موضوعات
یزد

آسمان پر ستاره «اسد‌آباد»

نویسنده: علی مختاری‌/ یزد- خبرنگار
روستای تاریخی «اسدآباد» اسفندآباد با بیابان‌های بکر و آسمان پرستاره خود می‎تواند به یکی از مهم‌ترین هدف‎های گردشگری تبدیل شود، ولی از زیرساخت‎های لازم برای استفاده از آن بی‎بهره است...
1396/09/01
روستای تاریخی «اسدآباد» اسفندآباد با بیابان‌های بکر و آسمان پرستاره خود می‎تواند به یکی از مهم‌ترین هدف‎های گردشگری تبدیل شود،  ولی از زیرساخت‎های لازم برای استفاده از آن بی‎بهره است.
اسدآباد اسفندآباد روستایی از دهستان «اسفندار» بخش بهمن شهرستان ابرکوه است که در فاصله 32 کیلومتری ابرکوه و 170 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.
از مشکلات آن می‎توان به کوچه‎های خاکی،  آب کم‎کیفیت،  ضعیف بودن اینترنت،  بیکاری اهالی،  اختلال در شغل دامداری،  نبود پارک و فضای سبز اشاره کرد.

درباره روستا
از تاریخچه روستا اطلاعات دقیقی در دست نیست،  ولی قدمت آن به حدود 300 سال قبل می‎رسد که وجود قلعه‎‎ای قدیمی در پایین روستا،  دلیل محکمی برای اثبات این ادعاست.
روستا در دشتی هموار که شیب ملایمی به سمت شرق دارد،  قرار گرفته و موقعیت طبیعی آن دشتی با آب‌وهوای گرم و خشک است که در 12 کیلومتری جنوب‌شرقی مرکز بخش مهرآباد قرار دارد.
روستا شامل 268 خانوار و هزار نفر جمعیت است.  حدود 85‌درصد آنها باسواد هستند که آمار قابل    توجهی است.  زبان اهالی،  فارسی با اندکی گرایش به گویش لری و دین و مذهب آنها،  اسلام و شیعه است.
از مشاغل روستاییان می‎توان به زراعت،  دامداری،  باغداری و کارگری و از صنایع‌دستی نیز می‎‎توان به قالی‎بافی اشاره کرد.  از دیگر هنر  های اهالی تعزیه  خوانی در ایام سوگواری اهل بیت(ع) است که از سوی افراد مجرب اجرا می‌شود.
کشت محصولات کشاورزی از نوع آبی و از محصولات عمده آنها گندم،  یونجه،  شلغم،  چغندرقند،  آفتابگردان،  انگور،  انار و صیفی است.
میزان بسیار کم بارندگی سالانه باعث کم شدن رطوبت نسبی هوای منطقه شده است.  درجه حرارت بسیار بالا و وزش بادهای شدید باعث تبخیرهای سطحی زیادی می‎‎شود که مانع ایجاد پوشش گیاهی مناسب شده است.
گیاهان و بوته‎های روییده در این منطقه غالبا شوره،  خارشتری و اسفند است.  از گیاهان دارویی آن می‎توان به خاکشیر،  آویشن،  شوید و ریحان اشاره کرد.  همچنین پوشش علوفه‎‎ای بسیار اندکی برای چرای دام در این آبادی و اطراف آن هست.

آثار و ابنیه تاریخی
بقعه «شیخ‌محمد» از بناهای تاریخی و مدفن یکی از عرفا در این روستاست که پلان اصلی آن به‌صورت مربعی با خشـــت خام و مــــلات گل ساخته شده است.
این بنا بدون تزئینات معماری است و 4 درگاه که در 4 ضلع آن وجود دارد که ،  ارتباط به داخل آن را میسر می‎‎سازد.  الحاقی در کنار پنجره مشاهده می‌‌شود که به نظر می‎‎رسد در دوره‎‎های بعدی اضافه شده است.
عوامل طبیعی تاثیرات زیادی بر بنای مذکور گذاشته و علاوه‌بر تخریب کلی سقف،  تخریب دیوارها و درگاه‎ها را به دنبال داشته است.  همچنین 2 قلعه تاریخی از دیگر آثار تاریخی این آبادی است.

مشکلات اهالی روستا
نامناسب بودن کیفیت آب آشامیدنی ‎‎

یکی از اهالی با بیان اینکه آب آشامیدنی از کیفیت خوبی برخوردار نیست،  می‎گوید:  آب منطقه به هیچ وجه کیفیت مناسبی ندارد و این به مشکل بزرگی در بین خانواده‎ها تبدیل شده است.
«مرتضی کریمی» تاکید می‎کند:  برای فرزند خردسالم آب آشامیدنی معدنی از فروشگاه‌ها تهیه می‌کنم.
یکی دیگر از اهالی با تاکید بر رعایت نشدن ملزومات بهداشتی آب،  می‌گوید:  مدتی است که در بین مردم بیماری‎های کیسه صفرا و سنگ کلیه رواج پیدا کرده است.
وی عنوان می‎کند:  بسیاری از اهالی به نصب آب تصفیه‌کن در منزل خود اقدام کرده‌اند که این موضوع کمک چندانی نمی‌کند.

