موضوعات
یزد

ایده بکر ؛ رمز موفقیت فیلم کوتاه

نویسنده: فاطمه شریفی /شیراز- خبرنگار
بی شک ساخت فیلم کوتاه همچون ساخت همه آثار هنری دیگر مستلزم رعاین نکات مختلف است. در این بین پیشکسوتان این عرصه با بیان و در اختیار گذاشتن تجربه های خود سعی بر بهبود همه بخش های هنری دارند...
1396/05/21
بی شک ساخت فیلم کوتاه همچون ساخت همه آثار هنری دیگر مستلزم رعاین نکات مختلف است. در این بین پیشکسوتان این عرصه با بیان و در اختیار گذاشتن تجربه های خود سعی بر بهبود همه بخش های هنری دارند. ساخت فیلم کوتاه نیز باید ها نباید‌هایی دارد که با برگزاری جشنواره های مختلف بیشتر نمود پیدا می‌کند. دوازدهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه و مستند رضوی به میزبانی یزد در حالی برگزار شد که از میان ۴۰۷ اثر ارسالی به این دوره ۲۲۵ فیلم داستانی، 12 فیلم داستانی ویژه، ۱۵۳ فیلم مستند و ۱۰ فیلم ویژه مستند بودند.
همشهری با «نیما عباسپور» از اعضای هیات انتخاب بخش داستانی دوازدهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه و مستند رضوی فارغ التحصیل دوره آموزش فیلمسازی انجمن سینمای جوانان ایران که داوری چند دوره جشن فیلم كوتاه خانه سینما، عضویت در هیات انتخاب دومین جشنواره فیلم موج كیش و کسب جایزه چهارم از جشنواره فیلم ایثار را در کارنامه دارد، گفت‎‎وگویی داشته است که در ادامه مشروح آن را
 می‎‎خوانید.
  • به نظر شما ویژگی    های یک فیلم کوتاه موفق چیست؟
هر فیلمی، چه کوتاه و چه بلند باید جذاب باشد؛ با این تفاوت که در فیلم کوتاه، زمان چندانی برای قصه    پردازی نداریم و داشتن ایده‌ای بکر و جذاب برای ساخت موفق آن، واجب و حیاتی است. البته ویژگی    های دیگری چون شخصیت، روایت و فرم در مرحله بعد قرار می‌گیرد.
  • در این رابطه بیشتر توضیح دهید.
ایده در فیلم کوتاه همه چیز است؛ بنابراین فیلم کوتاه خوب به معنی داشتن ایده و تجربه‌ جدید و خوب است. از سوی دیگر هر قصه خوبی، محتوا یا درونمایه خوبی هم دارد. وقتی فیلمسازی، قصه پیش‌پا‌افتاده و غیرجذابی را به تصویر می‌کشد، آن فیلم طبیعتاً درونمایه کهنه و غیرمهمی دارد، به همین دلیل نیز خیلی از فیلم  ها را کلیشه‌ای می‌نامیم.
ایده خوب در فیلم کوتاه به معنی داشتن قصه خوب و قصه خوب نیز همان درونمایه خوب است و می‎‎توان گفت که اینها همه زنجیره‌ای هستند که فیلم موفق را می‌سازند.
  • نظر شما درمورد برگزاری جشنواره‎‎های موضوعی از جمله جشنواره رضوی چیست؟
جشنواره‌های موضوعی در همه جای دنیا وجود دارند و بهانه‌ای برای برگزاری جشن و نمایش فیلم هستند. البته جشنواره‌هایی مانند رضوی که موضوعی دینی و اخلاقی دارند در این بین وظیفه مهم دیگری یعنی ارائه الگوی مناسب برای زندگی آدم  ها و تحت تاثیر قرار دادن آنها نیز دارند.
البته اکثر فیلم  هایی که برای شرکت و حضور در چنین جشنواره‌هایی ساخته می‌شوند، شعاری هستند و تعداد فیلم    های مناسب و مرتبط با جشنواره‌های موضوعی در اکثر سال‎‎ها، کم هستند.
  • آثار بخش داستانی این دوره از جشنواره را چگونه ارزیابی می‎‎کنید؟
امسال آثار داستانی بسیار خوبی متقاضی شرکت در جشنواره بودند و انتخاب فیلم از میان آنها واقعاً سخت و چالش‌برانگیز بود.
البته تعداد فیلم    های غیر مرتبط با موضوع جشنواره هم زیاد بود که امری طبیعی و اجتناب‎‎ناپذیر است؛ چرا که فیلمساز ناامید از نمایش فیلم کوتاه در شبکه‌های تلویزیونی حق دارد که همه راه‌های نمایش فیلمش را امتحان کند و شانس خود را با ثبت    نام در همه جشنواره‌ها محک بزند.
  •  این جشنواره‎‎ها محل خوبی برای نمایش فیلم‎‎های کوتاه و حتی غیرموضوعی است؟
فیلم کوتاه باید از رسانه ملی پخش شود، ولی این اتفاق در کشور ما به شکل منظم نمی‌افتد؛ در حالی که در همه جای دنیا محل پخش و ارائه فیلم کوتاه، شبکه‌های تلویزیونی آن کشور است.
مادامی که فیلم کوتاه از تلویزیون کشورمان پخش نشود، وجود هر جشنواره‌ای می‌تواند کمک به شناخت فیلم کوتاه و دست یافتن به جایگاهش میان مردم جامعه باشد؛ در نتیجه جشنواره‌های فیلم کوتاه ازجمله رضوی، اهمیت ویژه‌ای دارند و در‌واقع صرفاً یک جشنواره فیلم کوتاه نیستند.
  • به نظر شما ساخت فیلم کوتاه لازمه ورود به عرصه حرفه‎‎ای فیلمسازی است؟
خیر. فیلمساز فیلم کوتاه لزوماً نباید فیلم حرفه‌ای بسازد و در آینده بدل به سینماگری حرفه‌ای شود. درواقع فیلم کوتاه جای تجربه و جسارت و خلاقیت است و هر کسی که در کنار حرفه خود دوست دارد سینما را مانند هنرهای دیگر تجربه کند، می‌تواند با ساخت فیلم کوتاه این کار را انجام دهد.
البته در این میان طبیعی است که استعدادهای آینده سینمای کشور هم کشف می‌شوند، ولی این‌که در میان علاقه‌مندان سینما این تصور را به وجود بیاوریم که با ساخت فیلم کوتاه قرار است تبدیل به سینماگری حرفه‌ای شوند، غلط است.
درحقیقت قرار نیست هر فردی فیلمساز شود، همان‌طور که قرار نیست همه مهندس، معلم یا پزشک شوند. هرگاه بتوانیم با واقع‌بینی به سینما نگاه کنیم و آن را به‌عنوان یک حرفه بپذیریم، موفق نیز خواهیم بود.
  • و در پایان توصیه شما به علاقه‌مندان به این حوزه چیست؟
تنها پیشنهادی که می‌توانم به همه فیلمسازان فیلم کوتاه بدهم این است که با لذت فیلم بسازند. فیلم بسازند برای این که فیلم ساخته باشند، نه برای این که پاداشی دریافت کنند و قدر ببینند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code