موضوعات
یزد

آغاز اجرای مسیرسوم بی.آر. تی درسال جاری

نویسنده: سمیه گلابگیریان
اجرای 3 کریدور اتوبوس تندرو یا بی.آر.تی برای توسعه حمل و نقل عمومی ‌‌در شهر یزد در دستور کار شهرداری قرار گرفته است به طوری که معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری یزد از تعیین مشاور برای نهایی کردن مشخصات فنی و اجرایی طرح و برآورد هزینه اجرایی اولین کریدور این طرح خبر داد.
1393/10/21
توسعه حمل و نقل عمومی‌ شهر یزد با توجه به افزایش خودروهای شخصی یکی از مهم‌ترین تصمیمات شورای سوم شهر یزد بود. در این خصوص پیگیری‏‏هایی در مورد اجرای حمل و نقل ریلی در شهر یزد آغاز شد و نتیجه آنها شامل نتایج مطالعات مشاور طرح در مورد اجرای مسیرهای بی.آر.تی در شهر یزد به شورای چهارم شهر ارائه شد.
معابر شلوغ و کم عرض به ویژه در هسته مرکزی شهر این روزها تمایل بسیاری از شهروندان برای عبور از آنها را کاهش داده است، چرا که زمان‏‏های طولانی باید در ترافیک ماند تا بتوان این خیابان‏‏ها که اغلب طول کوتاهی نیز دارند را پیمود. از طرفی تردد اتوبوس‏های حمل و نقل درون شهری نیز یکی از عوامل افزایش ترافیک در این معابر شلوغ و پرمسافر است.
به همین دلیل مقرر شده است که خط تندرو یک كه از پایانه شهید آقابابایی تا پایانه دروازه قرآن اجرا خواهد شد از محورهاي دشتی، کاشانی، دهم فروردین، ایرانشهر و بلوار جمهوری عبور کند، خط تندرو 2 نیز از پایانه شهید آقابابایی تا پایانه دروازه قرآن و از محورهاي دشتی، کاشانی، دانشجو، باهنر، پاکنژاد و بلوار جمهوری عبور کند.
خط تندرو 3 نیز از پايانه فضاي سبز تا پايانه اتوبوسراني بين شهري است که مسیر آن از محورهاي نواب صفوي، دولت‌آباد، ۲۲بهمن و بلوار ۱۷شهریور عبور می‏‏کند؛ این مسیر اکنون در دست بررسی برای اجراست.
این مسیرها با عبور  از خیابان‌های اصلی و پرتردد، دسترسی به همه مناطق شهر را به حداکثر می‎‎رساند اما اجرای کریدور بی.آر.تی در شهر یزد هزینه‌های زیادی را نیز برای شهرداری به دنبال خواهد داشت.

12 اتوبوس تندرو
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار یزد در این باره می‌گوید: به تازگی جلسه‏‏ای برای اجرای مسیر اتوبوس‌های تندرو در دفتر شهردار یزد و با حضور مسئولان مربوطه تشکیل و درباره اجرای مسیر سوم تصمیم‏‏ گیری شد.
«محمدرضا شریفی» با بیان این‌که کریدورهای بی آر.تی شهر یزد در مجموع 5/11 کیلومتر طول دارد، اضافه می‌کند: در مسیر اجرای این طرح به 16 دستگاه پل عابر پیاده نیاز است که تنها 6 دستگاه آن موجود است و 12‌دستگاه اتوبوس تندرو نیز باید خریداری شود.
وی از جمله مصوبات جلسه اخیر را اجرای مسیر 3 بی.آر.تی شهر از پایانه امام خمینی(ره) در محدوده فضای سبز به سمت بلوار شهید دهقان و در نهایت پایانه مسافربری غدیر یزد اعلام می‌کند.

مهلت 45 روزه پیمانکار برای تهیه طرح نهایی
این مسئول با بیان این‌که بعد از اجرای مسیر سوم، مسیرهای دوم و اول نیز به ترتیب اجرایی خواهد شد، ادامه می‌دهد: برای اجرای مسیر سوم، 45 روز زمان به پیمانکار داده شده است تا نسبت به تهیه طرح نهایی و ارزیابی هزینه‌های اجرای طرح اقدام کند و اجرای این مسیر بعد از تهیه طرح مزبور، در سال جاری آغاز شود.
شفیعی با بیان این‌که معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری مسئول پیگیری طرح بی.آر.تی در شهر یزد است، اظهار می‌کند: در جلسه‏‏ای که به این منظور در دفتر شهردار یزد برگزار شد، مقرر شد که پیشنهاد نحوه اجرای مسیر بی.آر.تی با اولویت کریدور سوم در قالب پیمان و پرداخت هزینه‌های اجرا از املاک شهرداری به شهرداری ارائه شود.
وی با اشاره به این‌که طرح جامع حمل و نقل شهر یزد برای افزایش سهم حمل و نقل همگانی در 3 بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارائه شده است، بر لزوم توسعه حمل و نقل عمومی‌‌به روش‌های پیشرفته تاکید می‌کند.

ضرورت توسعه حمل و نقل عمومی‌در شهر یزد
شفیعی می‌گوید: در طرح‏‏هاي بلند مدت علاوه بر ادامه اصلاح و توسعه خطوط عادی، بکارگيري سيستم‏هاي حمل و نقل انبوه و اتوبوسراني سريع یا بی.آر.تی مطابق با تقاضا در افق طرح، امکان‏‏سنجي شده است.
وی با بیان این‌که در حال حاضر استفاده از وسیله نقلیه شخصی در شهر یزد از مطلوبیت بسیار بالایی برخوردار است، می‌افزاید: هیچ محدودیتی برای استفاده از خودروهای شخصی در شهر وجود ندارد ولی توسعه حمل و نقل عمومی ‌‌و فراهم کردن جابه‎‎جایی مسافران با اتوبوس‏های تندرو در حمل و نقل عمومی‌شهر ضرورت دارد.
این مسئول، سوق دادن مردم شهر به سمت استفاده از حمل و نقل همگانی را یکی از راهکارهای کاهش ورود بی‎‎رویه و تردد خودروهای شخصی در معابر شهر یزد اعلام می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code