 وضع نامناسب 70 درصد معابر
یکی از ساکنان روستا با بیان اینکه 70 درصد از معابر مشکل دارد،  می‌گوید:  50 درصد معابر به طور کامل خاکی است و رنگ آسفالت را به خود ندیده‌ است.  عمر حدود 20 درصد از آسفالت معابر نیز به چند سال قبل برمی‌گردد و فرسوده شده است.
«محمد خاکپور» درباره خاکی بودن کوچه‎‎ها اظهار می‎‎کند:  کوچه‎‎های خاکی علاوه‌بر اینکه نمای نامناسبی به روستا داده‌اند،  پستی‌ها و بلندی‎‎هایی نیز ایجاد کرده‌اند که برای تردد خودروها مشکل‌ساز شده است.

 تنفس سخت در گرد‌وغبار
بانوی جوانی نیز با تاکید بر اینکه مسئولان باید هر چه سریع‎تر پیگیر رفع مشکلات روستا شوند،  می‎گوید:  گردوغبار تولید‌شده در کوچه‌های خاکی آزاردهنده است و تنفس را برای ساکنان سخت می‎کند.
«ساحل رسولی» ادامه می‎‎دهد:  اهالی نامه‎‎های زیادی برای مسئولان نوشته و پیگیر شده‎‎اند،  ولی هنوز کوچه‎‎های خاکی و آسفالت بی‎‎کیفیت به چشم می‌خورد.  همچنین نزدیکی روستا به بیابان موجب شده با اندک بادی،  فضا مملو از گردوخاک شود.
یکی دیگر از اهالی درباره مشکلاتی که معابر خاکی ایجاد کرده‌اند،  اظهار می‌کند:  در نگاه اول،  شاید به نظر برسد فقط همسایه‌های اطراف زمین‌های خاکی از وجود این معابر و گردوخاک حاصل از آن دچار مشکل می‎‎شوند،  اما همسایه‌های چند کوچه آن‌سوتر از این معابر هم از این موضوع گله و شکایت دارند.

 تشدید گردوغبار با عبور وسایل نقلیه
یکی دیگر از اهالی می‎‎گوید:  هر کس به پاکیزگی محل سکونت خود حساس است.  وجود گردوخاک دائمی در‌ محل سکونت اصلی‌ترین مشکلی است که اهالی مدام با آن درگیر هستند.
«محسن کمالی» می‌افزاید:  در اثر گردوخاک ناشی از وزش باد و عبور وسایل نقلیه،  تنفس برای اهالی سخت می‎‎شود و برخی دچار مشکلات تنفسی شده‎‎اند.

 ضعیف بودن اینترنت
کمالی می‌گوید:  سرعت اینترنت در روستا پایین است و خیلی از اوقات دسترسی به اینترنت پرسرعت امکان‌پذیر نیست.
وی بیان می‌کند:  اسدآباد یكی از روستاهای گردشگری یزد است و نباید در حوزه ارتباطی و مخابراتی این ضعف‌ها وجود داشته باشد.
«محمدطاها یوسفوند» یکی دیگر از اهالی می‌گوید:  بیشتر روستاها از پوشش اینترنتG3 برخوردار هستند،  اما در روستای ما اینترنت معمولی هم به دلیل سرعت بسیار كم،  قابل استفاده نیست.

 نیاز به حمایت برای ایجاد اشتغال
یکی از اهالی با بیان اینکه چندین کسب وکار در روستا با مشکل روبه‌رو شده است،  می‌گوید:  در حالی که 30 درصد کشاورزی روستا به دلیل خشکسالی نابود شده است،  نبود محل مناسب برای چرای دام‌ها نیز موجب شد 90 درصد دام‌ها فروخته شود.  باید توجه بیشتری به مشاغل خانگی در روستا شود.
«محمد اسدآبادی» با بیان اینکه کارگاه‌های قالی‎بافی و قالب‎زنی با ظرفیت اشتغال 40 نفر در روستا ایجاد شده است،  می‌گوید:  به دلیل نبودن حمایت‌های مالی،  این واحدها نیز آغاز به کار نکرده‌‌اند یا مدتی پس از شروع به کار به دلیل درآمد پایین،  فعالیتشان متوقف شده است.

 لزوم ایجاد فضای سبز و پارک
یکی دیگر از ساکنان هم به نبود پارک و فضای سبز اشاره می‎‎کند و می‌افزاید:  ساکنان روستا به‌‌ویژه کودکان و جوانان،  فضایی برای تفریح و گذران اوقات فراغت ندارند و حتی از داشتن پارک هم محروم هستند.
«محمدعلی اسماعیلی» تامین تامین فضای تفریحی و فرهنگی مورد ‌نیاز جوانان را یکی از بهترین راه‌های پرکردن اوقات فراغت جوانان و جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی عنوان می‎‎کند.

