موضوعات
یزد

بیایید کودکی کنیم

نویسنده:
15 تا 21 مهرماه «هفته کودک» نامگذاری شده است و نهادهایی در این هفته به تکاپو می‌افتند تا به‌صورت تخصصی‌تر، به مسائل کودکان بپردازند و با برنامه‌های متفاوت بر اهمیت نقش کودکان در جامعه و ضرورت رسیدگی به نیازهای آنها تاکید کنند...
1396/07/19
15 تا 21 مهرماه «هفته کودک» نامگذاری شده است و نهادهایی در این هفته به تکاپو می‌افتند تا به‌صورت تخصصی‌تر، به مسائل کودکان بپردازند و با برنامه‌های متفاوت بر اهمیت نقش کودکان در جامعه و ضرورت رسیدگی به نیازهای آنها تاکید کنند.
به گزارش همشهری، امسال، «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» استان برنامه‌های هفته‌ کودک را با شعار«هر کودک نشانی از خداست» دنبال کرده است. مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان می‌گوید: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با 18 مرکز ثابت و 8 مرکز سیار در استان مشغول فعالیت است و 10 هزار کودک یزدی در این مراکز عضو هستند.
«عباسعلی دانافر» ادامه می‌دهد: بیش از 40 نوع فعالیت در کانون اجرا می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به برگزاری دوره‌های قصه‌گویی، شعرخوانی، نمایش عروسكی، پخش فیلم، تهیه روزنامه دیواری، كتابخوانی، نقاشی، سفالگری، تكه‌چسبانی و گفت‌وگوهای آزاد اشاره کرد.
دانافر می‌افزاید: یکی از مهم‌ترین و دلچسب‌ترین فعالیت‌های کانون ایجاد کتابخانه‌های کودک و نوجوان است که در بخش‌های ثابت و سیار به فعالیت می‌پردازند. استان 4 کتابخانه سیار دارد که این کتابخانه‌ها از یک مینی‌بوس، یک راننده مربی و تعدادی کتاب شکل گرفته است.  مربی راننده به مناطقی مختلف مراجعه می‌کند و کودکان و نوجوانانی را که توانایی دسترسی به مراکز ثابت کانون ندارند، از فعالیت‌های کانون بهره‌مند می‌کند.
دانافر یکی از مشکلات عمده کانون را ناتوانی امکانات موجود در پاسخگویی به نیازهای کودکان و نوجوانان اعلام می‌کند و می‌گوید: با توجه به 200 هزار دانش‌آموز شاغل به تحصیل در استان، تنها 18 مرکز برای پاسخگویی وجود دارد و 10 هزار نفر در فعالیت‌های کانون شرکت دارند و عضو این مرکز هستند که این اختلاف نشان‌دهنده کمبود مراکز این نهاد است.
مدیر‌کل کانون پرورش فکری کودکان‌ و‌ نوجوانان درباره برنامه‌های هفته کودک می‌گوید: کانون پرورش فکری کودکان به‌عنوان یکی از متولیان بخش کودک، با تعاملات برقرار‌شده با دیگر ارگان‌های مسئول و علاقه‌مند مانند آموزش و پرورش، بهزیستی، اداره‌کل بهداشت، میراث‌فرهنگی و ... برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این ایام برنامه‌ریزی کرده است.
وی می‌افزاید: یکی از بهترین برنامه‌هایی که مورد استقبال کم‌نظیر کودکان و خانواده‌ها قرار گرفت، جشنواره قصه‌گویی بود که از 15 تا 17 مهرماه در 2 سئانس صبح و عصر و با حضور 74 قصه‌گوی منتخب در 5 بخش پدربزرگ، مادربزرگ‌ها، قصه‌گوی نوجوان، آزاد، رضوی و مربیان برگزارشد.
وی ادامه می‌دهد: این جشنواره 10 برگزیده داشت که از این تعداد 5 نفر به صورت مستقیم به جشنوار ملی قصه‌گویی که آذر ماه امسال در تهران برگزار خواهد شد، راه‌ می‌یابند؛ 5 نفر نیز به مسابقات منطقه‌ای اعزام خواهند شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code