موضوعات
یزد

آرامش ترافیکی به یزد بازمی‌گردد

نویسنده: سارا گلابگیریان‌/ یزد- خبرنگار
یزد تا پیش از این در جایگاه اول کشور از نظر تلفات معابر شهری قرار داشت، اما با اقدامات ترافیکی از جمله نصب دوربین‌های کنترل سرعت، این جایگاه سامان یافت و امروز وضعیت خوبی داریم...
1396/09/02
یزد تا پیش از این در جایگاه اول کشور از نظر تلفات معابر شهری قرار داشت، اما با اقدامات ترافیکی از جمله نصب دوربین‌های کنترل سرعت، این جایگاه سامان یافت و امروز وضعیت خوبی داریم.
اصلی‌ترین عامل تلفات در معابر شهر، جان باختن عابران پیاده در اثر سرعت غیرمجاز رانندگی در شهر بود. ایجاد رینگ شهری هر‌چند سرعت جابه‌جایی را افزایش داده، اما باعث افزایش سرعت رانندگی نیز شده است.
دوربین‌های ثبت تخلف سرعت به نجات جان عابران پیاده شتافتند؛ به‌این‌ترتیب بخش اصلی مشکلات ترافیکی شهر یعنی سرعت غیرمجاز رانندگی مهار شد.
اما ترافیک شهر همچنان با مشکلاتی مواجه است. برای مثال آن گروه از راکبان موتورسیکلت که بدون رعایت مقررات رانندگی در معابر شهر تردد می‌کنند از متخلفان اصلی به شمار می‌روند.
بسیاری از راکبان موتورسیکلت‌ها هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند و گواهینامه نیز ندارند، اما به‌دلیل تردد با موتورهای بدون پلاک، تخلفات آن‌ها قابل پیگیری نیست و برخورد با آنها بسیار دشوارتر از برخورد با رانندگان متخلف خودروهاست.
اقدامات شهرداری یزد برای ساماندهی ترافیک و رفع مشکلات ترافیکی باید تقویت شود تا هم حوادث و تلفات و خسارات ناشی از آن کاهش یابد و هم بتوان در معابر این شهر جهانی، با ایمنی رانندگی کرد.

تلاش برای ارتقای فرهنگ ترافیک
مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد با اشاره به رویکرد جدید و جدی شهرداری و شورای شهر به بهبود ایمنی ترافیک شهر، می‌گوید: قطعا، توسعه هر شهر در هر جای جهان، مسائل جدیدی به دنبال دارد. مدیریت شهری باید برای رفع مشکلات، اقدامات عاجل انجام دهد. یکی از این مشکلات ترافیک است که یکی از 5 معضل اجتماعی بزرگ هر شهر محسوب‌ می‌شود.
«حمید دهقان بنادکی» ادامه می‌دهد: لازمه این موضوع ورود مدیریت شهری و روان‌سازی ترافیک و ایجاد آرامش ترافیکی است. هر اقدامی که برای حل معضل ترافیک باید انجام شود به دیدگاه کارشناسان باید 3 محور اصلی را مد نظر قرار دهد.
وی می‌افزاید: مهم‌ترین مقوله فرهنگسازی و آموزش است که خانواده‌ها در این بخش نقش بسیار موثری دارند. اگر آموزش ترافیک از خردسالی و کودکی در محیط خانواده آغاز و با گفتار و رفتار ارائه شود، بسیار موثر خواهد بود.
مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد اظهار می‌کند: شهرداری یزد مهم‌ترین بخش ترافیک را به ارتقای فرهنگ ترافیک شهروندان معطوف کرده است. یکی از اقدامات موثر انجام‌شده نیز توجه به آموزش ترافیک در پارک ترافیک شهرداری است.

