موضوعات
یزد

استعداد‌های ناب کویر در فوتبال ساحلی

نویسنده: محترم مسقطی‌باف یزد خبرنگار
گلساپوش یزد مقتدرانه قهرمان جام باشگاه‌های فوتبال ساحلی جهان شد. این خبری بود که در فروردین 96 نشان از قدرت بی‌نظیر این تیم یزدی داشت. با‌این‌حال برخلاف سال‎های گذشته، گلساپوش در پایان مسابقات لیگ برتر کشور، رتبه‌ای بهتر از سومی کسب نکرد که دلیل آن افت سرمایه‎‎گذاری و حضور قدرتمند دیگر تیم‌ها در لیگ برتر فوتبال ساحلی بود...
1396/09/01
گلساپوش یزد مقتدرانه قهرمان جام باشگاه‌های فوتبال ساحلی جهان شد.  این خبری بود که در فروردین 96 نشان از قدرت بی‌نظیر این تیم یزدی داشت.  با‌این‌حال برخلاف سال‎های گذشته،  گلساپوش در پایان مسابقات لیگ برتر کشور،  رتبه‌ای بهتر از سومی کسب نکرد که دلیل آن افت سرمایه‎‎گذاری و حضور قدرتمند دیگر تیم‌ها در لیگ برتر فوتبال ساحلی بود.
فوتبال ساحلی یکی از رشته‎‎های فوتبال است که در ساحل یا زمینی پوشیده از ماسه برگزار می‌شود.  البته انجام بازی فوتبال در ساحل سابقه‎‎ای طولانی دارد،  اما برگزاری مسابقات رسمی و تدوین قوانینی برای این رشته ورزشی به سال ۱۹۹۲ و بنیان‌گذاری نهادی به نام فوتبال ساحلی جهانی در این سال بازمی‌گردد.

یزد مدعی
استان یزد که تیم‎‎های آن در لیگ برتر به 3 تیم می    رسد،  همواره از استان‎‎های مدعی در مسابقات کشوری بوده و چند مقام کشوری و جهانی را در کارنامه باشگاهی خود دارد.
همچنین همواره بازیکنان یزدی در تیم ملی حضور داشتند،  به طوری که در چند سال گذشته،  شاهد دعوت 10‌بازیکن یزدی به تیم ملی بودیم.  در حال حاضر نیز 2 بازیکن یزدی در تیم ملی فوتبال ساحلی ایران توپ می‎زنند.

لزوم افزایش سرمایه‌گذاری
سرمربی تیم فوتبال ساحلی مقاومت گلساپوش یزد می‎‎گوید:  از سال 87 که اولین دوره مسابقات لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور برگزار شد،  تیم گلساپوش به‌عنوان نماینده استان در این مسابقات شرکت ‌کرد.
«مهدی میرشمسی» می‎‎افزاید:  تمام بازیکنان این تیم در ابتدا بازیکنان تیم فوتبال سلمان محمودآباد بودند که پس از تاسیس تیم فوتبال ساحلی گلساپوش،  به این تیم آمدند.
وی با بیان اینکه 2 بازیکن از تیم گلساپوش یزد عضو تیم ملی هستند،  افزود:  یزد بیشترین استعدادهای فوتبال ساحلی را در سال‎‎های اخیر پرورش داده است.  وی که 2 سال است سرمربی گلساپوش شده و قبل از آن بازیکن این تیم بوده است،  درباره دلیل موفق نبودن گلساپوش در این دوره از رقابت‎‎های لیگ،  می‌گوید:  این موفق نبودن چند دلیل عمده داشت که یکی از آنها افت بدنی بازیکنانی از گلساپوش بود که در تیم ملی توپ می‌زدند و در مسابقات جهانی حضور داشتند.  یکی دیگر از دلایل نیز سرمایه‎‎گذاری کلان در تیم‎‎هایی از بوشهر و ساری بوده است.

