موضوعات
یزد

«مزرعه کلانتر» روستای هدف گردشگری میبد

نویسنده:
بخشدار مرکزی میبد با اشاره به جاذبه‌های دیدنی «مزرعه کلانتر» به‌عنوان روستای هدف گردشگری این شهرستان، از آن به‌عنوان نمادی از زندگی مسالمت‌آمیز ادیان مختلف در كشورمان یاد كرد...
1396/09/13
بخشدار مرکزی میبد با اشاره به جاذبه‌های دیدنی «مزرعه کلانتر» به‌عنوان روستای هدف گردشگری این شهرستان، از آن به‌عنوان نمادی از زندگی مسالمت‌آمیز ادیان مختلف در كشورمان یاد كرد.
«محمد شیبانی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: مزرعه کلانتر یکی از روستاهای هدف گردشگری میبد به شمار می آید و از توابع بخش مرکزی میبد است که با 22 خانوار در 36 کیلومتری جنوب میبد و 39 کیلومتری شمال یزد، در مجاورت روستای رکن‌آباد و شهرک صنعتی جهان‌آباد میبد قرار دارد.
به گفته وی، در این روستا آثاری از آب‌انبارهای قدیمی، آسیاب‌های آبی، بقایای قلعه‌های تاریخی به‌جامانده از دوره ساسانی و دوره پیش از اسلام وجود دارد که یکی از نقاط باارزش بافت تاریخی میبد به‌شمار می‌آید.
وی همچنین اظهار كرد: این روستا از لحاظ توریستی دارای اهمیت خاصی است؛ چراكه عمدتا اهالی آن زرتشتی هستند.

معماری ویژه
شیبانی ادامه داد: در بافت روستا، خانه‌هایی دیده می‌شود که روی سطح شیب‌دار ایجاد شده و نظام مهندسی خاصی بر این مجموعه حاکم است.
وی افزود: خانه‌های این بافت از لحاظ معماری دارای سبک ویژه و خاصی است که هر خانه دارای دالان‌های طولانی است و پلان‌های دو خانه طوری  طراحی شده که از پشت‌بام نمی‌توان آنها را از هم تفکیک کرد.
بخشدار مركزی میبد عنوان كرد: مزرعه کلانتر از جاذبه‌های دیدنی استان است که هر سال در ایام تعطیل، گردشگران زیادی را جذب خود می‌كند.
وی با بیان اینكه علاوه‌بر این آتشکده روستا و زیارتگاهی که در نزدیکی آن قرار دارد از اماکن مذهبی مردمان این روستا به حساب می‌آید و هر سال جشن‌ها و آیین‌های زرتشتیان در آن برگزار می‌شود، جشن سده را ازجمله این جشن‌ها خواند که در صدمین روز زمستان برگزار می‌شود.
وی همچنین با اشاره به جشن دیگان که از بزرگ‌ترین جشن‌های زرتشتیان است و 10 دی ماه برگزار می‌شود، اضافه كرد: مردم روستا در این مراسم میوه‌هایی مانند هندوانه، انار، خربزه، سیب، انگور و تنقلاتی از قبیل آجیل، شیرینی و شربت تهیه می‌کنند و تا پاسی از شب به جشن می‌پردازند و شب را نیز با نیایش به سپیده می‌رسانند.
 این مسئول با اشاره به بافته‌های سنتی، به‌عنوان مهم‌ترین صنایع‌دستی مردم این روستای نمونه گردشگری، عنوان كرد: با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی در این روستا، تاكنون چند واحد بوم‌گردی و محل‌هایی برای اسکان و پذیرایی از گردشگران ایجاد شده و طرح‌‌های مرمت و بازسازی روستا نیز در دست اقدام است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code