موضوعات
یزد

آغاز بازسازی آسیاب دوسنگی مهریز

نویسنده:
در راستای طرح حمایت از مالکان بناهای تاریخی و ثبتی، آسیاب دوسنگی شهرستان مهریز مرمت و ساماندهی می‌شود...
1396/05/21
در راستای طرح حمایت از مالکان بناهای تاریخی و ثبتی، آسیاب دوسنگی شهرستان مهریز مرمت و ساماندهی می‌شود.به گزارش ایسنا،  سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مهریز با اعلام این خبر گفت: آسیاب آبی دستگاهی بوده که برای آسیاب و خردکردن گندم و سایر غلات و همچنین درست کردن آرد استفاده می‌شد و با استفاده از تکنیک سرعت یا فشار آب، کار می‌کرد. «علی‌اصغر صمدیانی»، افزود: در ایران قدیم تقریبا در هر شهری آسیاب آبی وجود داشته ولی امروز چند مورد انگشت‌شمار هنوز کار می‌کنند که آسیاب‌های کاخک - بجنورد، یزد و اشکذر از این نمونه‌ها هستند.صمدیانی در ادامه گفت: ویژگی این آسیاب، دوسنگی بودن آن است و سازه‌ای کاملا آجری دارد و در تمامی فصول سال از آب استفاده می‌‌کند.  سرپرست اداره میراث‌فرهنگی مهریز در‌خصوص ارزش تاریخی آسیاب دوسنگی شهرستان مهریز نیز اظهار كرد:  این آسیاب آجری در عمق 3 متری از سطح زمین واقع شده و دارای دو تنوره برای ورود آب به داخل فضای مربوطه برای چرخاندن سنگ‌هاست.وی بیان كرد: سقف فضاهای خدماتی (باراندازها) به صورت شاخ بزی بوده و محل تلاقی آنها توسط سقفی فیل‌پوش با دهانه حدود هفت متر پوشیده می‌شود. صمدیانی یادآور شد: این آسیاب مربوط به دوره اول پهلوی است.

 مرمت اضطراری «خانه تاریخی کریم‌زاده» در عقدا
خانه تاریخی کریم‌زاده بازمانده از دوران قاجار در دل بافت تاریخی عقدا در دست مرمت اضطراری قرار گرفت.«حمید مشتاقیان» در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به این خبر گفت: خانه تاریخی «کریم‌زاده» در قالب طرح مشاركتی مرمت خانه‌های تاریخی در دستور مرمت قرار گرفته است. بنابراین در فاز اول با تخصیص 200 میلیارد تومان و به صورت امانی از سوی اداره میراث‌فرهنگی اردکان در حال مرمت است.وی افزود: این خانه یکی از خانه‌های دارای 4 جبهه‌ با حیاط مرکزی و متعلق به دوره قاجار است که در حال حاضر در دو مرحله مستندسازی و مرمت اضطراری در دست مرمت قرار گرفته است.
مشتاقیان با اشاره به این‌که فرو ریزش بخشی از ایوان جنوبی این بنا باعث شده تا کار مرمت در این خانه تاریخی صورت گیرد، اظهار كرد: آواربرداری، شفته‌ریزی، دیوارچینی خشتی و اجرای سقف به صورت ضربی در بخش ایوان جنوبی از عمده فعالیت‌های اضطراری مرمتی در این بناست که  از ابتدای مردادماه آغاز شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code