ایجاد پارک گرافیک جدید
وی با بیان اینکه قرار است 3 پارک جدید ترافیک در شهر ایجاد شود، می‌گوید: این خدمات آموزشی قرار است در قالب «پارک ترافیک» در پارک‌های بزرگ شهر، کوهستان و غدیر به شهروندان ارائه شود.
به گفته دهقان، امسال، 8400 پسر و 7500 دختر در مقطع پیش‌دبستانی و دبستان در محل پارک ترافیک شهر آموزش دیدند. آموزش به کودکان و خردسالان مورد توجه است و به همین نحو ادامه خواهد داشت.
وی ادامه می‌دهد: به‌این‌ترتیب، آموزش‌های ترافیک صبح‌ها با حضور دانش‌آموزان با هماهنگی مدارس و بعد‌از‌ظهر با حضور خانواده‌ها در پارک ارائه می‌شود. امیدواریم با حل معضل فرهنگ ترافیک، بتوانیم بسیاری از مشکلات و گره‌های ترافیکی را حل کنیم.
این مسئول بیان می‌کند: جلسات مختلف برگزار و مقرر شده است با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، شهرداری کلیپ‌های تاثیرگذار تهیه و برای ارتقای فرهنگ ترافیک توزیع کند.

اهمیت بخش مهندسی در ترافیک
مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد اضافه می‌کند: دیگر برنامه‌ شهرداری برای کاهش مشکلات ترافیکی شهر، توجه به بخش مهندسی ترافیک است. 10 سال از آخرین طرح مطالعاتی ترافیک شهر یزد می‌گذرد؛ از‌این‌رو مهم‌ترین اقدام به‌روز‌رسانی مطالعات است.
«دهقان بنادکی» می‌گوید: در این بخش نیز با همکاری مدیران شهری، جلسات مختلف برگزار و شرح خدمات تعیین شده است تا وضعیت ترافیکی با حضور مشاوران بررسی و مطالعات جامع و منسجم انجام شود.
وی تاکید می‌کند: لازم است که چشم‌انداز 10 ساله و 20 ساله برای شهر تعیین و در راستای آن اقدامات مهندسی انجام شود. این اقدامات تاثیر بسزایی در حل معضل ترافیک دارد؛ چرا که جامع‌نگری خاصی صورت خواهد گرفت.
به گفته مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد، سومین بخش از مشکلات ترافیکی شهر، نظارت بر رفتارهای ترافیکی است. در این بخش نیز اعمال قانون با همکاری پلیس راهور صورت می‌گیرد. برای ارتقای نظارت بر ترافیک شهر و اعمال قانون، 80 دوربین نظارتی و 50 دوربین ثبت تخلف سرعت در شهر نصب است.  وی ادامه می‌دهد: تصمیم بر‌این است که با استفاده از سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل، رفتار ترافیکی رانندگان متخلف را شناسایی و با آن‌ها برخورد کنیم.

آرام‌سازی ترافیک
دهقان بنادکی یکی از برنامه‌های مهم شهرداری را کاهش سرعت ترافیک و ایمن‌سازی عبور عابران پیاده با آرام‌سازی ترافیک و اجرای طرح توسعه حمل‌ونقل عمومی می‌داند و می‌افزاید: از همشهریان می‌خواهیم در این مسیر به ما کمک کنند.
این دکترای ترافیک تاکید می‌کند: بحث عمده ترافیک مشارکت مردمی است. اگر مردم همکاری نکنند، بسیاری از برنامه‌ها محقق نخواهد شد.  وی با تاکید بر اینکه سیاست اعضای شورا و شهردار، فرهنگسازی با همکاری شهروندان است، می‌افزاید: تلاش می‌کنیم با افزایش تعداد دوربین‌های نظارتی، رفتار رانندگان پرخطر را ثبت و برخورد کنیم.

    رفتارهای پرخطر راکبان موتورسیکلت
مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد با بیان اینکه برخی مشکلات، ناشی از رعایت نکردن قانون از سوی راکبان موتورسیکلت است، می‌گوید: قطعا، دوربین‌ها تمام آمد‌و‌شدها را بررسی و در صورت امکان، اعمال قانون می‌کنند، اما برخی از افرادی که تخلف می‌کنند، پلاک ناخوانا دارند و باید از رفت‌وآمد آنها در شهر جلوگیری شود.
«حمید دهقان بنادکی» با اشاره به اینکه 19 درصد جابه‌جایی‌های شهر یزد با موتورسیکلت است، اضافه می‌کند: این وضعیت هم فرصت و هم تهدید محسوب می‌شود. فرصت از این جهت که اگر این گروه هم به سمت حمل‌و‌نقل شهری بروند، ترافیک را مضاعف می‌کنند، اما تهدید از این حیث که راکبان موتورسیکلت معمولا قانون را رعایت نمی‌کنند و رفتارهای پرخطری از خود نشان می‌دهند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code