خیز گلساپوش برای قهرمانی لیگ برتر فصل آینده
میرشمسی با بیان اینکه هدف اصلی ما برای فصل آینده قهرمانی است،  عنوان می‎‎کند:  در‌صورتی‌که در فصل قبل در برخی مسابقات بدشانسی نمی‌آوردیم،  احتمال قهرمانی تیم اندک نبود.
سرمربی تیم فوتبال ساحلی مقاومت گلساپوش می‎‎گوید:  البته بازیکنان تیم همگی بومی یزد هستند و به جز 2 بازیکن مهریزی،  بقیه آنها از محله محمود آباد یزد هستند.
وی با بیان اینکه سیاست تیم گلساپوش،  تربیت و پرورش استعدادهای ورزشی این رشته در تمام رده‌های سنی است،  ادامه می‌دهد:  در این رابطه نیز شرکت گلساپوش همواره حامی تیم بود و تیم نوجوانان و جوانان باشگاه فعالیت خوبی در این زمینه دارند.
میرشمسی با گلایه از کمک نکردن مسئولان برای بهبود اوضاع مالی تیم،  می‌افزاید:  تمام مراحل کار را خود مردم بدون هیچ حمایتی دولتی انجام داده‌ و خواهند داد.
وی درباره پرداخت دستمزد بازیکنان تیم نیز می‌گوید:  دریافتی‌ها تاکنون بموقع بود،  ولی درآمد بازیکنان این تیم اندک است و بازیکنان را به خروج از تیم ترغیب می‌کند.
سرمربی تیم فوتبال ساحلی مقاومت گلساپوش اظهار می‌کند:  تیم همچنان منتظر دریافت کمک‌های مالی از‌سوی مسئولان ورزش استان است که امیدواریم حمایت‌های لازم انجام شود.
میرشمسی می‌گوید:  البته در سال‌های اخیر،  تیم به مقاومت گلساپوش تبدیل شد و زیر نظر سپاه قرار گرفت.  این موضوع موجب افزایش قدرت تیم برای گرفتن بازیکنان جدید شده است.
وی درخصوص درآمدزایی از‌طریق حامی مالی نیز می‌گوید:  با توجه به وجهه نامناسب ورزش فوتبال در استان،  صاحبان صنایع تمایلی به هزینه ‌کردن در این رشته ورزشی ندارند.

حضور قدرتمند یزد در لیگ برتر
رئیس هیات فوتبال استان نیز با بیان اینکه در حال حاضر 3 تیم از استان در لیگ برتر فوتبال ساحلی حضور دارند،  اظهار می‌کند:  ایران از معدود کشورهایی است که در این ورزش دارای لیگ منظم است و یزد بیشترین تیم را در این لیگ معتبر دارد.
«عبدالرضا دستا» درباره این تیم‌ها می‌گوید:  گلساپوش یزد همواره جزو 3 تیم برتر کشور بود و حتی قهرمانی باشگاه‌های جهان را نیز در کارنامه خود دارد.  دیگر تیم‌های فوتبال ساحل استان نیز پیام کبیر اردکان و ایفا سرام اردکان هستند.
وی درباره برنامه‌های هیات فوتبال برای بهبود شرایط فوتبال ساحلی استان می‌گوید:  برنامه‌هایی برای برگزاری لیگ استانی سال آینده داریم تا از این طریق استعدادهای ورزشی این رشته شناسایی شوند.  دستا با بیان اینکه تقویت ورزش پایه موجب تضمین آینده تمام رشته‌های ورزشی می‌شود،  ادامه می‌دهد:  برگزاری لیگ جوانان و امید از برنامه‌های هیات فوتبال است.  هم‌اکنون نیز هیات فوتبال در حال برگزاری مسابقات زیر 14 سال فوتبال ساحلی است.

    اهتمام به افزایش دانش فنی مربیان فوتبال ساحلی
رئیس هیات فوتبال استان با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات برای پیشرفت فوتبال ساحلی افزایش دانش فنی مربیان است،  می‌افزاید:  به همین دلیل نیز تاکنون 2 دوره مربی‌گری فوتبال ساحلی برگزار شده‌است.  امیدواریم با استقبال مربیان،  دوره‌های بعدی را نیز برگزار کنیم.
«عبدالرضا دستا» با اشاره به برگزاری دوره دانش‌افزایی مربیان فوتبال ساحلی،  اظهار می‌کند:  این دوره به‌ منظور به‌روزرسانی اطلاعات مربیان شهر یزد و با رویکرد افزایش اطلاعات آنها برگزار شد.
وی معتقد است مربیان فوتبال ساحلی باید همواره با اطلاعات روز فوتبال آشنا شوند.  برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی از راه‌های افزایش اطلاعات مربیان فوتبال است.
دستا می‌افزاید:  دوره‌های دانش‌افزایی زیر نظر مدرسان بین‌المللی فوتبال ایران برگزار می‌شود.  با توجه به ضرورت توجه به جنبه‌های مختلف علمی مربیان،  برگزاری این دوره‌ها در دستور کار قرار گرفت و مربیانی که به‌ دنبال تداوم فعالیت بودند،  در این دوره‌ها حضور پیدا کردند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code