موضوعات
یزد

افزایش 10درصدی تولید خرما

نویسنده:
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به تولید 8749 تن خرما در استان، از افزایش 10 درصد تولید این محصول در سال جاری، خبر داد...
1396/07/19
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به تولید 8749 تن خرما در استان، از افزایش 10 درصد تولید این محصول در سال جاری، خبر داد.
«یدالله جوادپور» در گفت‌و‌گو با ایسنا، وسعت نخیلات بارور در استان را 2163 هکتار ذكر و اعلام كرد: امسال، با متوسط عملكرد 4045 كیلوگرم خرما در هر هكتار،  تولید خرمای استان به 8749 تن رسید كه افزایش 10 درصدی را نسبت به سال گذشته، نشان می‌دهد.
وی مهم‌ترین ارقام خرمای استان را کبکاب، پیارم، زاهدی و بومی عنوان كرد و گفت: هم‌اكنون استان یزد جایگاه هفتم تولید خرمای کشور را در اختیار دارد.
مدیر امور باغبانی استان، در ادامه، بافق و اردکان را شهرستان‌های خرماخیز استان نام برد و افزود: بیشترین تولید خرمای استان مربوط به این 2 شهرستان است و خرمای این شهرستان‌ها از نظر کیفیت از جایگاه خوبی در كشور برخوردار است.
جوادپور با بیان این‌که بیشترین خرمای تولیدی استان به مصرف داخل می‌رسد، عنوان كرد: خرمای استان یزد به‌صورت مسقیم صادر نمی‌شود، بلكه در تولید رطب، شیره خرما، سرکه و چیپس خرما به کار می‌رود .

برداشت انار کاهش می‌یابد
مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی استان یزد با اشاره به سرمازدگی و آفت‌زدگی انارستان‌های استان از کاهش 10 درصدی برداشت انار استان در سال جاری خبر داد.
«یدالله جواد‌پور» در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به وجود 6505 هکتار انارستان در استان، تصریح کرد: تولید انار استان یزد در سال گذشته 99 هزار و 344 تن بود، ولی با توجه به پیش‌بینی‌ها، امسال با 10 درصد کاهش تولید مواجه هستیم.
وی علت این كاهش برداشت را سرمازدگی زمستانه و آسیب‌های ناشی از آفات کرم گلوگاه انار و مگس مدیترانه‌ای عنوان كرد.
مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی استان عمده شهرستان‌های تولیدکننده انار در استان را نیز میبد، تفت، مهریز، یزد و اردکان ذكر كرد و گفت: استان یزد به لحاظ تولید و كیفیت بالای انار ‌اكنون در جایگاه پنجم کشور قرار دارد.
وی از مهم‌ترین مصارف انار تولیدی استان را علاوه‌بر صادرات، تولید رب انار و انار دانه بیان كرد و افزود: رب انار تولیدی استان یزد از محبوبیت خاصی در كشور برخوردار است و علاوه‌بر مصارف غذایی، به مصارف دارویی نیز می‌رسد.
جوادپور گفت: انار دانه نیز یكی از فرآورده‌های انار استان محسوب می‌شود كه مردم بومی و روستایی عمده تولیدكنندگان این محصول با كیفیت استان هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code