرد: علاوه‌بر برگزاری تورهای علمی بین‌المللی، ایجاد نهاد بین‌المللی مبادلات فناوری را در دستور كار قرار داده‌ایم كه اولین دفتر آن نیز در گرجستان شكل گرفت.
وی گفت: پیرو همکاری‌های علمی و فناوری میان پارک علم و فناوری یزد و پارک گرجستان و برگزاری فروم مذاکرات در تفلیس، شرکت‌های حاضر در فروم پس از مذاکرات متعدد، در چارچوب همکاری‌های مشترک، به 40 تفاهم دست یافتند كه تاكنون منجر به سه قرارداد بین شرکت‌های فناور ایرانی و گرجی شده است.
رئیس پارك علم و فناوری یزد نیز از تلاش پارك برای ترویج این دفاتر مبادلات فناوری در دیگر كشورهای منطقه از‌جمله تركیه و عمان خبر داد.
وی با اشاره به تمركز چند سال اخیر پارك فناوری یزد در‌حوزه توسعه صادرات فناوری‌های بومی به دیگر كشورهای جهان، اعلام كرد: طی سه سال اخیر، 1/6 میلیون دلار صادرات فناوری از‌طریق پارك یزد صورت گرفته كه از این منظر 10 درصد صادرات پارك‌های كشور را به خود اختصاص داده‌ایم.
پورسراجیان توسعه فعالیت‌های صندوق پژوهش و فناوری و تغییر ساختاری آن را در جهش عملكردی این صندوق بسیار قابل‌توجه دانست و افزود: با ورود این صندوق به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، 7 طرح سرمایه‌گذاری خطرپذیر و توسعه عاملیت‌های صندوق به بیش از 100‌میلیارد ریال را شاهدیم كه ساز‌و‌كاری پایدار برای حمایت مالی مدیریت‌شده و كنترل‌شده از طرح‌های مورد تایید صندوق خواهد بود. نتیجه این اقدامات نیز كسب رتبه برتر كشور در بین صندوق‌های پژوهش و فناوری كشور بوده است.وی از انعقاد تفاهم همكاری پارك فناوری استان با بیش از 50 نهاد مرتبط با موضوع علم و فناوری، در سطح ملی و بین‌المللی، خبر داد و افزود: معتقد به توسعه علم و فناوری متناسب با ظرفیت‌‌های هر شهرستان هستیم؛ لذا با ایجاد دفاتر در تمام شهرستان‌های یزد، سعی در ارائه خدمات پارك به تناسب خواست همان منطقه داریم.
وی در ادامه از ارزیابی 261 پرونده ثبت اختراع و تایید بیش از 90 پرونده از‌سوی دفتر ثبت اختراعات و مالكیت‌های فكری خبر داد و گفت: پارك علم‌و‌فناوری یزد در این مدت از 220 طرح نوآوری از طریق مركز توسعه نوآوری حمایت داشته است.
رئیس پارك علم و فناوری یزد به ایجاد مراكز خاص توسعه فناوری در این پارك نیز اشاره کرد و از آن جمله مراكز توسعه كاشی و سرامیك، توسعه آب، توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، توسعه فناوری‌های نوین شهری و نیز توسعه فناوری‌ صنایع هوایی را نام برد.
وی ضمن اشاره به اینكه 160 شركت در پارك علم و فناوری یزد مستقر هستند، ولی 40 شركت به دلیل كمبود فضای فیزیكی در صف انتظار برای استقرار و حمایت از سوی پارك قرار دارند، تصریح كرد: البته به‌زودی ساختمان جدیدی به مساحت 5 هزار مترمربع در مجموعه اقبال، آماده بهره‌برداری خواهد شد كه با راه‌اندازی آن این صف استقرار نیز با پایان خواهد رسید.

 
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code