موضوعات
یزد

تلاش‌های بی‌نتیجه

برای خواهرخواندگی یزد با شهرهای جدید

نویسنده: سمیه گلابگیریان - خبرنگار همشهری
زمزمه‌های خواهرخواندگی در شهر یزد بعد از جنگ تحمیلی و با توسعه رفت و آمد هیات‌های اعزامی‌ از استان به سایر کشورها مطرح شد و اولین پیمان خواهرخواندگی شهر یزد با شهر هولگین جمهوری کوبا در سال 1379 منعقد شد.
1393/10/28
البته اولین اقدام جدی خواهرخواندگی شهر یزد با شهر یاسبرین یا یازبرین مجارستان و به دنبال اعزام هیاتی از شهر یزد به این کشور آغاز شد که در نهایت در سال 1386 منجر به انعقاد ‌پیمان رسمی خواهرخواندگی شهرهای یزد و یاسبرین شد.
مسئول امور بین‌الملل شهرداری یزد در مورد پیشینه خواهرخواندگی شهر یزد گفت: شهرداری یزد از سال 1374 که بحث خواهرخواندگی به صورت جدی پیگیری شده است، تلاش‌های متعددی برای توسعه روابط بین‌المللی شهر يزد در قالب انعقاد قراردادهای خواهرخواندگی انجام داده است.

خواهرخواندگی یزد با 6 شهر جهان
«محمدجواد عاشق‌طوس» با بیان این‌که در این ارتباط نیز قراردادهایی منعقد شده است، افزود: در حال حاضر شهر یزد با شهرهای هولگین جمهوری کوبا، یاسبرین مجارستان، جاکارتای اندونزی، هومس سوریه، نزبی عمان و یئوسوی کره‎‎جنوبی، خواهرخوانده است.
وی ادامه داد: با این حال، یاسبرین ‌اكنون جدی‌ترین و مهم‌ترین خواهرخوانده یزد محسوب می‌شود و تلاش‌هایی که به‌تازگی برای انعقاد پیمان خواهرخواندگی با چند شهر دیگر دنبال شده  به نتیجه نرسیده است.
به گفته وی، شباهت ‌آوایی نام یاز یا یاس با «یزد»، منتسب بودن اهالی این شهر به قوم یاس که از نژادهای ایرانی بوده‌اند و قریب 800 سال پیش از منطقه قفقاز کنونی به کشور مجارستان مهاجرت کرده‌اند و همچنین شکل‌گیری یک حوزه فرهنگی بزرگ در اروپا به مرکزیت این شهر از عمده عوامل انعقاد این تفاهم‌نامه بوده است.

نصب نمادهای یزد و یاسبرین در این شهرها
مسئول امور بین‌الملل شهرداری از جدی‌تر شدن ارتباط خواهرخواندگی یزد و یاسبرین با رونمایی نماد این شهر در میدان آزادی شهر یزد و نصب نماد بادگیر شهر یزد در شهر یاسبرین در تابستان امسال خبر داد.
وی ادامه داد: البته پیمان خواهرخواندگی یزد و یاسبرین بند‌های متعددی دارد که برخی از آنها از جمله نام‏‏گذاری یکی از معابر به نام یاسبرین در شهر یزد و برعکس آن در شهر یاسبرین و برگزاری هفته فرهنگی شهر یزد در یاسبرین و برعکس در دستور کار قرار گرفته است.
به گفته عاشق‎‎طوس، تا پایان سال یکی از معابر شهر به نام یاسبرین مجارستان نام‎‎گذاری می‎‎شود و در ابتدای سال جاری نیز ابتدا هفته فرهنگی یاسبرین در شهر یزد و در تابستان نیز هفته فرهنگی یزد در شهر یاسبرین مجارستان برگزار خواهد شد.

تبادل آژانس‌های گردشگری یزد و یاسبرین
اين مسئول اظهار كرد: مبادلات  شهرهای یزد و یاسبرین در سال گذشته در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، گردشگری، اقتصادی و غیره به صورت مستمر وجود داشته است که برای نمونه می‌توان به تعامل برخی آژانس‌های گردشگری این شهرها، ارتباط متقابل اتاق‌های بازرگانی آنها و تلاش‌های انجام شده برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری اشاره کرد.
وی اضافه کرد: تقویت بعد فرهنگی این پیمان به ویژه در حوزه گردشگری از اهمیت بسزایی برخوردار است، از این رو یکی از بندهای این پیمان، برقراری ارتباط گردشگری بین آژانس‌های این دوشهر برای تبادل توریست است.
عاشق طوس همچنین از تبادل گروه‌های هنری هر دو شهر خبر داد و گفت: هماهنگی‌های لازم برای اجرای گروه‌های هنری شهر یزد در یاسبرین فراهم شده و گروه‌های هنری یاسبرین نیز در شهر یزد اجرا خواهند داشت که احتمالاً این برنامه در هفته فرهنگی هر کدام از این شهرها گنجانده خواهد شد.

اعزام تیم‎‎های دانش‎‎آموزی
مسئول امور بین‌الملل شهرداری یزد از دیگر بندهای خواهرخواندگی یزد و یاسبرین به اعزام تیم‌های دانش‎‎آموزی هر دو شهر برای بازدید از سیستم آموزشی و همچنین آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ هر شهر اعلام کرد و گفت: در این مورد همکاری لازم از سوی اداره کل آموزش و پرورش وجود ندارد و ما امیدواریم به زودی شاهد تحقق این بند از پیمان نیز باشیم.
مسئول امور بین‌الملل شهرداری یزد از اقدامات صورت گرفته برای جذب خواهرخوانده‌های جدید برای شهر یزد خبر داد و اظهار کرد: رایزنی با کشورهای اسپانیا، لهستان، تونس و عراق برای انعقاد پیمان خواهرخواندگی یکی از شهرهای آن‌ها با شهر یزد دنبال شده که هنوز به نتیجه نرسیده است .
وی گفت: البته با رایزنی با کشور لهستان، پیگیر انعقاد پیمان خواهرخواندگی یکی از شهرهای این کشور با شهر یزد هستیم که مذاکرات آن از طریق حوزه ریاست جمهوری نیز دنبال شده و مشاور رئیس جمهوری لهستان  در این رابطه قول مساعد داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code