پاسخ‌های مسئولان
 بازدهی پایین کسب‌وکارهای روستا

دهیار اسدآباد با بیان اینکه پیگیر مشکل خاکی بودن معابر هستیم،  می‌گوید:  اولویت اصلی آسفالت خیابان صاحب الزمان(عج) با عرض 16 و طول 800 متر است.
«علی خاتمی» با بیان اینکه اهالی چندین کسب و کار را آغاز کرده‌اند،  می‌افزاید:  این کسب و کارها تاکنون بازده قابل‌توجهی نداشته و موجب دلسردی اهالی شده است.
وی ادامه می‌دهد:  مجتمع دامداری‌ها در 3 کیلومتری روستا تاسیس و تمام امکانات در آن فراهم شده است،  ولی به دلیل ایرادات وزارت بهداشت از ادامه کار منع و تصمیم به تغییر کاربری و ایجاد گلخانه گرفته شد.

 لزوم مدیریت مصرف آب
دهیار با بیان اینکه استخری برای ذخیره آب وجود ندارد،  اضافه می‌کند:  جوی‌های خاکی روستا نیز موجب هدررفت آب می‌شوند که برای برای ساماندهی آنها برنامه‌ای نداریم.
خاتمی با بیان اینکه در 2 سال گذشته اهالی 5 هزار گوسفند خود را فروخته‌اند،  می‌گوید:  دلیل این موضوع این است که این روستا با استان فارس هم‌مرز است،  اما به‌تازگی دامداران روستا اجازه چرای دام خود را در این استان ندارند.  پیگیر حل این موضوع هستیم.
وی با اشاره به وجود یک زورخانه و زمین چمن در روستا،  می‌گوید:  بانوان روستا اعتراض‌هایی درباره نبود فضای ورزشی داشتند که اقدام به اجاره خانه‌ای برای ورزش بانوان کرده‌ایم.

 افزایش امکانات گردشگری
دهیار با بیان اینکه اسدآباد قلعه‌های حشمت‌آباد و شش‌برج را دارد،  می‌افزاید:  قلعه حشمت‌آباد قرار است به‌زودی ثبت ملی شود،  ولی بخشی از قلعه شش‌برج تخریب شده است که به‌زودی تعمیر بخشی از آن آغاز می‌شود.
خاتمی با اشاره به اینکه یکی از بکرترین بیابان‌های کشور متعلق به اسدآباد است،  می‌افزاید:  هر سال همایش کویرنوردی اهالی برگزار می‌شود.   وی ادامه می‌دهد:  البته پیگیر خرید تلسکوپی برای تاسیس رصدخانه در بیابان روستا نیز هستیم.  وی درباره دیگر مکان‎های دیدنی روستا می‌گوید:  انبار گندم مربوط به دوران خان‌ها از اماکن دیدنی است.  همچنین بازی‌های محلی همچون «فتول‌بازی» و «هو بیو» برای گردشگران جذاب است.

 لزوم توجه جدی به اینترنت
دهیار با بیان اینکه به‌تازگی پست بانکی در روستا افتتاح شده است،  می    گوید:  به دلیل نیاز پست بانک به اینترنت پرسرعت،  شاهد وقفه در کارهای این مرکز هستیم که البته برای حل این موضوع در ابرکوه به نتیجه نرسیده‎ایم و برای پیگیری بیشتر نامه‎هایی به یزد ارسال کرده‎ایم.

 روستا در اولویت بخشداری
بخشدار بهمن ابرکوه هم با بیان اینکه ساخت پارک و آسفالت معابر اسدآباد در اولویت‎‎های عمرانی بخشداری است،  می‌‌افزاید:  برای ساخت پارک نیاز به زمین مناسب است که امیدواریم تامین تامین شود.  «علی‌اکبر اسحاقی» با بیان اینکه سال گذشته خدمات آبفار افزایش 2 برابری داشته است،  عنوان می‎‎کند:  رفع مشکلاتی که طی سال‌ها ایجاد شده است در یک روز ممکن نیست و آبفار رسالت خود را به‌خوبی انجام داده است.

 آبفار؛  پیگیر رفع مشکلات
مدیر امور آبفار ابرکوه نیز با بیان اینکه فعالیت‎‎های بسیاری در بخش بهمن ابرکوه انجام شده است‎،  می‎‎گوید:  استانداردسازی کنتورهای روستایی،  ساخت مخازن آب و اصلاح شبکه‎‎های آبرسانی از‌جمله این فعالیت‌هاست.  «محمد‌علی اکرمی» درباره کیفیت آب روستا نیز بیان می‎‎کند:  چاه‎‎هایی که برای آبرسانی روستا انتخاب شده‎‎اند همگی تاییدیه آزمایشگاه مرکز بهداشت را دارند و مشکل خاصی ندارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code