موضوعات
یزد

«صدرالعلما» ثبت‌ملی می‌شود

نویسنده:
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان از تلاش برای ثبت ملی مجموعه صدرالعلما خبر داد...
1396/09/04
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان از تلاش برای ثبت ملی مجموعه صدرالعلما خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، «ساشا ریاحی مقدم» اظهار کرد: پرونده ثبت ملی مجموعه صدرالعلمای یزد در معاونت میراث‌فرهنگی استان تهیه و برای طی ادامه روند ثبت، به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور ارسال شد.
وی بیان کرد: مجموعه صدرالعلما در خیابان امام خمینی (ره) در مجاورت امامزاده شاهزاده فاضل و در قلب بافت تاریخی جهانی شهر یزد واقع شده  از شمال به محله ایلچی‌خان، از غرب به محله دارالشفا، از شرق به خیابان امام (ره)، محله پیر و برج و گازرگاه و از جنوب و جنوب‌غرب به باروی دوره آل‌مظفر، خندق و بازار شهر متصل است.
وی افزود: مجموعه صدرالعلما، هرچند به نام علیرضا صدرالعلماست، اما تاریخچه ابنیه آن به قرون پیش از زندگی او بازمی‌گردد.
ریاحی‌مقدم ادامه داد: مرز این مجموعه از جنوب‌شرق به بخش‌هایی باقیمانده از باروی دوره آل‌مظفر و مربوط به قرون هشتم و نهم منتهی می‌شود. از جنوب نیز به بخشی دیگر از برج و بارو و خندق منتهی می‌شود که در بخش‌هایی با یک یا چند پلاک واسطه است. قدیمی‌ترین بخش ابنیه درونی مجموعه بقایایی از ساختمان کوشک باغی است که تناسبات آن از قدمت دوره صفوی خبر می‌دهد.
وی بیان کرد: مجموعه صدرالعلما شامل جلوخان، عمارت سردر، حیاط نارنجستان، حیاط باغ، عمارت بیرونی صدرالعلما، حیاط مشهور به حیاط بانک یا حیاط بیرونی صدر‌العلما، عمارت صفوی، حیاط روضه‌خوانی، مطبخ، حمام و حیاط خدماتی و آبرسانی است که روی بستر طبیعی مناسبی از خاک چیلو قرار گرفته است.
ریاحی‌مقدم ادامه داد: به‌زودی با مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و تالار هنر آلمان، موزه بزرگ یزد در این بنای تاریخی و فاخر ایجاد خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code